Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Overflow: Hidden No More

​BAŞARILARIMIZ

Çeşitli sektörden birçok müşterimiz ile gerçekleştirdiğimiz projelerimize Başarılarımız sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

BROŞÜRLERİMİZ
Overflow: Hidden No More

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ BAŞARI HİKAYESİ

Firma İsmi: Zeytinburnu Belediyesi

Çözüm Ortağı: Bilgi Birikim Sistemleri

Proje Adı: İş Sürekliği Projesi

Çözüm: İş Sürekliliği  / Disaster Recovery Çözümleri / HPE 3PAR Storage, HP Server

Sektör: Zeytinburnu Belediyesi

Zeytinburnu Belediyesi’nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği İş Sürekliliği Projesi başarıyla sonuçlandı.

ZeytinburnuBldysiGorsel02.png


ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ HAKKINDA

Zeytinburnu 1957 yılında İstanbul'un 14. ilçesi oldu. Zeytinburnu, 1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetildi.

1950’nin başlarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan Zeytinburnu’nun yeni bir yönetimsel bir örgüte kavuşturulmasına yönelik adımlar atıldı. 30.07.1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı "Zeytinburnu Bucağı" olarak örgütlendirildi. Batı bölümü yine Bakırköy ilçesine bağlı olarak kaldı.

PROJENİN AMACI

Zeytinburnu Belediyesi 2013 yılı içerisinde Yeni Akıllı Bina’ya taşınması ve gelişen IT ihtiyaçları doğrultusunda veri depolama sistemleri yapısında yüksek erişilebilirlik, kapasite, performans ve iş sürekliliği açısından gelişmiş bir teknolojik yatırım yapmayı planlamıştır. Bu planlamaya istinaden Bilgi Birikim Sistemleri olarak Zeytinburnu Belediyesi altyapısında HPE’nin Server, Storage ve Network ürünleri ile İş Sürekliliği Çözümü konumlandırılmıştır.

NASIL BİR ÇÖZÜM SUNDUK?

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf KIRDEMİR ve ekibi ile yapılan toplantılar sonucunda ilk etapta sistemin daha stabil çalışmasını sağlayabilmek adına mevcut yapıdaki problemler tespit edildi. Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem ekibi özellikle herhangi bir felaket anında sistemlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesi adına kullandıkları sistemlerin aktif aktif çalışarak iş sürekliliği hakkındaki ihtiyaçlarını ve ekstra kapasite gereksinimlerini gidermek istediklerini belirttiler. Bu tespitler ve istekler doğrultusunda müşterimizin ihtiyaçlarını HP İş Sürekliliği Çözümleriyle karşılanmasını sağladık.

Yeni yapılan Belediye Sarayı (Merkez) ve Nikah Sarayı bölgesinde bulunan eski adreste birer adet sistem odası kuruldu. Bu sistem odalarında birer adet HPE 3PAR Storage konumlandırıldı. Ayrıca iki lokasyonun birbiri ile iletişimini sağlamak için Cluster Quorum disk alanı oluşturuldu. Bu alan iki lokasyonu sürekli izleyerek, bir lokasyonda oluşacak herhangi bir felaket anında diğer lokasyonu otomatik olarak devreye alarak iş sürekliliğinin devamını sağlamaktadır. Bu özellik HPE 3PAR’ın peer persistence yazılımı ile sağlanmıştır.

PROJENİN SONUCU

Zeytinburnu Belediyesi ile yapmış olduğumuz İş Sürekliliği Projesinin bitiminde gerekli sistem testleri ve felaket senaryo testleri yapıldıktan sonra projenin düzgün çalıştığı test edilmiştir. Sistem tüm testlerin ardından müşteriye sorunsuz olarak teslim edilmiştir.


Konumlandırmalar: 

HPE 3PAR  Storage 

HPE Server Ürünleri

HPE SAN Switch Ürünleri

HPE Network Ürünleri

VMWare Lisansı

Veeam Lisansı

 

Overflow: Hidden No More

​KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

IDENTITY AND ACCESS MANAGEMENT PROJESİ:

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ’NDE KULLANICI HESAPLARI TEK BİR MERKEZDEN YÖNETİLİYOR!

Kültür Üniversitesi’nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen Kimlik Yönetim Sistemine geçiş süreci başarıyla sonuçlandı. Kuruluşlarından bu yana eğitim ağlarında ve kurumsal eksende kaydettikleri gelişmelerin sonucu olan ihtiyacı karşılamak amacıyla, bu ihtiyaca cevap verebilen çözümleri araştırmaya başlayan Kültür Üniversitesi, ürün olarak IBM Security Identity and Access Manager’ı (IAM), proje için Bilgi Birikim Sistemleri’ni seçti.

BS ile gerçekleşen süreçten bahseden Kültür Üniversitesi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanı Ender Ekici; “Öğrenci ve idari personelin hesaplarının merkezi bir noktadan yönetilmesi büyüme sürecimizde ortaya çıkan en önemli ihtiyaçlardan biriydi. Tüm kullanıcıların şifre yenileme ve hatırlatma hizmetini “self-servis” kullanabilmeleri, tespit ettiğimiz ihtiyaçlar başlığı altında bir başka önemli maddeydi. Birçok farklı hizmet için bir hesap yaratmak ve yönetmek yerine merkezi bir sistemde tek bir hesap oluşturmanın zaman ve verimlilik anlamında çok daha etkin olabileceğini düşündük. Kimlik Yönetimi yazılımına ihtiyacımız da bu noktada başladı.”

Proje sonunda BBS’nin Kültür Üniversitesi’ne katkıları için ise Ekici şunları söyledi; “IBM Security Identity and Access Manager (IAM), temel olarak kullanıcı hesabı gerektiren tüm hizmetlerin merkezi bir sistemle yönetilmesini sağlıyor. Eski yapıda kullanıcı hesaplarını oluşturan verilerde eksiklikler ya da tutarsızlıklar olduğu görülürken, yeni sistem ile bu sorun çözüldü. IAM’ın bize sağladığı bir başka kolaylık da yetkilendirme. Kullanıcı profilleri olanağı sunan IAM ile kimin hangi hizmete ne ölçüde erişebileceği belirlenebiliyor. IAM’ın en önemli artılarından biri de, kullanıcılarımıza mevcut ve gelecekteki tüm bilişim çözümlerine tek bir şifre ve tek bir kullanıcı adıyla yararlanma olanağı sunması oldu.”

BBS’de IBM yazılım ürünlerinin satışını büyütmekten sorumlu İş Geliştirme Yöneticisi Oktay Şükür ise Kültür Üniversitesi kimlik ve erişim yönetimi projesi için “Müşteri-Çözüm Ortağı işbirliğinin uyumlu bir örneği olması ve 2. fazında SAP entegrasyonunun tamamlanması ile müşteri memnuniyetinin devamlılığı açısından BBS için oldukça önemli bir proje olmuştur. IBM Security Identity and Access Manager ürünü fazla sayıda sistemleri olan veya sistemleri kullananların sayısının çok olduğu ya da güvenliğin ön planda tutulup, kalite yönetimi gereği denetlenmesi istenen Kurum ve Kuruluşlar için gerekli ve katma değer sağlayan bir çözümdür. Bu proje diğer eğitim kurumları için örnek teşkil eden bir çalışma olmuştur.” dedi.

BBS’de eğitim sektöründen sorumlu Kurumsal Satış Yöneticisi olarak görev yapan Armağan Temur; ‘’Kültür Üniversitesi’nin Kimlik Yönetim Sistemi’ne geçiş projesini duyduğumuz günden satışı gerçekleştirene kadar geçen sürede büyük bir heyecanla çalıştık. Proje sonucunda önemli bir fayda sağladığımız için hem gururlu, hem de mutluyuz. Bu başarılı projemizin eğitim sektöründeki diğer üniversitelerimize de örnek oluşturacağını düşünüyoruz.’’ dedi.

 

Overflow: Hidden No More

YAPI KREDİ SİGORTA​

1943 yılında Halk Sigorta adıyla kurulan şirket 2000 yılından beri Yapı Kredi Sigorta adıyla faaliyet göstermektedir. Kuruluşundan bu yana başarılı çalışmalar gösteren Yapı Kredi Sigorta pazardaki payını her geçen gün artırmaktadır. Yapı Kredi Sigorta Mobil Uygulaması, IOS ortamında Bilgi Birikim Sistemleri tarafından başarıyla geliştirilmiş ve müşterilerinin kullanımına sunulmuştur.
Overflow: Hidden No More

PETROL OFİSİ​

Petrol Ofisi Dolum tesisleri için yapılan, Dolum Otomasyon Sistemi ve ERPDOS Arabirim Yazılım Projesi sayesinde, merkezdeki ERP programında açılan bir siparişin otomatik olarak dolum hattına çıktısı alınarak aktarılması, aynı şekilde dolum tesisinde gerçekleştirilen dolumun gerçek miktarları ile yine otomatik olarak ERP sistemine aktarılması sağlandı. Proje hedefi olarak belirlenen sıfır veri kaybı ve hızlı iletişim ile kullanıcı müdahalesi olmadan akışların gerçekleşmesi başarı ile gerçekleşmiş oldu. Bunlara ek olarak kullanıcılar kendi dolum tesisleri ile ilgili gerek günlük gerek aylık raporlara anında ulaşma imkanına sahip oldular.
Overflow: Hidden No More

PEGASUS​

Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen Pegasus'un Microsoft Dynamics CRM'e (Müşteri İlişkileri Yönetimi) geçişl projesinde; müşterimizin hedefleri kurumsal satış, grup satış, charter süreçlerini desteklemek, acente ve kurumsal müşteri ilişki yönetimini geliştirmekti. Bunları yaparken verilerin otomatik akışını sağlamak gerekiyordu. Bu süreçlerin otomasyonu Microsoft Dynamics CRM ile gerçekleştirildi. Diğer yandan bilet satış rezervasyon uygulaması, acente portalı ve web sitesi ile elektronik entegrasyonları hazırlanıp, kullanıma alındı. Böylece dış veri kaynakları ile iş süreçleri entegre çalışan bir teknolojiyi hayata geçirmiş olduk.
Overflow: Hidden No More

NETCELL​

Geçtiğimiz günlerde Netcell’in, BBS ortaklığıyla gerçekleşen CRM’ ye geçiş projesi başarıyla sonuçlandı. Türkiye’ nin en büyük ve saygın GSM operatörü olan Turkcell’ in stratejik ortağı Netcell, Turkcell ve HP iş ortaklığında yaptıkları proje kapsamında müşteri satış, ödeme ve tedarik süreçlerini daha performanslı ve doğru yürütülebilmek ve müşteriler ile daha sağlıklı bir iletişim kurabilmek için CRM sistemine ihtiyaç duyduklarını ve daha önce de BBS ile yapmış oldukları projeleri de göz önünde bulundurarak hem maliyet hem de destek açısından bu proje için BBS’ yi seçtiklerini belirttiler. BBS’ den gelen faydalı bilgiler sayesinde bir iş planı çıkartıldı ve projenin startı verildi. Netcell tarafında, proje sorumlularının bir araya gelmesiyle CRM süreç aşamaları detaylandırıldı ve BBS yetkilileri ile paylaşıldı. BBS tarafından yapılan detaylı analizler sonunda “İş Akış Şeması” hazırlandı.

BBS’ nin gerçekleştirdiği bu projede süreç boyunca her gün, yapılan ve yapılacak işlemler, alınan kararlar, istenen değişiklikler hem BBS tarafında hem de Netcell tarafında raporlandırıldı. Süreç ilerledikçe test aşamalarına gelindi ve yapılan detaylı alfa, beta testleri sonucunda Netcell projeyi hayata geçirdi.

Overflow: Hidden No More

MEDAPHARMA​

MedaPharma'da SharePoint 2010 uygulaması, firmaya özel tasarım üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak gerçekleştirildi. MedaPharma'ya özel kurumsal bir intranet oluşlturuldu ve intranet, kurum içi kullanıcı ihtiyaçlarını karşlılayacak şekilde tasarlandı. Bunlardan bazıları; yönetim ve departman duyuruları, sektörel haberler, izin takip uygulaması, gezi masraf bildirimi, toplantı odası takip sistemi, anket ve aramıza yeni katılanlar bölümü.
Overflow: Hidden No More

MEY İÇKİ​

Bilgi Birikim Sistemleri Mey İçki için Sosyal medya destekli CRM projesini hayata geçirdi. Projede Kayra markasının çeşitli kaynaklardan gelen müşteri ve aday bilgilerinin ortak bir CRM veri tabanında konsolide edilmesi, gruplanması ve yapılan mail gönderimlerinin istenilen hedeflere ulaşması sağlandı. Bilgi Birikim Sistemleri'nin geliştirdiği FollowX Sosyal Medya Yönetimi yazılımı ile birlikte Mey İçki markalarının Facebook ve Twitter üzerindeki etkisi, etkileşimli iletişimi ve yönetimi sağlandı. Sosyal medya mecraları kullanılarak etkinlik yönetimi uygulanmaya alındı.
Overflow: Hidden No More

KAYSERİGAZ​

Kayserigaz ISO27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) projesini uygulamaya karar vermiş ve başarılı bir çalışma dönemi sonucunda da ISO27001 BGYS sertifikasını almıştır. Yapmış olduğu işin kritikliğini de göz önünde bulundurarak, bilginin güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu ve bunu korumanın yolunun en tepeden planlı kurallar çerçevesinde oluşturulacak sistemle sağlanabileceğinin bilincinde olan firma bu önemli sertifika için BBS ile çalışmayı seçmiştir.
Overflow: Hidden No More

GLAXOSMITHKLINE​

Dünyanın en büyük ilaç firmalarından biri olan GlaxoSmithKline 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca 30 ülkeden oluşan GSK MEA’nın da merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Şirketin kurumsal iş süreçlerine ev sahipliği yapan Lotus Notes uygulama ortamından Microsoft SharePoint Server’a geçişi başarıyla sağlanmış ve ayrıca şirkete ait Intranet sayfasının tasarımı da yine BBS tarafından tasarlanarak hayata geçirilmiştir.
Overflow: Hidden No More

EGİS İLAÇ​

Egis İlaç'ta SharePoint platformunda kongre ve etkinlik yönetimi, masraf ve izin yönetimi, saha değerlendirme uygulamaları oluşturuldu. Bu uygulamaların kurum içi süreçleri hazırlandı ve finans uygulamaları ile entegrasyonu sağlandı. Projenin II. aşamasında kurumsal İş Zekası ve self servis raporlama sistemi hazırlandı. Bu şekilde verilerin çok boyutlu ve anlık olarak analiz edilmesi imkanı sağlandı.
Overflow: Hidden No More

ECZACIBAŞI​

Eczacıbaşı bünyesinde yapılan ihracat çalışmalarının takibi için geliştirilen özel yazılım geliştirme ile; SAP ile entegre bir şekilde ihracata kesilen tüm faturaların uygulamaya akması sağlandı. Müşterilerin yapmış olduğu ödemelerin faturalara tahsilat olarak işlenmesi, bankaya talimatların verilmesi ve SAP’ye ödeme kayıtlarının oluşturulması için geliştirilen Slip İşlemleri Modülü sayesinde, tüm ihracat sürecinin tek kayıt oluşturularak entegre çalışması sağlandı. Yine bu sistem üzerinden mevcut müşteri bakiyelerinin ve ihracat masraflarının yönetimi gibi diğer işlemlerinde yapılabilmesi sağlandı. Yine bu uygulamanın bir parçası olan Kredi modülü, kullanılan kredilerin ödenmesi ve kredilere işlenen faturaların yönetimi ve kredi taahhüt kapama fonksiyonları sayesinde Ekom’un kredi yönetimi yapmasını sağladı. Yine bu sistem sayesinde çalıştırılan zamanlanmış mail bildirimleri belirlenen günlerde mevcut borçlu müşterilerin hangi faturasının ne kadar gecikmesi var ise hem kendilerine hem de müşteri temsilcilerine mail gönderilmesi sağlandı. Yine hazırlanan dinamik raporlarla her perspektiften durum takibi yapılması sağlandı.

 

Overflow: Hidden No More

BAUHAUS​

Bauhaus için İthalat Süreç Yönetimi Yazılımı sayesinde proje hedefi olan ERP üzerinden yapılan satın alma siparişleri ile tedarikçiler ve gümrük arasında bir köprü kurularak, kullanıcı müdahalesi mümkün olduğunca azaltılıp tüm ithalat sürecinin BBS tarafından geliştirilmiş özel yazılım üzerinden gerçekleşmesi sağlandı. Proje içerisinde bulunan FTP'den otomatik okuma ve yazma özellikleri ile ithalat dosyalarının transferi, beyanname girişleri gibi geliştirmeler ile kullanıcıların zaman tasarrufu sağlandı. Yine sistem içerisinde geliştirilen uyarı mekanizması sayesinde; siparişlerin, dosyaların, beyanname giriş tarihlerinin, gümrük vergilerinin gecikmemesi için kullanıcıların her gün uyarılması sağlandı.
Overflow: Hidden No More

​ONUR AİR

FILENET PROJESİ:

ONUR AIR’İN FATURALARI ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA SAKLANIYOR

Onur Air’in Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen FileNet projesi başarıyla sonuçlandı. Günümüzde bilginin her geçen gün artarak çoğaldığını ve oluşan bilgilerin başında içerik ve belgelerin bulunduğunu belirten Onur Air, çözüm için IBM’in FileNet ürününü ve hizmet içinse BBS ile çalışmayı seçti.

BBS ile gerçekleşen süreçten bahseden Onur Air Bilgi İşlem Müdürü Can Azun şöyle dedi; ’’ Bilgi Teknolojileri konusunda çözüm ortağımız olarak BBS’ye güvenmekte ve yakın çalışmaktayız. Sistem yönetimi ile ilgili teknik hizmet almamızın yanı sıra mesajlaşma ve bütünleşik çalışma sistemleri olarak kullandığımız IBM Lotus ürünlerinin bakım ve desteğini de BBS’ den almaktayız. Bununla birlikte İçerik Yönetimi ve Fatura Otomasyonu konusunda dünyada pazar lideri ürün olan IBM FileNet’in BBS tecrübesi ile sunulması bizim için ideal bir çözüm oluşturmuştur. Kurumumuza gelen veya kurumumuzda oluşan bilgilerin başında içerikler ve belgeler bulunuyor. İçeriklerimizi saklama ve yönetmemiz konusunda bir çözüme ihtiyacımız vardı. Bu konuda kurumumuza layık olabilecek, uluslararası bir ürün olmasına dikkat ettik. ’’

Proje sonunda BBS’nin Onur Air’e katkıları içinse Azun şunları söyledi; ’’ FileNet’in kurumumuza çok büyük faydaları oldu. Kurumumuza gelen faturalar BBS ScanPro ile taranıp, ilgili bilgiler girilerek FileNet sistemine aktarılıyor. Faturalar ortalıkta fotokopi olarak dolaşmadığı ve sadece tanımlı yetkili kişiler erişebildiği için güvenilir bir ortam oluşturduk ve aynı zamanda fotokopi masrafımızda da ciddi bir azalma oldu diyebilirim. ‘’

BBS’de IBM yazılım ürünlerinin satışını büyütmekten sorumlu İş Geliştirme Yöneticisi Oktay Şükür ise Onur Air projesi için; ’’ Fatura Otomasyonu projesi kısa zamanda devreye aldığımız, başarılı ve etkin bir proje oldu. Alt yapıda kullandığımız IBM FileNet’in kuruma kazandırdıkları göz önüne alınarak kurum içinde yaygınlaştırılıp, gelen belgelerin ve kurumda oluşan tüm dokümanların saklanıp, yönetilebileceği diğer projelerin de kısa zamanda hayata geçirileceğini düşünüyorum.” dedi.

HP PROJESİ:

25 Uçaklık filosu ve 5712 koltuk kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük ve ilk özel havayolu şirketi olan Onur Air 1992 yılından bu tarafa uluslararası, 2003 yılından bu tarafa da tarifeli iç hat uçuşları ile havacılık sektöründe hizmet vermektedir. Onur Air havayolu taşımacılığında sırası ile uçuş emniyeti, uçuş güvenliği, zamanında operasyon ve uygun fiyatlı uçuş politikasını ilke edinerek, çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmektedir.14 Nisan 1992’de kurulan Onur Air, ilk uçuşunu 14 Mayıs 1992’de A-320 tipi uçakla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı’na gerçekleştirmiştir.

2001 yılında bilgi işlem konusunda yapılanmaya çalışan Onur Air, gerek yazılım, gerek donanım, gerekse altyapı yatırımları yapmaya başladı. Bu tarihte Onur Air’de bilgi işlem müdürü olarak çalışmaya başlayan Can Azun, sunucu ve PC altyapısını HP ile yeniledi. 2003 senesinde iç hatlar tarifeli uçuşlara başlayan Onur Air, yeniden bir yapılanmayla tüm sunucu ve PC’lerini HP ile genişleterek yeniledi. Web hosting’ini kendi bünyesinde barındıran Onur Air, iç hatlar, bilet satış ve rezervasyon sistemlerinde gereksinim duyduğu LAN switch’ten sunucusuna kadar tüm donanımını HP ile büyüterek, müşterisine daha kaliteli ve kesintisiz hizmet yolu açtı. Müşteri memnuniyeti devam ettiği için bu süreç içinde başka marka kullanmaya ihtiyaç duyulmadı.

Onur Air kurumsal politikası gereği masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlarda 600’den fazla kullanıcısı için HP’nin kurumsal ürünlerini tercih ediyor. Onur Air’in Türkiye ve yurtdışındaki tüm bilişim ağlarının omurgası ve yönetimi HP markalı cihazlardan oluşuyor ve çevre birimleri (scanner, printer) HP ürünlerini kullanıyor. Tüm Türkiye ve yurtdışı ağlarında domain controller, veritabanı, e-posta, web, dosya ve firewall işlevlerini yerine getiren 60’tan fazla HP sunucusu mevcut.

''Onur Air’in hizmet kalitesi, uçuş emniyeti ve eğitime verdiği önem ile faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda ilklere imza atarak ve Türk Sivil Havacılığı’nın lider kuruluşu olmak vizyonundan hareket ederek, HP ile işbirliğini ileriye dönük projelerle devam ettirmeyi planlıyor.''

Onur Air’in Bilgi İşlem Müdürü Can Azun;

'' HP ‘yi diğer markalara göre sunduğu ek hizmetler sebebiyle tercih ediyoruz. Özellikle HP’nin teknolojik olarak önde bir marka olması, geniş servis ağı ile problemlere hızlı müdahale edebilmesi bizim için önemli. Firmamızın ihtiyaç duyacağı en uygun ürünü, en uygun fiyata Bilgi Birikim Sistemleri aracılığıyla sağlayarak ileriye dönük çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geniş servis ağı olmasından dolayı pratik çözümler ve direkt müşteri temsilcisine ulaşıp, problem çözebilme süreci de daha hızlı oluyor. Onur Air kuruluşundan bu yana HP ile olan işbirliğini Bilgi Birikim Sistemleri aracılığıyla yürütüyor. BBS, ürün sağlayıcılığı ve çözüm danışmanlığının yanı sıra Onur Air’in BT kadrolarına destek olarak bakım anlaşmaları ile yıl boyu Onur Air’e hizmet veriyor. HP’nin kaliteli müşteri yönetimi ve stokta geniş bir ürün yelpazesine sahip olması, Onur Air’in istenen ürünü çok kısa sürede temin edilebilmesini sağlıyor. HP ve iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri, alımın boyutuna bakmaksızın Onur Air’in samimiyetine inanarak aynı indirim politikasına devam ediyor.'' 7/24 hizmet çalışma prensibiyle çalışan dahili ekibi ve Bilgi Birikim Sistemleri’nden aldığı destek ile müşteri memnuniyeti, dakik operasyon, sürekli iyileştirme, ekonomi standardizasyonu gibi hedeflere ulaşmayı amaç edinen Onur Air bilgi işlem altyapısındaki tüm donanımı HP’den temin ediyor. Onur Air’in hizmet kalitesi, uçuş emniyeti ve eğitime verdiği önem ile faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda ilklere imza atarak ve Türk Sivil Havacılığı’nın lider kuruluşu olmak vizyonundan hareket ederek, HP ile işbirliğini ileriye dönük projelerle devam ettirmeyi planlıyor.

HEDEF:

Sağlam ve stabil bir bilgi işlem altyapısı oluşturmak Sunucuların tamamında yüksek kalite sağlamak PC’lerde standardizasyona gitmek

YAKLAŞIM:

Masa üstü ve taşınabilir bilgisayarlarda 600 adedi geçkin kullanıcısı için HP’nin kurumsal ürünlerini tercih edildi. Teknolojik olarak önde bir marka olan, geniş servis ağı ile problemlere hızlı müdahale edebilen HP ve iş ortağı BBS’den destek alındı.

TEKNOLOJİK AVANTAJLAR:

PC ürünleri konusunda en yaygın desteğe sahip olunması Endüstri standardı sunucularda dünya liderliği ve her türlü ayrıntının düşünülmüş olması Tüm sistemlerde merkezi kolay yönetim

FAYDA:

Onur Air, HP’nin diğer markalara göre sunduğu ek hizmetler ile en pratik çözüme sahip oldu BBS, ürün sağlayıcılığı ve danışmanlığının yanı sıra Onur Air’in IT kadrolarına destek olarak bakım anlaşmaları ile yıl boyu Onur Air’e hizmet veriyor. Onur Air BT donanımları konusunda tek noktadan destek alıyor.

 

Overflow: Hidden No More

​OKAN ÜNİVERSİTESİ

Türkiye'nin en genç ve dinamik üniversitelerinden Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuş, eğitim-öğretime ise 2003-2004 akademik yılında başlamıştır. Hızla büyüyen üniversite, 2006-2007 öğretim yılından itibaren yeni ve modern Akfırat Kampüsü’ne yerleşmiştir. "İş Yaşamına En Yakın Üniversite" sloganıyla hareket eden Okan Üniversitesi alanlarında uzman akademik kadrosuyla, eğitime çağdaş yaklaşımıyla, birinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş yaşamına hazırlayan, uygulamaya dönük çalışmalarıyla teori ve pratiği bir araya getirmektedir.

Eğitim ile iş dünyası arasında köprü oluşturmayı hedefleyen Okan Üniversitesi, öğrencilerinin birinci sınıftan başlayarak İş Yaşamına Hazırlık Programı kapsamında işletmelerde görev almalarını sağlamaktadır. Böylece öğrenciler iş yaşamını tanımakta, teori ile pratik arasında ilişki kurarak bilgi ve becerilerini artırmanın yanı sıra motivasyon da kazanmaktadırlar. İş Yaşamına Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilmekte ve mezun olduklarında diplomalarına iş tecrübesine ilişkin sertifikalar da eklenmektedir.

Okan Üniversitesi bilgi işlem ihtiyaçlarını genel olarak HP’den karşılamaktadır. Sunucu olarak Proliant DL ve ML Serisi, bu sunuculara erişen PC’lerde ise dx 2390, dx2300, dc7100 ultra-slim masaüstü ve t5000 gibi ince istemciler kullanılıyor. İlk projede alınan HP ürünleri yaklaşık 5 yıldan beri sorunsuz çalışıyor. Cihazların sağlam ve stabil oluşu, HP tarafında destek sıkıntısı yaşanmaması ve marka kalitesine güven duyan Okan Üniversitesi ürün temininde bu nedenle HP’yi tercih ediyor. Herhangi bir arıza anında sorunsuzca destek alınıp, sistemlerde yükseltme veya parça değişimini rahatlıkla yapılabiliyor. İlk olarak dc7100 Ultra-slim Desktop ile başlanan süreç sonrası bu ürününden memnun kalan Okan Üniversitesi; ‘Kasa mimarisi gereği içinde 1 tane vida dahi olmadan her türlü parçayı plug and play olarak rahatlıkla çalıştırabiliyoruz;’diyor.Okan Üniversitesi; network yönetimi, backup yönetimi, güvenlik yönetimi, web server, mail server, muhasebe sistemi, öğrenci otomasyon sistemi gibi kritik önem taşıyan sistemlerde HP sunucuları kullanıyor. Bu uygulamalarda PC yerine sunucu tabanlı cihazların kullanılması sistemi daha hızlı, stabil ve sorunsuz hale getiriyor.

''Fibre Channel veri depolama ağı ile yüksek miktarda veri kullanan uygulamalarımızı taşıyan sunucuların verilerini ortak alanda yönetip genişletebiliyor ve yedeklerimizi de daha rahat ve tek noktadan yönetiyoruz.''

Okan Üniversitesi Bilgi İşlem Müdürü Celil Çakmak;

''Uygulama konusunda yeniyiz ama ürünler devreye alındıktan sonra sistemimiz gözle görülür şekilde iyileşti. PC’leri kullanıcıların günlük işleri ve laboratuarda eğitim amaçlı kullanıyoruz. Okul içinde yazıcıların %80’ini ağa bağlı olarak kullanıyoruz. Fibre Channel veri depolama ağı ile de yüksek miktarda veri kullanan uygulamalarımızı taşıyan sunucuların verilerini ortak alanda yönetip genişletebiliyor ve yedeklerimizi de daha rahat ve tek noktadan yönetiyoruz’‘Sistem iyileştirme ve kaynakların doğru yatırımla kullanılması açısından HP ve gold preferred iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri ile iş birliği yaparak 7x24 sağladık. Sunucu tabanlı merkezi yapılanma sağlandı. Kullanıcı sayısı arttıkça mevcut yapıya yeni ürünler ekledik. Güzel Sanatlar Fakültesinin yüksek grafik işlem gerektiren sistemlere ihtiyacı olduğunda bunu da HP Workstation xw6600 ürünleriyle karşıladık. Hasanpaşa Meslek Yüksek Okulu kurulunca toplamda 105 adet desktop PC, 18 adet notebook PC, 11 ağa bağlı yazıcı, 27 workstation ve 4 adet server, 1 adet tape otomatik yedekleme ünitesi aldık. İleriye dönük projelerde ve ürün temininde de yine HP ile işbirliğini sürdürmeyi düşünüyoruz.''

HEDEF:

Sağlam ve stabil bir bilgi işlem altyapısı oluşturmak

Verilere sunucu üzerinde erişerek ağlardaki veri akışını minimize etmek

Veri depolamanın merkezileştirilmesi ve yedeklemenin otomatikleştirilmesi

Sunuculara erişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak

Yazılı çıktı alışlarını pratikleştirmek ve hızlandırmak

Küçük hacimli ürün kullanımıyla masalarda yer kazanmak

YAKLAŞIM:

Tüm ürünler için tek noktadan destek alabilmek

Uzman iş ortağı ile çalışmak

BT Yönetimini otomatize edebilmek ve daha az işgücüyle yönetebilmek

TEKNOLOJİK AVANTAJLAR:

İnce istemci ürünlerinde çeşitlilik

PC ürünleri konusunda en yaygın desteğe sahip olunması

Endüstri standardı sunucularda dünya liderliği ve her türlü ayrıntının düşünülmüş olması

Tüm sistemlerde merkezi kolay yönetim

Yüksek baskı ve mürekkep kalitesi

FAYDA:

HP ve iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri ile iş birliği yaparak,7x24 destek sağlanıyor.

Sistem yükseltmeleri ve parça değişimi rahatlıkla yapılabiliyor.

Özel kapasite gerektiren sistemlere HP ürünleriyle çözüm bulunuyor.

Microsoft Dynamics CRM:

Okan Üniversitesi bünyesinde bulunan Kariyer Merkezi öğrencilerinin, mezunlarının ve iş birliği yapan firmaların takibini CRM üzerinden yürütüyor. Öğrenci bilgilerinin güncel olması için öğrenci sistemi ile entegrasyon sağlandı. CRM Sistemi alt yapısı ile çalışacak şekilde geliştirilen internete açık Portal sistemi sayesinde, öğrenci ve mezunlar, CV bilgilerini bırakabiliyor, açık iş ilanlarını görebiliyor, iş ilanına başvurabiliyor, kriterlerine uygun iş arayabiliyor. İş birliği yapılan firmalarda, kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifreler ile ilanlarına yapılan başvuruları ve başvuranların bilgilerini görebiliyor, yapılan başvuruları değerlendirebiliyor. CRM Kampanya yönetimi modülü sayesinde, yapılan etkinlik ve organizasyonların onay süreçlerini yapabiliyor, masraflarını takip edebiliyorlar. Yapılan etkinliklerin geri dönüşleri ve katılım bilgileri de yine CRM üzerine işlenebiliyor, raporlanabiliyor.

 

Overflow: Hidden No More

​LINDE GAZ

1880’lerde kurulan Alman Linde Group 12 milyar Avro’yu aşkın satış hacmi, 70 ülkede faaliyetleri ve 53,000 çalışanı ile dünyanın önde gelen endüstriyel gaz ve mühendislik firmasıdır. Linde AG 01 Ağustos 2006 tarihinde Türkiye, ortadoğu ve balkanların en büyük karbondioksit üreticisi Karbogaz’ın bütün hisselerine sahip oldu. Böylelikle, The Linde Group, sınai gazlar alanında dünya lideri haline geldi. Bu birleşme ile Karbogaz, The Linde Group’a katılmış oldu. Linde Gaz A.Ş. 2006 yılında The Linde Group’un Karbogaz A.Ş.’yi satın alması ile kurulmuş ve 2007 yılında BOS A.Ş.’nin satın alınması ile daha geniş bir organizasyona sahip olmuştur. Bu tarihe kadar bir Koç Topluluğu şirketi olan BOS A.Ş. bu satın alma ve birleşme sırasında, 2005 yılından bu yana sürdürdüğü e dönüşüm çalışmalarının sonucunda elde ettiği deneyim ve uygulamalar sebebi ile lokomotif rolü üstlenmiştir. 2007’nin ikinci yarısında başlayan birleşme çalışmaları organize çalışma planları ve bunların uygulanması neticesinde 2008’in ilk günü tamamlanmıştır.

                 

Linde Gaz A.Ş.’nin Lotus Notes üzerinde kullandığı “e-talep@Notes” uygulaması dünyada 70 ülkede varlığını sürdüren büyük bir grup olan The Linde Group içinde de sayılı örneklerdendir. Bu çözümün atası sayılabilecek bir çözümden, The Linde Group’un mesajlaşma ve ortak çalışma platformu olan Lotus Notes’a geçiş 2008’in son çeyreğinde planlanmış ve 2009’un başlarında tamamlanmıştır.

“e-talep@Notes” Linde Gaz A.Ş.’nin “Kağıtsız Ofis” kavramına verdiği anlamı pekiştirmekte ve kaynak tasarrufu ağlamaktadır. Temel olarak bir standard serisine uyumlu olmak amacı ile başlayan proje ilerledikçe, yeni nesil iş akış sistemi ve Intranet Portal ygulama’ları için oldukça uygun ve uyumlu bir altyapının Lotus Notes ile temin edildiğini gördük ve bu da beklentilerimizin karşılanma oranını artırdı.

e-talep@Notes çözümü çeşitli departmanların gerek ortak gerekse özel iş akışlarını barındıran ve raporlayan bir dizi iş akışını içermektedir. Bu iş akışı uygulamalarının içinde tüm bu uygulamalara kaynaklık eden firma organizasyon yapısının yansıtıldığı Personel Bilgi Sistemi’nden izin taleplerine Kurumsal Notes Sayfası’ndan erişilmektedir. Bunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışı görev bildirimlerinden, eğitim ve BT Taleplerine ve Duyuru ve Kurumsal Takvim Uygulamalarına ve kadar yaklaşık 15 farklı uygulama sayılabilir. Microsite ismi verilen bir başka çözüm de Linde Gaz A.Ş.’nin Intranet Portal’i olarak çalışmaktadır. Özellikle Microsite’ın fonksiyon ve görsel düzeninde The Linde Group’un bir dizi Kurumsal Kimlik uygulaması yapılmıştır. Microsite Linde standartlarına uygun template çalışmasıyla gerek şirket içi gerek Linde Group içinde erişime açılmıştır. Bu uygulama ile intranet web içeriği oluşturmak ciddi zaman ve iş gücü tasarrufu sağlamıştır.

Çözümün tekliflendirilmesinden devreye alınmasına kadar geçen 4 aylık süre içinde Bilgi Birikim Sistemleri, Linde Gaz A.Ş.’nin hali hazırdaki tecrübelerine dayanan isteklerini proje içinde ele almış ve istenen fonksiyon ve görsel düzende teminini sağlamıştır. e-talep@Notes, Linde Gaz A.Ş. içinde gerek fonksiyon gerekse görsel düzende atası sayılabilecek bir başka sistem üzerinde çalışmaktayken, The Linde Group standartları gereği bu geçiş planlanmıştır. Bilgi Birikim Sistemleri firması özellikle Lotus Notes tabanlı çözümler konusunda Türkiye’de önemli referanslara sahip olması BBS’yi seçmemizde etken olmuştur. Proje öncesinde de çeşitli görüşmeler ile ilişkinin pekişmesi ve kısa erimli amaçlar yerine orta ve uzun erimli amaçlara odaklanılması hususunda tamamen Linde Gaz A.Ş. ile paralel konumlandığı görülmesi ile işbirliği isteği artmıştır. Proje ekibimiz daha önceki deneyimlerine dayanarak, e-talep@Notes’un tasarımını oldukça kısa sürede tamamlamıştır. BBS uzmanları da kendi deneyim setlerini kullanarak projenin teknik isterlerini oldukça hızlı ve verimli bir şekilde yerine getirdiler. BBS’in konuyu ele alış biçimi ve destek sırasındaki verimliliği memnuniyetimizi her geçen gün arttırdı. e-talep@Notes çözümünün Doğu Avrupa ve Orta Doğu lokasyonlarımızda da yaygınlaştırılması ve bu esnada BBS’nin deneyim ve sinerjisinden yararlanılması en başta gelen amacımızdı.

The Linde Group standartlarına bağlı kalarak, Linde Gaz A.Ş. içinde bulunan iş akışlarının elektronik ortama taşınıp ve verimlilik odaklı iş süreçleri yaratılmıştır. Personel bilgileri ve hiyerarşisi onay süreçleriyle ilişkilendirilerek standart operasyondaki onay mekanizmasının daha hızlı işleyişi sağlanmıştır. Proje Planının titiz bir şekilde hazırlanarak, Linde Gaz A.Ş. tarafına düşen kısmında değişim ve etkilerinin önetimi metodları kullanılmıştır. Süreçlerin daha güvenilir işlemesi için yazılım çözümü sağlanmıştır. Lotus Notes platformunun doğasından gelen avantajların kullanıldığı bu projede, yüksek oranda BBS’in deneyimlerindan faydalanılmıştır. Doküman süreçlerinin takibi kolaylaştırılmış ve personel bu süreçten haberdar edilmiştir.

 

 

 

Lotus Notes platformunda hızlı uygulama geliştirme imkanı sağlaması sebebiyle söz konusu iş akışlarının çok hızlı bir şekilde amamlanması mümkün olmuştur. Yüksek şeffaflık ve verimlilikteki iş akışlarına uygun TCO ve ROI oranları ile sahip olmak. Kağıtsız ofis ortamı ile onay süreci hızlanmış ve kaynak tasarrufu sağlanmıştır.

Benzer projelere girişmek isteyen firmalara ilk önerim; yetkin bir proje grubunun, öncelikle oldukça detaylı iş akışlarını hazırlaması ve bunları birkaç kez kağıt üzerinde simüle etmesidir. Projelerde 4P esasının (Process, People, Product, Partner) gözetilmesi ve uygun aralıklar ile raporlama, kaynak kontrolü ve değişim yönetimi konuları da mutlaka ele alınması gereken başlıklar.

Overflow: Hidden No More

​ENKA

ENKA Teknik entegre tesis mühendisliği, satın alma ve şantiye hizmetleri, tesis işletme ve bakımı alanlarında yurt içinde ve dışında en uygun çözümleri üreten lider bir kuruluştur. 1981 yılında kurulan şirket, ENKA GRUBU tüm bilgi birikimini ve değerlerini yansıtmakta; güvenilir, ilkeli ve müşteri odaklı kurum kültürüyle tüm müşterileri için değer yaratmaktadır. 20 yılı aşan deneyimi ile ENKA Teknik, malzeme taşıma ve depolama sistemleri, yardımcı tesisler, su arıtma ve çevre mühendisliği alanlarında çözüm üretir. Anahtar teslimi hizmet verdiği kuruluşların geniş anlamlı mühendislik ve işletmelerinde çözüm üreten uzun vadeli bir çözüm ortağıdır.

ENKA Teknik bilgi işlem ihtiyaçları için HP kullanmaya başlamadan önce, çalışanların şahsi gayretiyle, toplama makinelerle ve piyasa mallarıyla çalışmalarını sürdürüyordu. Bugün bilgi işlem amacıyla kullanılan ürünlerin %80’i HP ürünlerinden oluşuyor. ENKA Teknik sistem odasında, yedekleme ünitelerinde, çizici, mürekkep püskürtmeli yazıcılar, LAN switch’ler ve sunucularda, cihazların sorunsuz çalışmasından memnun olarak HP’yi tercih ediyor. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda hızlı müdahale ve çözüm sağlanması da, sistemi ayakta tutarken ENKA Teknik’e büyük kolaylık sağlıyor. ENKA Teknik’in veri merkezinin HP Proliant sunucularında DNS, WINS, Active Directory ve Enhanced Policy Orchestrator, Lotus Domino (64-bit) ile lisans yönetim ve inşaat yönetim, SmartPlant modelleme, 3D tasarım ve processing uygulama yazılımları ve dosya hizmetleri programlarıyla toplamda yaklaşık 3.5 TB’lık veri işleniyor. Tüm bu sunucuların yedekleri 3 adet LTO teyp sürücüsü aracılığıyla data kartuşlarına alınıyor. ENKA Teknik gelecek projelerde sistemini HP Procurve ailesinin switch ürünleriyle güçlendirmeyi planlıyor.

 

 

 

ENKA Teknik Bilgi İşlem Sorumlusu Ufuk Taşpınar:

''Kullanıcı memnuniyeti, dolayısıyla da performans artışı sağladık. Bilgi işleme gelen problemler azaldı. Bu sayede daha verimli alanlarda zamanımızı değerlendiriyoruz.''

Ürün temini öncesi araştırma aşamasında Bilgi Birikim Sistemleri’nden aldığımız destek ile karşılıklı konuşarak ihtiyaç duyduğumuz ve yapımıza uygun konfigürasyonu çıkarttık. Satış öncesi ve sonrasında her an, her konuda bizimle ilgilenen BBS işbirliği ile HP ürünlerini temin ettik ve kurulumunu gerçekleştirdik. Böylece sistemi daha stabil hale getirdik, enerji ve yer tasarrufu sağladık. Kullanıcı memnuniyeti, dolayısıyla da performans artışı sağladık. Bilgi işleme gelen problemler azaldı. Bu sayede daha verimli alanlarda zamanımızı değerlendiriyoruz.’ ’26 yıldır bu işi yapıyorum. Özellikle 50 makine ve üstü çalışan firmalarda bence bir bilgi sisteminin sorunsuz, stabil ve performanslı çalışması, bunu temin ederken harcadığınız paradan çok daha önemlidir. Server temin edilecekse, sorunsuz bir donanım getirilmelidir ki sadece ben değil, sistemi kullanan herkes bundan faydalanabilsin. Bunu sağlamak için de alanında profesyonel firmalar ve çözüm ortaklarıyla çalışıyoruz. Bu yüzden Bilgi Birikim Sistemleri ve HP’yi tercih ettik.”

HEDEF:

Cihazlarda çıkabilecek sorunları minimize etmek

Çıkacak sorunları önceden haber alarak olası ani kesintiyi önlemek

Hızlı müdahale ve çözüm sağlamak

Kullanıcı memnuniyeti ve performans artışı

Enerji ve yer tasarrufu sağlamak

Sunucuların kolay yönetilmesi

YAKLAŞIM:

Bilgi işlem altyapısı için ihtiyaç duyulan teknoloji çözümü sağlandı.

Satış öncesi ve sonrası BBS işbirliği ile ENKA Teknik’in yapısına uygun, en verimli konfigürasyon çıkarıldı.

Sistemin kuruluş aşamasında etkin destek alındı.

TEKNOLOJİK AVANTAJLAR:

Proliant sunucularda, hataları donanım parçalarında arızaları önceden bildiren sistem mevcut olması

Tüm parçaların birbirleriyle uyumlu ve test edilmiş olması

Tek noktadan tüm sunuculara ait bilgilerin ayrıntılı olarak toplaıp raporlanabilmesi

Sunucuların uzaktan da etkin bir şekilde yönetilebilmesi

Proliant sunucuların dünyadaki yaygın kullanımı nedeniyle, sorunlara ortak veritabanları sayesinde çok daha çabuk çözüm bulunabilmesi

FAYDA:

ENKA Teknik sisteminin sorunsuz, stabil ve performanslı çalışması ile veri merkezinden en yüksek verimi almaya başladı.

Bilgi işlem sebepli sorunların azalması performans artışı sağladı.

Sunucu kaynaklı sorunlar en aza indirildi ve süreleri kısaltıldı.

Sunucu yönetiminde zaman ve işgücü açısından tasarruf sağlandı.

Tüm sorunlarda tek noktadan destek alımına başlandı.