Skip Ribbon Commands
Skip to main content

​​​​​​​
Microsoft Teknoloji Zirvesi'nde Altın Sponsoruz
22.2.2018

21 Şubat Çarşamba günü, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Microsoft Teknoloji Zirvesi 2018’e altın sponsor olarak katıldık.

21 Şubat Çarşamba günü, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Microsoft Teknoloji Zirvesi 2018’e altın sponsor olarak katıldık. Misafir konuşmacımız Kastamonu Entegre Müşteri Hizmetleri Müdürü Şule Çetinkanat, Kastamonu Entegre’nin Dijital Dönüşüm ile Gelişmiş Saha Süreçleri konusunda çalışmalarını aktardı.

Bu yıl beşinci kez düzenlenen zirvede katılımcılar Dijital Dönüşüm, Siber Güvenlik ve Yeni Nesil Teknolojiler (Yapay Zeka, Blockchain, Artırılmış Gerçeklik) ile buluşurken, Microsoft Teknoloji Deneyim Merkezi aracılığıyla bu teknolojileri deneyimleme fırsatı da sunuldu.

IMG_4031.jpg
IMG_4023.jpg
IMG_4063.jpg
IMG_4049.jpg
IMG_4088.jpg
IMG_4007.jpgBBS 2018 Yılı Başlangıç Toplantısı
6.2.2018

​​Bilgi Birikim Sistemleri "2018 Yılı Kickoff Başlangıç Toplantısı” şirket ve iş birimi yöneticilerinin katılımıyla Byotell’de gerçekleşti.

Bilgi Birikim Sistemleri “2018 Yılı Kickoff Başlangıç Toplantısı” şirket ve iş birimi yöneticilerinin katılımıyla Byotell’de gerçekleşti. Bilgi Birikim Sistemleri yönetim takımı, tüm satışekibi ve iş geliştirme ekiplerinin bir araya geldiği toplantıda 2017 yılı değerlendirmesi yapılırken 2018 yılı planları ve hedefleri konuşuldu.​


IMG_3995.JPG


Zeytinburnu Belediyesi 27001 Başarı Hikayesi
2.2.2018

Zeytinburnu Belediyesi’nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme projesi başarıyla sonuçlandı.

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ BAŞARI HİKAYESİ

Firma İsmi: Zeytinburnu Belediyesi

Çözüm Ortağı: Bilgi Birikim Sistemleri

Proje Adı: Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Zeytinburnu Belediyesi’nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme projesi başarıyla sonuçlandı.

 

NASIL BİR ÇÖZÜM SUNDUK?

 

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf KIRDEMİR ve ekibi ile yapılan toplantılar sonucunda ilk etapta sistemin kurulması ve uygulanması faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamak amacı ile bir bilgi güvenliği komitesi kurulmuş ve süreç başlatılmıştır.

 

Sonrasında Bilgi Birikim Sistemleri (BBS) danışmanlığında Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem ekibi ve ilgili diğer departman çalışanları ile birlikte ISO 27001:2013 standardı gereği Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi prosedürleri oluşturulmuş, çalışanlara bilgi güvenliği farkındalık eğitimleri, iç denetimleri gerçekleştirecek personele de iç denetçi eğitimleri verilmiş, bu personel tarafından iç denetimler yapılmıştır.

 

Son aşamada da TÜRKAK Akreditasyonuna sahip bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından denetimler icra edilmiş ve belgelendirme süreci sonlandırılmıştır.

IMG_3612_1.jpg
IMG_3605_1.jpg

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ HAKKINDA

Zeytinburnu 1957 yılında İstanbul'un 14. ilçesi oldu. Zeytinburnu, 1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetildi.

1950’nin başlarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan Zeytinburnu’nun yeni bir yönetimsel bir örgüte kavuşturulmasına yönelik adımlar atıldı. 30.07.1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı "Zeytinburnu Bucağı" olarak örgütlendirildi. Batı bölümü yine Bakırköy ilçesine bağlı olarak kaldı.​

Allianz Türkiye Başarı Hikayesi
22.1.2018

Allianz Türkiye, ekiplerin daha etkin çalışmasını sağlamak için IBM ve Bilgi Birikim Sistemleri iş birliği ile içerik ve süreç yönetimi çözümlerini geliştirerek çok kapsamlı bir dijital dönüşüm girişimi gerçekleştirdi. 

Kaynak: http://ecc.ibm.com/case-study/us-en/ECCF-IMC15126USEN​ 


Allianz Türkiye

Modern müşteri isteklerini karşılamaya hazır bir dijital sigorta işletmesi kurulumu

Pazar liderleri bile dijital bozunmaya karşı bağışıklık kazanmamıştır ve adapte olamazlar ise geride kalma riski ile karşılaşmaktadırlar. Allianz Türkiye, sigorta markalarının gelişmeye devam etmesini sağlamak için, işle ilgili kapsamlı bir yaklaşım benimsemekte; içerik ve süreçleri yönetme biçimini değiştirerek daha kullanışlı ve rekabetçi müşteri deneyimleri yaratmaktadır.

İşin Zorlukları

İster yeni bir sigorta poliçesi başvurusu ya da yeni bir talep yapılıyor olsun, yanıtın kalitesi deneyiminizi iyileştirebilir veya kötü etkileyebilir. Peki Allianz Türkiye, her seferinde nasıl birinci sınıf bir hizmet sunabiliyor?

Dönüşüm

Allianz Türkiye, ekiplerin daha etkin çalışmasını sağlamak için IBM ve Bilgi Birikim Sistemleri iş birliği ile içerik ve süreç yönetimi çözümlerini geliştirerek çok kapsamlı bir dijital dönüşüm girişimi gerçekleştirdi.

Sonuçlar

%20

Anlık

%300

dokümanların işlenmesinde daha az zaman harcama; çoğunluğu artık bir gün içerisinde işlenmekte

müşteri ve sigorta acentesi sorgularını yanıtlama, hizmetin geliştirilmesi

çok daha hızlı içerik arama ve bulma, verimliliği artırma

İşin Kurulma Süreci

Yeni taleplerle yüzleşebilmek için gelişen yapı

Allianz, Türkiye'de uzun yıllar boyunca faaliyet göstermekte ve köklü bir yapıya sahiptir. Grup her zaman modern müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için operasyonlarını geliştirmektedir. Yakın zamanda, Allianz’ın sürekli gelişim kapsamındaki son geliştirmeleri, onu, gerçek müşterileri merkeze alan, yeni verimliliklerin ve daha iyi çalışma ortamının yaratılmasına odaklanan küresel bir dijital dönüşüme yönlendirmiştir. Allianz, yeni teknolojileri ve daha üretken çalışma biçimlerini benimseyerek daha uygun ve ödüllendirici müşteri deneyimleri ile birlikte akıcı ve karlı operasyonları yönlendirmeyi hedeflemektedir.

 

"IBM ve BBS çözümleri tarafından desteklenen yeni dijital temelimizle çok daha çevik ve üretken bir yapıya dönüşüyoruz”

 — Onur Koldaş, İşletme Kuralları, Sistem ve Performans Müdürü, Allianz Türkiye

Allianz Türkiye’de İş Kuralları, Sistem ve Performans Müdürü Onur Koldaş belirtmiştir ki;

“Tamamen dijitalleşmiş içerik ve süreçlere geçmek stratejimizin önemli bir parçasıydı. Var olan bir elektronik içerik yönetim sistemimiz vardı, ancak yetenekleri çok sınırlıydı, bu nedenle ekipler birçok manuel geçici çözüm üretmek zorundaydı.”

"Her ay, acentelerimizin poliçe yenilemeleri, hastanelerdeki tıbbi kayıtlar, otomotiv mağazalarından onarım kayıtları, bireysel müşterilerin talepleri gibi çeşitli kaynaklardan milyonlarca belge alıyoruz. Eskiden, tüm kağıt dosyalarını taranması ve sıralanması için merkezi bir maile göndermemiz gerekiyordu ve sistemlerimizde dijital belgelerin aktarılması ve görüntülenmesi uzun zaman almaktaydı. Yine benzer bir şekilde, dizine ekleme konusunda sorun olarak karşılaştığımız bir diğer konu ise; kişilerin belirli bir dokümanı direkt olarak arayamamaları ve bunun yerine birçok klasörden belirli dosyaları tek tek bularak çekmek zorunda kalmalarıydı.”

"Bu gecikmeler; teklifleri, sözleşmeleri ve talepleri zamanında işleyip müşterilere ve acentelere hızlı yanıt vermeyi giderek zorlaştırıyordu. Çevikliğin olmamasının rekabet edebilirliğimize zarar vermeye başladığını fark ettik ve içerik yönetimine daha entegre ve dijital bir yaklaşım benimsemenin sorunlarımıza çözüm sunabileceğini gördük."

"Bugün, saniyeler içinde bilgileri alabiliyor ve belgeleri çok daha hızlı işleyebiliyoruz. Bu durum, sigorta sözleşmelerinin uygulanması ve yenileme taleplerine kadar her şeyin döngü sürelerini hızlandırmamıza yardımcı oluyor "

— Mustafa Erden, İş Sistemleri Geliştirme Süpervizörü, Allianz Türkiye

 

Dönüşüm Hikayesi

Daha akıllı içerik yönetimi

Allianz Türkiye, dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için IBM Gold İş Ortağı Bilgi Birikim Sistemlerinden (BBS), IBM’in kurumsal içerik yönetimi (ECM) çözümleri paketini seçmiştir.

Yazılım Geliştirme Uzmanı Sedat Çelik: "IBM, Allianz'ın küresel ortaklarından biridir. IBM ECM çözümlerini sunarken, IBM'in iş yapmaya yönelik oldukça dijitalleştirilmiş ve müşteri odaklı  yaklaşımı destekleyen bir kurumsal-sınıf teknolojiyi sağlayabileceğinden emindik. BBS'ye gelince, Türkiye'de BT hizmetleri sektöründe uzun zamandır varlığını sürdürüyorlar ve kurumsal içerik ve süreç yönetimi alanında geniş deneyime sahipler. Bu projede ideal bir ortak olduğuna inandık" şeklinde yorumlamıştır.

İlk adım olarak, Allianz Türkiye BBS ile, belge tarama ve işleme süreçlerini elden geçirmek için bir çalışma gerçekleştirdi. Grup ayrıca, acentelerin ve hastaneler, otomatik tamir atölyeleri gibi diğer ortakların çevrimiçi elektronik belgeler göndermesine olanak tanıyan özel web portalları oluşturdu. Bu işlem, Allianz çalışanlarının iş yükünü azaltarak iş sistemlerine anahtar içeriklerin ulaşma hızını artırdı.

Buna ek olarak, Allianz Türkiye, tüm elektronik içerikleri için IBM® FileNet® Content Manager üzerine merkezi bir veri havuzu oluşturdu. BBS ile çalışarak FileNet Content Manager platformu ve imzalanan poliçeler, hak talepleri, sözleşme yönetim sistemleri gibi diğer kurumsal uygulamalar arasında özel bir entegrasyon gerçekleştirilip, içeriğin işletme içerisinde kesintisiz akışı sağlandı.


Allianz Türkiye, IBM Case Foundation ile içeriğini uçtan uca yönetmek adına yapılandırılmış iş akışları oluşturdu. Grup, her bir parça bilginin nasıl iletilip işleneceğini belirleyen yaklaşık 15-20 farklı çeşitte doküman tipi tanımladı. Örneğin, Allianz Türkiye yeni bir ev sigortası poliçesi için bir başvuru aldığında, poliçe otomatik olarak, tanımlanmış poliçe iş akışına dahil olacak ve incelenmesi ve işlenmesi için grubun mal ve kaza sigortası departmanına gönderilecektir.

Sonuç Hikayesi

Geleceğe uygun

IBM ve BBS'in kurumsal içerik yönetimi çözümleri ile Allianz Türkiye, manuel, kağıt yönlendirmeli süreçlerden uzaklaşmış ve daha verimli dijital bir iş yapısına kavuşmuştur.

Belge Yönetimi Uzmanı Erkan Çelik, "IBM ve BBS ile içerik yönetim yapımızı tamamen dönüştürdük; Allianz Türkiye artık dijital bir şirkettir. Bugün, FileNet Content Manager’a ulaşan tüm belgelerin yüzde 90'ından fazlasını yönetiyoruz ve operasyonlarımızdan kağıtları neredeyse tamamen ortadan kaldırdık. Yeni dijital yaklaşımımızla, belgeleri işlemek için harcanan süre yüzde 20 azaldı ve belgeleri önceki yöntemimize göre çok daha hızlı bir şekilde tarayıp sınıflandırabiliyor ve sadece bir gün içerisinde sistemimize yükleyebiliyoruz.” Şeklinde belirtmektedir.

Dijitalleşme Allianz Türkiye'nin çalışma kültürünü dönüştürerek çalışanlara esneklik sağlamakta ve günlük aktivitelerini çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirmeleri imkanını sunmaktadır. 

Sağlık Talepleri Müdürü Coşkun Kocaayan: “Son yıllarda, daha iş birliğine dayalı ve mobil çalışma yöntemlerini benimseyen büyük bir kültürel değişim geçiriyoruz. Örneğin, çalışma haftasının bir gününü “Away day” olarak tanımladık ve çalışanlarımıza istedikleri takdirde uzaktan çalışma imkanı sunuyoruz. IBM ECM çözümleri, bu esnek çalışma girişimleri için kilit bir etken olmuştur. Ekiplerimiz artık kağıtla uğraşmadıkları ve bilgiye her zaman ve her yerde erişebildiği için çalışmalarını tamamlamak için ofiste olmaları gerekmiyor.” şeklinde belirtiyor.

İş Sistemleri Süpervizörü Mustafa Erden, şunları ekliyor: "Hareketliliğin ötesinde, içerik ve süreçleri yönetmeye yönelik yeni yaklaşım, ekiplerin daha eşit bir şekilde iş dağıtmasına yardımcı oluyor. Geçmişte belgeleri takip etmek oldukça zor olduğundan, bazı çalışanlar bazen kendilerini iş içerisinde boğulmuş bulurken, diğerleri işlemek için oldukça az şey buluyorlardı. Artık işletmemizde içeriğin nasıl ilerleyeceğini daha iyi anlama ve kontrol etmeye başladık böylelikle işi daha eşit bir şekilde dağıtabilmekteyiz. Bu, üretkenliği artırmaya ve iş yükünü aynı anda dengelememize yardımcı oluyor ve bu da hem iş için hem de çalışanlarımız için kazan-kazan bir durum sağlıyor.”

En önemlisi, bu perde arkası operasyonel iyileştirmeler, ön planda daha iyi müşteri deneyimlerine dönüşerek Allianz Türkiye’ye olan sadakat ve bağlılığı kuvvetlendirmekte ve zor kazanılmış pazar payını korumasında yardımcı olmaktadır.

Mustafa Erden, "Bugün, bilgileri daha önceki sisteme göre yüzde 300 daha hızlı arayabiliyor ve alabiliyoruz. Böylelikle, müşterilerimiz veya temsilcilerimiz bizimle iletişim kurduğunda hızlı yanıt vermekle kalmıyor, poliçe uygulamaları ve yenileme talepleri için yapılması gereken her şeyin döngü sürelerini hızlandırıyoruz.”

Onur Koldaş, "IBM ve BBS çözümleri ile desteklenen yeni dijital temelimiz ile çok daha çevik ve üretken bir iş yapısına dönüşüyoruz. Değişen koşullara ve müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı tepki verebiliyor, daha akıllı kararlar alabiliyor ve müşterilerimize daha kişiselleştirilmiş ve en iyi çözümü verebilen hizmeti sunabiliyoruz. Tüm bunlar, Allianz Türkiye'nin, ileriye dönük, müşteri odaklı bir sigorta şirketi olarak oluşturduğu itibarı güçlendiriyor; bize rekabetçi ve hızla değişen pazarda önceliğimizi korumak için ihtiyaç duyduğumuz üstünlüğü sunuyor." şeklinde özetliyor.

Allianz Turkiye Hakkında

Allianz; Allianz Sigorta bağlı kuruluşu ile mal, kaza ve tamamlayıcı sağlık alanında; Allianz Yaşam ve Emeklilik ve Allianz Hayat ve Emeklilik bağlı kuruluşu ile de hayat ve emeklilik sigortaları yönetiminde hizmet vermekte ve bunlarla birlikte Allianz Global Assistance (Mondial Assistance) ve Euler Hermes temsilcilikleri ile Türkiye'nin sigorta piyasasında lider bir oyuncudur. Allianz Türkiye, 7 milyon müşterisine; 2500 çalışanı, 12 bölge müdürlüğü ve 81 ildeki 4000 ajansı ile hizmet vermektedir.

Çözüm Bileşenleri

·      IBM® Case Foundation

·      IBM FileNet® Content Manager

Bir sonraki adım için

IBM ECM çözümleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için lütfen “Outhinking Content Chaos  ibm.biz/BdrsAs e-kitabını okuyunuz.

Bilgi Birikim Sistemleri (BBS), kurumsal içerik yönetimi, bilgi riskleri ve koruması ve depolama sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir BT hizmet ve çözümleri sağlayıcısı ve bir IBM Gold İş Ortağıdır. Daha fazla bilgi için: www.bilgibirikim.comMcAfee ile Siber Güvenlik ve Kişisel Verilerin Korunması
19.12.2017

12 Aralık’ta BBS-McAfee-Prolink işbirliğinde McAfee ile Siber Güvenlik ve Kişisel Verilerin Korunması etkinliği Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleşti.

12 Aralık’ta BBS-McAfee-Prolink işbirliğinde McAfee ile Siber Güvenlik ve Kişisel Verilerin Korunması etkinliği Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleşti.


 BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı, BBS Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Mert’in BBS’nin Güvenliğe Bakışı ve Hizmetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Hukuk Danışmanı Ömer Özer’in KVKK - GDPR içerikli sunumu büyük ilgi gördü.

Toplantı, McAfee Sistem Mühendisi Ümit Akkuş’un McAfee Çözümleri ile KVKK uyumluluğu sunumu ile sona erdi.


Tüm değerli misafirlerimize teşekkür ederiz.


bbsweb12aralikanasayfa1.jpg
bbsweb12aralikanasayfa2.jpg
bbsweb12aralikanasayfa3.jpg
bbsweb12aralikanasayfa4.jpg

Sizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz V
13.12.2017

5 Aralık’ta Sizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz toplantısının 5.si Çırağan Palace Kempinski‘de gerçekleşti.

5 Aralık’ta Sizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz toplantısının 5.si Çırağan Palace Kempinski‘de gerçekleşti.

 BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı, BBS Server & Storage İş Geliştirme Müdürü Hakan Özdem’in “Sizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz” başlıklı konuşması ile devam etti.

IBM Spectrum Storage Teknik Satış Uzmanı Hakan Halisçelik, IBM Flash System Storage Yüksek Performans hakkında katılımcılarımızı bilgilendirdi.

Kahve molasının ardından BBS IBM Yazılım İş Geliştirme Müdürü Oktay Şükür’ün Kimlik Yönetimi & Doküman Yönetimi hakkındaki konuşmasının ardından BBS Server & Storage Teknik Çözümler Yöneticisi Gökhan Yeltan, IBM Spectrum: Software Defined Storage Ürün Ailesi üzerine bilgilendirici ve keyifli bir oturum gerçekleştirdi. Toplantı öğle yemeği ile sona erdi. 


Tüm değerli misafirlerimize teşekkür ederiz.


bbswebanasayfa7.jpg
bbswebanasayfa6.jpg
bbswebanasayfa5.jpg
bbswebanasayfa4.jpg
bbswebanasayfa2.jpg
bbswebanasayfa3.jpgSizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz IV
30.11.2017

24- 25 Kasım’da BBS-DellEMC – VMware – ArmAda iş birliğinde, Sizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz toplantısının 4.sü, NG Sapanca Wellness & Convention ‘da gerçekleşti.

24- 25 Kasım’da BBS-DellEMC – VMware – ArmAda iş birliğinde, Sizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz toplantısının 4.sü, NG Sapanca Wellness & Convention ‘da gerçekleşti.

 

Değerli misafirlerimizin Sapanca’nın tertemiz havasında doğanın ve işin tadını çıkarttığı gezimiz birbirinden önemli konuların paylaşıldığı toplantı ile başladı. BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı, BBS Server & Storage İş Geliştirme Müdürü Hakan Özdem’in “Sizi Teknoloji Konuşmaya Davet Ediyoruz” başlıklı konuşması ile devam etti.

Vmware Sistem Mühendisi Yöneticisi Bünyamin Özyaşar, Vmware Cloud Foundation hakkında katılımcılarımızı bilgilendirdi.

ArmAdA DellEMC Sistem Mühendisi Kaan Kantarcioglu’nun Hyper Converged Systems – Vxrail hakkındaki konuşmasının ardından Vmware Akdeniz Ülkeleri Kanal Satış Müdürü Sercan Akdemir, Endüstri 4.0’a Dijital Dönüşümün Etkisi üzerine bilgilendirici ve keyifli bir oturum gerçekleştirdi. BBS Server & Storage İş Geliştirme Müdürü Hakan Özdem Vmware EUC Systems ile ilgili bilgilerini katılımcılar ile paylaştı. Son olarak Dell EMC Satış Yöneticisi  Gurur Tanırer DellEMC Data Protection Solutions hakkında bizleri bilgilendirdi.

 

Her zaman yanımızda olan değerli misafirlerimize teşekkür ederiz.

6.jpg
1.jpg
3.jpg
5.jpg
4.jpg
2.jpgWatson Summit İstanbul 2017
15.11.2017

Birbirinden renkli misafir konuşmacıların yer aldığı, “Watson Istanbul Summit 2017” ‘de Bilgi Birikim Sistemleri, IBM Çözümleri ile sizlerle buluştu.​

Dijital dönüşüm sürecinde yeni bir sayfanın açıldığı günümüzde, iş yapış biçimlerimizi doğrudan etkileyen teknolojileri hızla hayatımıza uyarlama ihtiyacı ile karşı karşıyayız. Nesnelerin İnterneti, Kognitif ve Yapay Zeka teknolojilerinin bizlere sunduğu inanılmaz fırsatlar ise, işletmelerimizi ve ülkemizi global rekabet yarışında bir adım öne taşıyacak.

 

Bu fırsatları konuştuğumuz, birbirinden renkli misafir konuşmacıların yer aldığı, “Watson Istanbul Summit 2017” ‘de Bilgi Birikim Sistemleri, IBM Çözümleri ile sizlerle buluştu. Tüm değerli katılımcılarımıza teşekkür ederiz.


bbswebwatsonanasayfa1.jpg
bbswebwatsonanasayfa2.jpg
bbswebwatsonanasayfa3.jpg
bbswebwatsonanasayfa4.jpg

Bilişim Zirvesi'17
10.11.2017

Bilişim Zirvesi'nin bronz sponsorlarından biri olarak zirvede sizlerleydik.​

Bilişim tarihi açısından büyük önem taşıyan, Türkiye’nin her köşesinden bilişim profesyonellerini bir araya getiren Bilişim Zirvesi’nin bu yıl 17’ncisi gerçekleşti. 


Bilişim Zirvesi’17’nin Bronz Sponsorlarından biri olarak yer alan Bilgi Birikim Sistemleri, kapsamlı içerik ve yapısal tercihlerinize göre şekillendirilebilecek, gelişime açık ürünleriyle 2 gün boyunca sizlere eşlik etti.


“Yıkıcı ve Yenilikçi Dijital Ekonomi“ sloganı ile başlayan etkinlik, 2 gün boyunca katılımcılara keyifli etkileşim anları ile birlikte birbirleri ile hızlı veri paylaşımı sağladı.


Bilgi Birikim Sistemleri olarak emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız. 


bzanasayfa3.jpg 

bzanasayfa2.jpg
BBS-NEXENTA-LENOVO SDS Kahvaltı Etkinliği
12.10.2017
10 Ekim Salı günü, Radisson Blu Bosphorus’da, BBS Ailesi, Lenovo
ve Nexenta işbirliğinde, sunucu ve
yazılım tanımlı veri depolama üniteleri (SDS) alanında gerçekleşen son gelişmelerin aktarıldığı kahvaltı etkinliği gerçekleştirdi.​
10 Ekim Salı günü, Radisson Blu Bosphorus’da, Lenovo ve Nexenta işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz, kahvaltının ardından BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın ve Lenovo Data Center Group Ülke Müdürü Burç San’ın açılış konuşması ile başladı. Nexenta Ortadoğu, Afrika, Yunanistan Bölge Satış Direktörü Faruk Han ve Lenovo Teknik Satış Danışmanı İnan Özlüoğlu, sunucu ve yazılım tanımlı veri depolama üniteleri (SDS) alanında gerçekleşen son gelişmeleri aktardı. Karikatürist Rüstem Yılmaz, Yoga Book ile katılımcıların portrelerini çizerken güzel sohbet eşliğinde programımız sona erdi. Etkinliğimizde yanımızda olan tüm değerli katılımcılarımıza teşekkür ederiz… BBS Ailesi
10ekimicfotolar.jpg


EnerjiSA Başarı Hikayesi
21.8.2017

​"EnerjiSA, BBS ile birlikte çalışarak sadece iki ay içinde yeni bir içerik yönetim platformunu enerji üretimi alanına taşıdı."

Daha akıllı tesis bakım ve inşaatı ile milyonlara sürekli ışık vermek

Türkiye’deki düzinelerce santralin bakım ve yapılandırma çalışmalarının düzgün işleyişini sürekli sağlamak için EnerjiSA kurumsal içerik yönetimine yeni bir yaklaşım getirdi. Yeni keşfedilen görünürlük teknolojisi, mühendislik ve varlık verilerinin daha sıkı kontrolü ile son kullanıcıya enerjinin sürekli akışını sağlamak için ekipler daha verimli çalışması sağlandı.  

İşin Zorluğu

Mühendislik ve varlık datalarına kolay ulaşım olmadan, EnerjiSA güç santrallerindeki yapılandırma ve bakım işlemlerinin yönetiminde; enerji tedariğinin kesintiye uğraması riski ve mevzuatlarla ilgili cezalar ile karşılaşılması gibi zorluklarla karşılaşılmaktadır.

Dönüşüm

EnerjiSA, IBM İş Ortağı BBS ile birlikte ekiplerin şirket genelinde veriyle çalışma biçimini değiştirmiş, güçlü bir içerik yönetim platformu kurmuş ve bunu temel SAP uygulamalarına entegre etmiştir.

Sonuç Olarak

İmkan Sağlar

Destek olur

Temin eder

Sürekli enerji arzını sağlamak için bakım ve yapılandırma işlemlerinin optimizasyonunu sağlar

Daha kolay içerik erişimi sayesinde ekiplerin daha üretken çalışmasına destek olur

Cezalardan kaçınmaya yardımcı, Mevzuat gerekliliklerine uygunluğu ispatlayan tam denetim raporu

 

İş Kurma Hikayesi

Işıkları Açık Tutmak

Biri Ankara’da evinin ışığını açtığında veya İstanbul’daki ofisinde bilgisayarını açtığında o elektrik çok büyük ihtimalle Türk elektrik endüstrisinin öncü ve lider şirketi EnerjiSA tarafından sağlanmaktadır.

 

Günlük işleri çok daha hızlı ve verimli şekilde planlayabiliyoruz. Böylelikle güç santrallerinin 24 saat boyunca güvenli ve verimli çalışmalarını sağlayabiliyoruz.

—Aylin Özdemir, Kurumsal Çözümler Müdürü, EnerjiSA


enerjisabhanasayfa.png


 

Kuruluş, kendi elektrik kaynağını oluşturmak için ülke çapında 19 adet güç santrali çalıştırmaktadır.  EnerjiSA, bu santrallerdeki günlük işlerin yönetilmesi için uzun süredir güvendiği ve içerisinde SAP Santral Bakım modülünün de bulunduğu SAP ERP uygulamaları süiti kullanmaktadır. Özellikle inşaat ve bakım söz konusu olduğunda yapılan işi desteklemek için ekiplerin; mühendislik planları, inşaat çizimleri, envanter listesi, varlık bakım programları gibi bir çok sayıda dokümanı incelemesi gerekmektedir. EnerjiSA Kurumsal Çözümler Müdürü Aylin Özdemir; “Enerji santrallerimizde inşaat ve bakım operasyonlarını planlamak için içerik yönetimi kritik bir role sahiptir. Örneğin yeni bir santral inşa ederken çok farklı ortaklar ile birlikte çalışmakta ve son tasarım tamamlanana kadar çok sayıda versiyona sahip mühendislik planları ile çalışabilmekteyiz.” 

“Örneğin yeni bir bina inşaatı veya tamir süreci söz konusu olduğunda Aylar hatta yıllar öncesindeki dokümandan yararlanmamız gerekmektedir, bu nedenle dokümanlar üzerinde sıkı bir kontrole sahip olmak ve kolay ulaşılabilir kılmak bizim için çok yüksek bir öneme sahiptir. Yine benzer olarak; santral tetkiki sırasında bazı yapıların kurallara uymadığı tespit edildiğinde kuşbakışı görüntülere ulaşabileceğimiz final planlardan yararlanmamız gerekmektedir, eğer bu planların düzgün sınıflandırılmamış birçok versiyonu bulunuyorsa burada işler zorlaşacaktır. Eğer gerekli doküman temin edilemezse kaçınmayı tercih ettiğimiz denetim cezaları ile karşılaşabiliriz.”

Bundan öncesinde, EnerjiSA, proje dokümanlarını takip ederken yıllar boyunca sürekli büyüyen ve karmaşıklaşan elektronik dosyalama sistemleri ile çalışmıştır. İçeriğin birçok veri havuzuna dağılması ile çalışanların aradıkları dokümanlara ulaşması zaman ve emek gerektirmekte ve datalar sıklıkla arada kaynayabilmekteydi. Firmada, hatta aynı dokümanın birkaç farklı versiyonunu kayıt etme konusunda standart bir yaklaşım bulunmamaktaydı ki bu nedenle değişikliklerin takibi mümkün olmamakta ve yanlış dokümana göre çalışma riski oluşmaktaydı.

EnerjiSA, bu veri yığını ile çalışırken daha kalıcı bir çalışma şekline ihtiyaç duyduğunu fark etmiş ve kurumsal çaptaki içeriğinin daha sağlam temellere oturmasını sağlayan bir yapı oluşturmak için çalışma başlatmıştır.

 

IBM ECM aradığımız herşeyi tek bir paket ile bize sundu. IBM, çok zengin bir aralıkta fonksiyonellik, esneklik ve SAP da dahil diğer uygulamalara kolay entegrasyon çözümleri sunmuştur.

—Hale Dikici, Kurumsal Uygulama Geliştirme, EnerjiSA

 

Dönüşüm Hikayesi

İçerik Yönetiminde Yeni Yaklaşımı Devreye Alma

Uzun ve geniş bir seçim süreci ardından, EnerjiSA, dokümanlarının ilk kayıttan dosyalama yönetimine kadar geçen sürecinin sıkı bir kontrolle takip edilebilmesi için IBM Kurumsal İçerik Yönetimi (ECM) Süitini tercih etmiştir.

EnerjiSA Kurumsal Uygulama Geliştirme Bölümünde çalışan Hale Dikici “Bütün ihtiyaçlarımızı karşılayan tek bir platform kurmak istedik ve IBM ECM aradığımız her şeyi tek bir paket içerisinde sundu. IBM, çok zengin bir aralıkta fonksiyonellik, esneklik ve SAP da dahil diğer uygulamalara kolay entegrasyon çözümleri sundu. Dokümanların yönetiminde kısa vadeli ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek ve nihayetinde tüm işletme genelinde içerik yönetimi için ideal bir temel oluşturmamızı sağlayacak olan en doğru adreste olduğumuzu hissettik.” şeklinde açıkladı.

EnerjiSA, ECM çözümlerinin başarılı bir şekilde kurulumuna rehberlik sağlanması için IBM Gold İş Ortağı, Bilgi Birikim Sistemleri (BBS) ile çalışmaya başladı.

Hale Dikici, “Ele alınması gereken gerçekten büyük bir oranda içerik, entegre edilmesi gereken bir çok sayıda sistem bulunduğundan bu işlem ele alınması karışık bir süreçti ve sadece birkaç ay içerisinde tamamlamamız gerekiyordu. BBS,  bu zorlu göreve başladı, açık ve her zaman yardım etmeye hazır bir şekilde bir hizmet sundu. ECM konusunda uzman bir ekibe sahip BBS’nin, bize düzgün işleyen sorunsuz bir kurulum gerçekleştireceklerine inandık. BBS ile iyi bir ortaklık kurduk ve destekleri, başarımızdaki anahtar oldu.” şeklinde devam etti. 


EnerjiSA, BBS ile birlikte çalışarak sadece iki ay içinde yeni bir içerik yönetim platformunu enerji üretimi alanına taşıdı. Şirket yedi enerji santralinden IBM platformuna 25.000 belge çekti ve 2017 yılının sonuna kadar geriye kalan 12 tesisten 40.000 belge eklemeyi planlıyor.

İlk adım olarak, EnerjiSA, inşaat ve bakımla ilgili belgelerini almak ve sınıflandırmak için IBM® Datacap'ı kullanmıştır; bu sistem şirketin temel kurumsal kaynak planlama sistemi olan SAP ERP gibi uygulamalarda bulunan elektronik dosyalardan anahtar bilgileri ayıkladı. EnerjiSA, dijital belgelerini kategorize etmek için 22 ana sınıf ve 114 alt sınıf kurdu; böylece aramak ve almak kolaylaşmıştır.

Yeni zenginleştirilmiş elektronik içeriğin tamamı, şirketin yeni doküman yönetim sisteminin çekirdeğini oluşturan IBM FileNet® Content Manager’da saklanmaktadır. FileNet® Content Manager, izinler, mühendislik çizimleri, prosedürleri ve bakım çizelgeleri de dahil olmak üzere inşaat ve bakım çalışmaları için gerekli tüm belgelere merkezi erişim sağlamaktadır.

EnerjiSA, FileNet Content Manager'dan gelen bilgileri SAP ERP uygulamalarıyla entegre etmek için “IBM Content Collector for SAP Applications” yazılımını da sundu. Kullanıcılar doğrudan SAP ortamında, FileNet Content Manager'da tutulan tüm dokümanları arayabilmekte ve yönetebilmektedirler; bu sayede daha üretken çalışma ortamı sağlanmıştır.

Son olarak, firma IBM Case Manager yazılımı ile doküman değişikliği ve onay süreçlerinin yönetimi için daha yaratıcı iş akışları oluşturabilmenin avantajına sahip olmuştur.

Sonuçlar

Enerjinin Akışının Sürekli Sağlanması

IBM ECM çözümleri, belgeleri depolamak ve kontrol etmek için etkili, güvenilir bir yol sağlar ve EnerjiSA'daki ekipler artık etkili bir şekilde çalışmak için ihtiyaç duydukları bilgiye hızlı bir şekilde erişebilmektedir.

Aylin Özdemir, "İnsanların şimdi aradıklarını bulmaları çok daha kolay. Daha önce belgeler birden fazla klasör ve dosya sistemine dağılmıştı. Şimdi, her şey tek bir FileNet Content Manager deposunda tutuluyor ve kullanıcılar, SAP gibi kurumsal uygulamalar içinden bile, saniyeler içinde ihtiyaç duydukları bilgiyi arayabiliyor ve alabiliyor; böylece değerli zamanın ve emeğin tasarrufu sağlanıyor.”

“IBM ECM çözümleri doküman yönetiminde yeni bir tutarlılık düzeyi getirdi. Dosyalarımızın tümü düzgün bir şekilde sınıflandırılmış ve dizine eklenmiş halde ve belgelere erişildiğinde veya düzenlendiğinde ve hangi kullanıcılar tarafından kayıt edildiğinin tarihçesini görebiliyoruz. Bu özellik, farklı belge versiyonlarının daha iyi takip edilmesine yardımcı oluyor. Belirli data setleri için tam bir denetim izi sunulabildiğinden denetçilerin bilgi isteklerine cevap vermek çok daha kolaylaşıyor ve böylelikle olası cezası riskleri ortadan kalkmış oluyor.”

İçerik için yeni edinilmiş bu görünürlük ve kontrol, EnerjiSA’ya, tüm bilgi varlıklarını maksimum seviyede değerlendirebilme ve enerji üretim hizmetinin sürekli ve sorunsuz çalışması imkanını sunmaktadır.

  Aylin Özdemir, “Artık ekiplerimiz inşaat, varlık yönetimi ve bakım aktiviteleri için doğru bilgiye zamanında ulaşabilmekte ve böylelikle günlük işlemler çok daha hızlı ve verimli bir şekilde planlanabilmektedir. Sonuç olarak enerji santrallerimizi 24 saat boyunca güvenli ve verimli bir şekilde çalıştırabiliyor ve dağıtım ağımıza güvenilir bir enerji kaynağı sunabiliyoruz. Böylelikle EnerjiSA’nın hizmet ettiği milyonlarca müşterimiz için ışıkları hep açık tutabiliyoruz.” 


EnerjiSA Hakkında

Sabancı Holding ve E.ON'un bir iştiraki olan EnerjiSA, 1996 yılında kurulmuştur. Şirket, üretim, arz, ticaret ve satış olarak dört ana alanda elektrik hizmeti vermektedir. Aynı zamanda bir doğal gaz portföyünü de yönetmektedir. Yaklaşık 3.600 megawatt'lık bir kurulu güç kapasitesine sahip EnerjiSA, dokuz milyon aboneye elektrik sağlamakta ve Türkiye genelindeki 14 ildeki 20 milyon kullanıcısına dağıtım hizmeti vermektedir.

 

Çözüm Bileşenleri

·       IBM® Case Manager

·       IBM Content Collector for SAP Applications

·       IBM Datacap

·       IBM FileNet® Content Manager

·       SAP ERP

·       SAP Plant Maintenance

 

Bir sonraki Adım

IBM ECM çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen e-Kitaplarımızı okuyun: ibm.biz/BdrsAs

Bilgi Birikim Sistemleri (BBS), kurumsal içerik yönetimi, bilgi riski ve koruması ve depolama sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir BT hizmet ve çözümleri sağlayıcısı ve bir IBM Gold Business Partnerdir. Daha fazla bilgi için: www.bilgibirikim.com  


Daha fazla bilgi almak için lütfen kayıt olun

 
Kahve Dünyası Office 365 Başarı Hikayesi
18.7.2017

Kahve Dünyası’nın Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği Office 365 geçiş projesi başarıyla sonuçlandı.

Firma İsmi: ALTINKILIÇLAR KAHVE KAKAO

Çözüm Ortağı: Bilgi Birikim Sistemleri

Proje Adı: Office 365 Projesi

Kahve Dünyası’nın Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği Office 365 geçiş projesi başarıyla sonuçlandı.


KAHVE DÜNYASI HAKKINDA

Kahve Dünyası, 2004 yılında Eminönü’nde ilk mağazasını açmıştır. Müşteri odaklı yaklaşımı, Türk misafirperverliğini yansıtan güler yüzlü karşılama, servis anlayışı ve ikram kültürü sayesinde kısa sürede beğenilerek ağızdan ağıza tanıtım yoluyla insanların birbirine önerdiği bir marka haline gelmiştir.

Kurulduğu günden itibaren hızlı bir büyüme trendi göstererek, bugün Türkiye’nin pek çok ilinde, İngiltere de ve Romanya’da hizmet vermektedir. Bu ülkelerdeki işletmesini kendisi yürütmektedir, bayilik vermemektedir. Sadece Arap Ülkelerinde Master franchise üzerinden bayilik vermektedir. Bu satış noktaları mağaza, corner ve metro kioskları olmak üzere 3 ana kategoride toplanmaktadır. Haziran 2017 itibariyle toplam 200 satış noktasında hizmet vermektedir.

kahvedunyasi_haber_buyuk.jpg


PROJENİN AMACI

       - Firmanın ve gelişen yapısı doğrultusunda büyüyen ve artan altyapı ihtiyaçlarının yönetimsel ve bakım maliyetinin azaltılması,

       - Yedeklilik ve felaket senaryoları için efor ve maliyetinin minimize edilmesi,

       - Exchange ve Skype for Business sunucudaki diskler üzerinde ciddi yük olan verilerin buluta taşınması ve disk alanlarının daha verimli kullanılabilmesi,

E-posta servisiyle ilgili kapasite yetersizliğinden kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılması planlanmıştır.

Kahve Dünyası Bilgi Sistemleri Müdürü Ebru Sonay Boriş, Bilgi Sistemleri Sorumlusu Atınç Güldelen ve BS ekibi ile yapılan toplantılar neticesinde sistemin daha stabil çalışmasını sağlayabilmek adına mevcut Exchange ve Skype for Business yapısındaki problemler tespit edildi. Exchange ve Skype for Business ile sağlanan iletişimin 7x24 kesintisiz olarak devam etmesi gerekirken böyle bir yapının oluşturulması için gereken maliyetlerin de düşürülmesi hedefleniyordu. Ayrıca tüm cihazlarda desteklenen güncellemeleri ya da sürüm yükseltmelerini otomatik olarak gerçekleştiren bir sistem aranıyordu. İçeride barındırılan Exchange ve Skype for Business sunucularının yönetimsel ve yedekleme süreçleri hem extra maliyet yaratıyor hem de IT ekibinin kaliteli zaman yönetimine engel olarak verimliliği düşürüyordu.

Yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda Kahve Dünyası, Türkiye geneline dağılmış olan mağazaları da dahil olmak üzere iletişim ve bilgi akışını sağlamak için Office 365 teknolojisini kullanmaya karar vermiştir.

Kahve Dünyası’nda içeride barındırılan Exchange ve Skype for Business yapısı Cutover Migration ile Office 365’e aktarılmıştır. Bu şekilde firmanın yönetimsel ve stabil çalışma anlamında sıkıntı çıkaran on premise yapısı tamamen ortadan kaldırılmıştır.

PROJENİN SONUCU

Kahve Dünyası ile yapmış olduğumuz proje sonunda kullanıcılar, kapasitesi 50GB olan maillerine, cep telefonlarından, tabletlerinden ve internet olan her yerden tüm geçmiş e-postları da dahil olmak üzere ulaşabilmektedirler. Pratik ve başarılı bir ara yüz olan Office 365’in raporlama ara yüzü ve mail arşivlemesi de kullanılmaya başlanmıştır. İnternet ortamı olan her yerden erişim sağlanabilen Exchange’in kolay yönetim konsolu sayesinde IT ekibi için de mail işlemleri çok kolaylaşmıştır. Mail arşivleme alanındaki memnuniyet de firma tarafından ayrıca vurgulanmaktadır. Kullanıcıların bilerek ya da bilmeyerek sildiği mailler artık tek bir hamle ile geri alınabilmektedir. Mail sistemi üzerinde oluşabilecek tehdit ve güvenlik riskleri optimize edilmiştir. Kahve Dünyası IT ekibi Exchange ve Skype for Business gibi servisleri tek ekranda yönetmenin pratikliğini, ayrıca herhangi bir problemde Microsoft mühendislerinin hızlı bir şekilde destek olacağını bilmenin güvenini yaşamaktadırlar.

 

BBS İftar Yemeği 2017
22.6.2017

BBS İftar Yemeği 2017

Bilgi Birikim Sistemleri ailesi, 16 Haziran Cuma akşamı Şenol Kolcuoğlu Restoran’da iftar yemeğinde bir araya geldi.

BBS mensuplarının yoğun ilgi göstererek katılım sağladıkları iftar yemeği keyifli sohbet ile geç saate kadar devam etti.​


iftarbbskolaj.jpg


Mcafee "Together is Power"
9.6.2017

24 Mayıs Çarşamba günü Swissotel The Bosphorus’ta, McAfee “Together is Power!” isimli yarım günlük etkinlik programı gerçekleştirildi.​

24 Mayıs Çarşamba günü Swissotel The Bosphorus’ta, bilişim sektörü güvenlik firmalarının en belirleyici oyuncularından olan McAfee firmasının bu alandaki yenilikleri ve teknolojileri anlattığı, “Together is Power!” isimli yarım günlük etkinlik programını gerçekleştirdik. Kahvaltı ile başlayan etkinlik, Süleyman Mert, Ümit Akkuş ve Seçkin Demir’in sunumları ardından öğle yemeği ile sona erdi.

Yapılan etkinlikte McAfee ürünleriyle birlikte aşağıdaki konularda da bilgilenmiş olduk.

* Siber güvenlik saldırıları

* 7/24 karşımıza çıkma olasılığının bu kadar yüksek olmasına rağmen bu saldırılara karşı ne yapıyoruz?

* Siber güvenlik konularında çalışan firmalar ne yapıyor, hangi sistemleri geliştiriyorlar, bize ne gibi yeni teknolojileri sunuyorlar?

Tüm değerli katılımcılara teşekkürlerimizi sunarız.​


bbs_web_anasayfa_buyuk3.png

bbs_web_haber_anasayfa_buyuk2.png

bbs_web_haber_anasayfa4.png
bbs_web_haber_anasayfa5.png
bbs_web_haber_anasayfa_buyuk1.png
bbs_web_anasayfa_buyuk6.png

HPE Fark Yaratan Özel Sektör Ödülü 2017
13.4.2017

Bilgi Birikim Sistemleri, 24-25 Mart 2017’de düzenlenen HPE Partner Kickoff etkinliğinde “Fark Yaratan Özel Sektör” ödülüne layık görüldü. 

Bilgi Birikim Sistemleri, 24-25 Mart 2017’de düzenlenen HPE Partner Kickoff etkinliğinde “Fark Yaratan Özel Sektör” ödülüne layık görüldü. BBS ailesi olarak müşterilerimize fark yaratmaya devam ediyoruz...

Emeği geçen herkese teşekkür ederiz...


bbs_web_haber_hpe_odul.jpg

bbs_web_haber_hpe_odul2.jpg


IBM Çözüm Ortakları Toplantısı 2017
24.3.2017

Bilgi Birikim Sistemleri, IBM Çözüm Ortakları Toplantısı 2017’de yazılım ve donanım alanında ödüllere layık görüldü.

Bilgi Birikim Sistemleri, IBM’in her yıl düzenliği ve bu yıl 14 Mart’ta Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen, IBM Çözüm Ortakları Toplantısı 2017’de yazılım ve donanım alanında ödüllere layık görüldü. Yazılım alanında IBM Analytics Platformu'ndaki başarılarımızdan dolayı “Outstanding Analytics Platform Solution” ödülünü, donanım alanında güçlü bir rakibe karşı kazanılan projemiz için “IBM 2017 Outstanding Competitive Win” ödülünü aldı.

Açılışta IBM Ülke Genel Müdürü Defne Tozan, kognitif bilişimin ve yapay zekanın Türkiye’de daha çok konuşulacağından bahsederken toplantı, IBM İş Ortakları Ülke Lideri Oral Tuntaş’ın “Watson ile Hayatımıza Giren Kognitif Çözümler” konulu konuşmasıyla devam etti.
Watson ile başlayan kognitif dönemin, iş dünyasını nasıl dönüştüreceği ve biz çözüm ortaklarının bu süreç içerisindeki stratejilerini konu alan toplantı, IBM Türk çalışanlarının sunumları ile şekillendi.

Bu ödülü kazanmamızı sağlayan; başta projelerimizde bize güvenen ve bizimle ilerlemeyi tercih eden siz müşterilerimize, projelerimizin gelişmesinde katkıda bulunan çalışma arkadaşlarımıza, yazılım & donanım alanında lider teknoloji üreticimiz IBM’e teşekkür ediyoruz.

web-ıbm haber içerik büyük resim1.jpg

web-ıbm haber içerik büyük resim2.jpg


Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi
7.3.2017

Bu yıl 5.si gerçekleştirilen Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi Swissotel’de geniş katılımlı bir organizasyon’la gerçekleştirildi.

Bu yıl 5.si gerçekleştirilen Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi Swissotel’de geniş katılımlı bir organizasyon’la gerçekleştirildi. Çeşitli sektörlerden 2000’i aşkın misafirin katıldığı etkinlik sponsor firmaların paralel oturumlarda yaptıkları toplantılarla devam etti.

Organizasyon’a 5. kez sponsor olan Bilgi Birikim Sistemleri, Türk Hava Yollarında gerçekleştirdiği Havacılık Sektöründe Kurumsal Sadakat programı projesiyle katıldı. Program, BBS Microsoft Yazılım İş Geliştirme Müdürü Ertuğrul Çoruh’un açılış konuşmasıyla başladı, THY Kurumsal Pazarlama veDağıtım Kanalları Başkanı sayın Mert Dorman’ın sunumuyla devam etti. Programın sonunda gerçekleştirilen çekilişle bir misafirimiz Avrupa uçak bileti, 3 misafirimiz de THY maket uçağı kazandı.

Etkinlik, BBS Microsoft İş Uygulamaları Müdürü sayın Hakan Çiftçi tarafından sayın Mert Dorman bey ve yine THY Kurumsal Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Merve Doğru’ya verilen plaketlerin ardından sona erdi.​

MicrosoftKurumsal.png


Bilgi Birikim Sistemleri’ne Lenovo’dan önemli Üç Ödül!
6.3.2017

Bilgi Birikim Sistemleri olarak " 2016 Yılı En Başarılı İş Ortakları" ödül töreninde 3 farklı dalda önemli ödüllere layık görüldük.

23 Şubat, Perşembe günü Lenovo Türkiye’nin organizasyonunu üstlendiği " 2016 Yılı En Başarılı İş Ortakları" ödül töreni Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşti.


Bilgi Birikim Sistemleri olarak " 2016 Yılı En Başarılı İş Ortakları" ödül töreninde 3 farklı dalda önemli ödüllere layık görüldük.

2016 - SMB Kanalında Yılın En Yüksek Ciro Yapan İş Ortağı

2016 - Kurumsal Müşteri Segmenti Yılın En Hızlı Büyüyen İş Ortağı

2016 - Sunucu Alanında Yılın En Yüksek Katma Değerli Kurumsal İş Ortağı 


Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.​

LenovoOdul_03.png

10. İstanbul Bilişim Kongresine davetlisiniz.
16.12.2016

“Teknolojide Yeni Trendler” temalı 10. İstanbul Bilişim Kongresi 21 Aralık 2016 tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde yapılacaktır.

“Teknolojide Yeni Trendler” temalı 10. İstanbul Bilişim Kongresi 21 Aralık 2016 tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde siz değerli katılımcılara ev sahipliği yapacaktır.IstanbulBilisimKongresi03.png

10. İstanbul Bilişim Kongresi ile Türkiye’nin Bilişim Toplumu olma yolundaki ilerlemesine katkı sunmayı hedeflenen etkinlikte İstanbul Bilişim Kongresi;  her yıl pek çok kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarınca desteklenmektedir.

Özgün araştırmalar ve konuşmacıların katılacağı kongrenin açılışı 21 Aralık 2016 günü, saat 09.30’da yapılacaktır. Kamu, özel sektör yönetici ve çalışanlarının, akademisyen ve üniversite öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirilecek 10. İstanbul Bilişim Kongresine tüm sektör temsilcileri davetlidir.​ Bilgi Birikim Sistemleri olarak bizlerde kongrede yerimizi alıyor ve siz değerli katılımcıları standımıza bekliyoruz.

Kongrede, günümüzde kurumları değişime zorlayan ve hayatı kolaylaştıran bilgi teknolojileri trendleri ve gelecekte e-Dönüşümü etkileyecek gelecek teknolojiler üzerinde çalışmalar yapılacaktır. 

Kongredeki başlıca konular;  

 • IoT (Endüstri 4.0)
 • Büyük Veri’ ve Bilginin Gücü
 • Yapay Zeka
 • Giyilebilir Teknolojiler
 • RFID Teknolojileri
 • Gelecekte Siber Güvenlik (Veri Güvenliği, Veri Kurtarma)
 • 3D Yazıcılar
 • Biyoteknoloji
 • Siber anatomi
 • Artırılmış ve Sanal Gerçeklik

Google Cloud Türkiye Ülke Müdürü Alp Önder Güler ve Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Türker Kılıç’ın davetli konuşmacı olduğu kongrede “Nesnelerin İnterneti ile Geleceğimiz Nasıl Şekillenecek?”, “Giyilebilir Teknolojiler ve Sağlık Uygulamaları”, “Büyük Veri ve Bilginin Gücü” ve “Siber Dünya’nın Geleceği” konulu oturumlar düzenlenecektir.

Değerli katılımlarınızı bekliyoruz.

Detaylı Bilgiye; http://www.istanbulbilisimkongresi.org.tr/2016/ linkin'den ulaşabilirsiniz.


​Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Bekir Alp Sayın,
15.12.2016

BThaber Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi’nin sorularını yanıtladı.  

Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Bekir Alp Sayın; Bilişim sektöründe 25. yılını kutlayan BBS'in yeni dönemde yazılım ve hizmet alanındaki hedeflerine değindi.​

BThaber 21-27 Kasım 2016

Bilişim Dünyası

BBSbthaberyayin.png 
 
 
 
 
 

Zeytinburnu Belediyesi Başarı Hikayesi
14.12.2016

Zeytinburnu Belediyesi’nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği İş Sürekliliği Projesi başarıyla sonuçlandı.​

images001.png

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ BAŞARI HİKAYESİ

Firma İsmi: Zeytinburnu Belediyesi

Çözüm Ortağı: Bilgi Birikim Sistemleri

Proje Adı: İş Sürekliği Projesi

Çözüm: İş Sürekliliği  / Disaster Recovery Çözümleri / HPE 3PAR Storage, HP Server

Sektör: Zeytinburnu Belediyesi

Zeytinburnu Belediyesi’nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği İş Sürekliliği Projesi başarıyla sonuçlandı.

images002.png 
 

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ HAKKINDA

Zeytinburnu 1957 yılında İstanbul'un 14. ilçesi oldu. Zeytinburnu, 1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetildi.

1950’nin başlarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan Zeytinburnu’nun yeni bir yönetimsel bir örgüte kavuşturulmasına yönelik adımlar atıldı. 30.07.1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı "Zeytinburnu Bucağı" olarak örgütlendirildi. Batı bölümü yine Bakırköy ilçesine bağlı olarak kaldı.

PROJENİN AMACI

Zeytinburnu Belediyesi 2013 yılı içerisinde Yeni Akıllı Bina’ya taşınması ve gelişen IT ihtiyaçları doğrultusunda veri depolama sistemleri yapısında yüksek erişilebilirlik, kapasite, performans ve iş sürekliliği açısından gelişmiş bir teknolojik yatırım yapmayı planlamıştır. Bu planlamaya istinaden Bilgi Birikim Sistemleri olarak Zeytinburnu Belediyesi altyapısında HPE’nin Server, Storage ve Network ürünleri ile İş Sürekliliği Çözümü konumlandırılmıştır.

NASIL BİR ÇÖZÜM SUNDUK?

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf KIRDEMİR ve ekibi ile yapılan toplantılar sonucunda ilk etapta sistemin daha stabil çalışmasını sağlayabilmek adına mevcut yapıdaki problemler tespit edildi. Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem ekibi özellikle herhangi bir felaket anında sistemlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesi adına kullandıkları sistemlerin aktif aktif çalışarak iş sürekliliği hakkındaki ihtiyaçlarını ve ekstra kapasite gereksinimlerini gidermek istediklerini belirttiler. Bu tespitler ve istekler doğrultusunda müşterimizin ihtiyaçlarını HP İş Sürekliliği Çözümleriyle karşılanmasını sağladık.

Yeni yapılan Belediye Sarayı (Merkez) ve Nikah Sarayı bölgesinde bulunan eski adreste birer adet sistem odası kuruldu. Bu sistem odalarında birer adet HPE 3PAR Storage konumlandırıldı. Ayrıca iki lokasyonun birbiri ile iletişimini sağlamak için Cluster Quorum disk alanı oluşturuldu. Bu alan iki lokasyonu sürekli izleyerek, bir lokasyonda oluşacak herhangi bir felaket anında diğer lokasyonu otomatik olarak devreye alarak iş sürekliliğinin devamını sağlamaktadır. Bu özellik HPE 3PAR’ın peer persistence yazılımı ile sağlanmıştır.

PROJENİN SONUCU

Zeytinburnu Belediyesi ile yapmış olduğumuz İş Sürekliliği Projesinin bitiminde gerekli sistem testleri ve felaket senaryo testleri yapıldıktan sonra projenin düzgün çalıştığı test edilmiştir. Sistem tüm testlerin ardından müşteriye sorunsuz olarak teslim edilmiştir.

Konumlandırmalar: 

HPE 3PAR  Storage 

HPE Server Ürünleri

HPE SAN Switch Ürünleri

HPE Network Ürünleri

VMWare Lisansı

Veeam Lisansı

​Bilişim Zirvesi 2016'nın
5.12.2016

Bronz sporsorlardan biri olarak zirvede sizlerleydik.

Bilişim tarihi açısından büyük önem taşıyan, Türkiye’nin her köşesinden bilişim profesyonellerini bir araya getiren Bilişim Zirvesi’nin bu yıl 16’ıncısı gerçekleşti. 

Bilişim Zirvesi’16’nın Bronz Sponsorlarından biri olarak yer alan Bilgi Birikim Sistemleri kapsamlı içerik ve yapısal tercihlerinize göre şekillendirilebilecek, gelişime açık ürünleriyle 2 gün boyunca sizlere eşlik etti.

"Kaçış yok!" sloganı ile başlayan etkinlik, 2 gün boyunca katılımcılara keyifli etkileşim anları ile birlikte birbirleri ile hızlı veri paylaşımı sağladı.

Bilgi Birikim Sistemleri olarak emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız. 


BilisimZirvesi2016_03.png
 

IBM BusinessConnect 2016 ile Kognitif çağa hoş geldiniz.
1.12.2016

Yeni bir teknoloji çağı. Yeni bir ticaret çağı. Yeni bir düşünce çağına geçişte BBS akıllı çözümleri sizlerleydi.

IBM BusinessConnect 2016 ile Kognitif çağa hoş geldiniz.

Kognitif çağına geçişle iş süreçlerini dijital döneme hazırlayan kuruluşlar ile operasyonlarını mevcut haliyle sürdürenler arasında önemli uçurumlar oluştu. Rekabet ortamında fark yaratmak için verileri analiz eden, kurum içi işbirliği yönetimini benimseyen, mobil yeteneklerden yararlanan, dinamik ve esnek BT altyapısına sahip olan şirketler öncü bayrağını birkaç adım önde taşıyorlar.

Yeni bir teknoloji çağı. Yeni bir ticaret çağı. Yeni bir düşünce çağına geçişte BBS akıllı çözümleri IBM Business Connect 2016'da sizleri standında karşıladı. IBM BusinessConnect 2016’ya katılanlar, iş dünyası teknolojiyle birlikte hızla gelişen IBM çözümlerinin iş süreçlerindeki faydasını keşfetti.IBM2016HBR03.png
 

Bilişim Zirvesi16’nın
29.11.2016
Bronz Sponsorlarından biri olarak zirvede sizlerleyiz.

BilisimZirvesi2016Mailing.png
 

​IBM BusinessConnect'16 ile
9.11.2016

Kognitif çağa hoş geldiniz.​

Kognitif çağa hoş geldiniz.

0A625645.png

Bugün internet üzerinden yaptığımız tüm işlemler; sayfa ziyaretleri, beğenmeler, paylaşımlar dijital bir iz bırakıyor.

Alışverişlerimizi, bankacılık işlemlerimizi mobil uygulamalar üzerinden yapıyoruz; akıllı saatler ile adımlarımızı dahi kayıt altına alabiliyoruz.

Hedefimiz dijital ortama zeka eklediğimiz kognitif çözümlerle müşterilerimizin dijital dönüşümlerine yardımcı olmak.

İnanılmaz bir hızda, oldukça büyük hacimde veriyi analiz edebilen ve öğrenebilen bir sistem olan Watson uygulamaları başta olmak üzere, analitik ve mobil uygulamaların iş dünyasının geleceğini nasıl şekillendireceğine tanık olmanız için sizleri 15 Kasım 2016'da IBM BusinessConnect etkinliğine siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

          IBM BusinessConnect 2016'ya Neden Katılmalısınız?

 • Dijital dönüşümde oyunun kurallarını değiştirecek kognitif çözümlerimizi, IBM Kognitif Çözümler Genel Müdürü Jay Bellissimo'dan dinleyin...
 • Bu dönüşümün temeli "Design Thinking" kavramının gerçek hayata nasıl uyarlanabileceğine örnekleriyle tanık olun...
 • Nesnelerin İnterneti'nin analizini hem akademik, hem gerçek hayata uyarlanabilir boyutlarıyla değerlendirin...
 • Blockchain teknolojisi ödeme sistemlerinde nasıl çığır açacak, fikir edinin...
 • Siber güvenlik söz konusu olduğunda tehditler, çekinceler, önlemler neler olabilir, gerçek hayat deneyimleriyle keşfedin...

Microsoft İş Ortakları Zirvesi 2016 katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşti.
16.10.2016

“Bulut Odaklı Lisanslama Danışmanlığı Yılın İş Ortağı” ödülüne Bilgi Birikim Sistemleri layık görüldü.​

 ​

Değerli İş Ortağımız, Microsoft’un ev sahipliğini yaptığı ve geleneksel olarak gerçekleştirilen İş Ortakları Zirvesi 2016 tüm coşkusu ile 5 Ekim 2016 tarihinde Grand Tarabya’da gerçekleşti. 

Microsoft’un Türkiye ortaklarının yoğun olarak ilgi gösterdiği etkinlikte 2016 yılı içerisindeki “Bulut Odaklı Lisanslama Danışmanlığı Yılın İş Ortağı” ödülüne firmamız Bilgi Birikim Sistemleri layık görüldü.

Ödül MS Türkiye Genel Müdürü, Murat KANSU ve Genel Müdür Yardımcısı, Tarık TÜZÜNSU tarafından BBS Genel Müdürü Bekir Alp SAYIN’a takdim edildi.

MsCozumlerZirvesi2016Odul03.png


Bilişim Yıldızları İnovasyon Yarışması 2016
14.10.2016

Bilgi Birikim Sistemleri sponsorluğu eşliğinde Bilişim Yıldızları İnovasyon Yarışması 2016 ödülleri sahiplerini buldu.

Bilgi Birikim Sistemleri sponsorluğu eşliğinde Bilişim Yıldızları İnovasyon Yarışması 2016 ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl da gelenek bozulmadı ve Bilgi Birikim Sistemleri, Bilişim Yıldızları İnovasyon Yarışması 2016’da kurumsal sponsor oldu. BBS katkılarından dolayı ödüle layık görüldü.

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 14 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen Bilişim Yıldızları İnovasyon Yarışması 2016 ödül gecesi büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Bilisim YıldızlariOdulToreni.png 
e-dönüşümü özendirmek, güzel örnekleri diğer proje sahipleriyle paylaşmak, e-dönüşüm konusunda toplumu bilinçlendirmek ve Türkiye’nin Bilgi Toplumu olmasını desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmada 2016 Bilişim Yıldızları seçildi. Geniş katılımla Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Bilişim Yıldızları İnovasyon Yarışması ödül töreninde Halkın Favorisi ödülünü http://sar3d.suleymanpasa.bel.tr/ aldı.

Öğrenci, Girişimcilik ve Kurum gruplarına ait Sosyal Sorumluluk, Verimlilik ve Çevre kategorilerinde 27 ödülün dağıtıldığı yarışmada ayrıca 3 özel onur ödülleri verildi. Türkiye’nin Bilişim Yıldızları’nı alanında uzman 30 jüri üyesi belirledi. Jüri değerlendirmesi yanı sıra halk oylaması da değerlendirmeye katıldı. 9 farklı kategorideki web siteleri ödüle layık görüldü. Detaylı listeye http://bilisimyildizlari.org.tr/ ‘den ulaşabilirsiniz.

BBS İftar Daveti
21.6.2016

​BBS düzenlediği “İftar Yemeğinde” sektörün önde gelen firmaları bir araya getirdi.


Bilgi Birikim Sistemleri olarak 21 Haziran Salı akşamı, Four Seasons Hotel’de düzenlenen “İftar Yemeğinde” sektörün önde gelen firmaları bir araya geldi.

Yoğun ilgi göstererek katılım sağlanan iftar yemeği fasıl eşliğinde yapılan keyifli sohbet ile geç saate kadar devam etti.

BBSiftar03GenelGorsel.png

​​UNI-MAR Enerji Yatırımları A.Ş.
31.5.2016

BBS danışmanlığında ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahip oldu.​

UNI-MAR,  elektrik enerjisi üretmek ve satmak üzere kurulmuş, yatırımının tamamını özel sermaye kaynaklarınca karşılamış ve Haziran 1999 yılında faaliyete geçmiş enerji yatırımı şirketidir.

UNIMAR01.png

EPDK‘ nın ( Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ) yasal olarak üretim yapan şirketlerin ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi sertifikasına sahip olmalarını zorunlu hale getirmesinin ardından UNI-MAR, 2015 yılı başlangıcında ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi sertifikasyonu süreçlerinde danışmanlık hizmeti almak üzere biz Bilgi Birikim Sistemlerini tercih etmiştir.

Bunun üzerine Bilgi Birikim Sistemleri danışmanlığında UNI-MAR’ da  Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kurulum çalışmalarına başlanmış ve süreç sertifikalandırma ile sonuçlandırılmıştır.

Konu ile alakalı olarak Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Mert UNI-MAR’ daki sertifikasyon süreçlerinin başarıyla yönetildiğinden bahsederken, sorunsuz sonuçlanan projede, BGYS danışmanımız Bülent Coşkun liderliğindeki deneyimli BBS ekibinin desteklerine değindi. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi sertifikasyonu ihtiyacı olan firmalara yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirtti.​

Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi 2016
20.4.2016

​"Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi 2016" etkinliğinde sponsor firmalardan biri olarak yer aldık. ​

20 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşen "Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi 2016" etkinliğinde sponsor firmalardan biri olarak yer aldık. 

Kurumların, müşteri memnuniyeti ve operasyonel verimliliklerini arttırarak daha karlı ve dinamik şirketlere dönüşümlerini sağlayan ve yeni nesil iş çözümlerinin tanıtıldığı Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi, 20 Nisan 2016 Çarşamba günü Swissotel'de gerçekleştirildi.

Bilgi Birikim Sistemleri olarak sponsor olduğumuz ve standımızda üretim, perakende, finans ve hizmet sektörlerinden bir çok katılımcıyı ağırladığımız etkinlik çerçevesinde; Swissotel’in Bern salonunda; Genel Müdürümüz Bekir Alp Sayın ve BBS Microsoft İş Uygulamaları Müdür Yardımcımız Bora KaradağHukuk Büroları için CRM Çözümü” konu başlığında katılımcılara yeni geliştirdiğimiz ürün hakkında bilgiler aktardı.

MSZirveGorseller.png

Etkinliğin genelinde ise katılımcılar; Microsoft Kurumsal Kaynak Planlama(ERP), Müşteri İlişkileri Yönetimi(CRM), İş Analitiği, Bulut Platformu ve Büyük Veri Çözümleri ile iş ortaklarının sektörel çözüm ve başarı hikayelerinin yer aldığı zirvede ayrıca, çığır açan yeni nesil Microsoft Dynamics AX, Microsoft Dynamics CRM, Microsoft SQL Server 2016 ürün ve Microsoft Azure Yeni Çözümler lansmanlarını izleme şansı buldular.

Üretim, perakende, finans ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren şirket yöneticilerinin katıldığı zirve verimli geçti.​

IBM Çözüm Ortakları Toplantısı 2016
17.3.2016

Bilgi Birikim Sistemleri, IBM’in her yıl düzenliği ve bir çok çözüm ortağının katıldığı IBM Çözüm Ortakları Toplantısı 2016’da “IBM 2016 Outstanding Analytics Platform” alanında ödül aldı.

Bilgi Birikim Sistemleri, IBM’in her yıl düzenliği ve bir çok çözüm ortağının katıldığı IBM Çözüm Ortakları Toplantısı 2016’da “IBM 2016 Outstanding Analytics Platform” alanında ödül aldı.

ılışta IBM Ülke Genel Müdürü Isabel Cagigas Gomez Kognitif Bilişimin Geleceği ve Önemi hakkında konuşurken toplantı Küresel İş Ortakları Ülke Lideri Oral Turgay Tuntaş moderatörlüğünde devam etti. 

Watson ile başlayan Kognitif dönemin, iş dünyasını nasıl dönüştüreceği ve biz Çözüm Ortaklarının bu süreç içerisindeki stratejilerini konu alan toplantı, IBM Türk çalışanlarının sunumları ile şekillendi.

Yeni dönem ile ilgili görüşlerimizi paylaştığımız ve 2015 yılının başarılı projelerinin ödüllendirildiği toplantı, herkesin bir arada olduğu keyifli bir kokteyl ile son buldu.

Bu ödülü kazanmamızı sağlayan; başta projelerimizde bize güvenen ve bizimle ilerlemeyi tercih eden siz şterilerimize, projelerimizin gelişmesinde katkıda bulunan çalışma arkadaşlarımıza ve tabi ki Yazılım & Donanım alanında lider teknoloji üreticimiz IBM’e teşekkür ediyoruz.

IBMCozumOrtaklariGorsel 02.png

IBM Sigortacılık Sektöründe Sınırları Yeniden Tanımlamak
16.3.2016

16 Mart 2016 Çarşamba günü "Salt Galata"da gerçekleşen "IBM Sigortacılık Sektöründe Sınırları Yeniden Tanımlamak" konulu etkinliğe ana sponsor olduk.

16 Mart 2016 Çarşamba günü "Salt Galata"da gerçekleşen "IBM Sigortacılık Sektöründe Sınırları Yeniden Tanımlamak" konulu etkinliğe ana sponsor olduk.

IBM'in sigortacılık sektöründe yer alan firmalarla gerçekleştirdiği çalışmaların sonucunda, akıllı sigortacılığa geçiş yapmak isteyen şirketler açısından önem taşıyan iş alanlarından birinin gerçek anlamda müşteri odaklı bir kuruluş yaratmak olduğu ortaya çıktı.

Sigortacılık Sektörüne yönelik düzenlenen etkinlikte; gerçekleşen çalışmaların sonuçlarına, sigortacılık sektörüne ait yeniliklere ve başarı hikayelerine yer verildi.

SigortacilikEtkinligi.png


IBM Türk’den Hüseyin Erdem Yöntem ve Aydın Gülcür’ün açılış sunumuyla başlayan etkinlik, IBM Türk’ten Utku Emre, Tuğyan Eser Keri, Can Kayalıoğlu’nun sunumlarıyla devam etti. 

Güneş Sigorta Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Olcay Şahin, şteri Başarı Hikayeleri başlığı altındaki sunumuyla tecrübelerini paylaşırken,Sigorta Sektöründe Belge ve İçerik Yönetiminin Faydaları” sunumuyla BBS Yazılım İş Geliştirme Müdürü Oktay Şükür katılımcılara deneyimlerini aktardı.

BBS 2016 Yılı Başlangıç Toplantısı
10.2.2016

Bilgi Birikim Sistemleri " 2016 Yılı Başlangıç Toplantısı ” Şirket ve İş Birimi Yöneticilerinin katılımıyla Byotell’de gerçekleşti.

Bilgi Birikim Sistemleri “ 2016 Yılı Başlangıç Toplantısı ” Şirket ve İş Birimi Yöneticilerinin katılımıyla Byotell’de gerçekleşti. Bilgi Birikim Sistemleri yönetim takımı, tüm satışekibi ve iş geliştirme ekiplerinin bir araya geldiği toplantıda 2015 yılı değerlendirmesi yapılırken 2016 yılı planları ve hedefleri konuşuldu.

02Subat2016YiliBaslangicToplantisi0.png
Tüm gün süren ve interaktif geçen 2016 yılı başlangıç toplantısı, iş birimi yöneticilerinin kendi iş alanlarıyla ilgili 2015-2016 yıllarını değerlendirirken, aynı zamanda şirket yöneticileri ve satış ekibinin yeni yıldaki hedeflerini paylaşma olanağı sundu.

2015 Microsoft İş Ortağı Ödülleri Dağıtıldı !
24.12.2015

2015 yılı içerisindeki, “ En İyi Müşteri Memnuniyeti Sağlayan İş Ortağı Ödülü ” ‘ne firmamız Bilgi Birikim Sistemleri layık görüldü.

Microsoft tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen İş Ortakları ödül töreni 23 Aralık Çarşamba, akşamında Microsoft’un Türkiye ofisinde gerçekleştirildi.

Microsoft’un Türkiye’deki İş Ortaklarının yoğun ilgi gösterdiği gecede 17 farklı kategoride ödül dağıtıldı.

2015 yılı içerisindeki, “ En İyi Müşteri Memnuniyeti Sağlayan İş Ortağı Ödülü ” ‘ne firmamız Bilgi Birikim Sistemleri layık görüldü.

MSisortaklari201503.png
Ödül MS Türkiye Genel Müdürü, Murat KANSU ve CPE Müdürü ( Customer & Partner Experience ), Yavuz BURUK tarafından BBS Genel Müdürü Bekir Alp SAYIN’a takdim edildi. 


Teknoloji Konuşmaya Davetlisiniz!
17.11.2015
EMC - VMWARE - AVNET ile birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinliğmizde farklı sektörlerden birçok IT Yöneticisini bir araya getirdik.

12 Kasım 2015 tarihinde Raffles İstanbul Zorlu Center'da EMC - VMWARE - AVNET ile birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde farklı sektörlerden birçok IT Yöneticisini bir araya getirdik.

Teknoloji Konuşmaya Davetlisiniz! ” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Levent Kargı toplantı gündemine değinerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Daha sonra BBS Server & Storage İş Geliştirme Müdürü Sn. Hakan Özdem, Daha Çok Performans, Daha Büyük Veri, Daha Hızlı Yedekleme! ” sunumu ile katılımcılarımızı büyüyen veri ve kurumsal uygulamalarda oluşacak gereklilikler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmesinin ardından EMC Kıdemli Sistem Mühendisi SN. Bahadır Kızıltan, VMware İş Geliştirme Müdürü SN. Ayhan Turan, EMC Sistem Mühendisi Takım Lideri SN. Aret Tunç ve AVNET Teknik Danışmanı SN. Serkan Sevinçoğlu katılımcılarımızla birlikte interaktif bir şekilde sunumlarını gerçekleştirdi.

12Kasim2015RafflesEtkinlik.png

IBM BusinessConnect 2015 Etkinliğinde Sponsoruz!
17.11.2015

BBS’nin Sponsor olduğu IBM BusinessConnect 2015 İstanbul etkinliği müşteri katılımlarıyla 26 Kasım'da Wyndham - Levent'te gerçekleşti. ​

26 Kasım 2015 tarihinde Wyndam Grand Levent, İstanbul’da “A New Era: Cognitive Business” teması ve global misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen IBM BusinessConnect 2015 İstanbul etkinliği, iş dünyasının bilişsel anlamda geleceğinin tartışıldığı, çok sayıda IBM çözümünün, demolarının ve partnerlerinin yer aldığı bir teknoloji şöleni sundu.

BBS olarak, önceki yıllarda İçerik Yönetimi ve Sosyal Paylaşım Ağları gibi konuları içeren "Organize İşler" konseptinde katıldığımız etkinlikte, bu yıl "IBM ECM ile Kurumsal İçerik Yönetimi" ve "IBM Security Identity and Access Manager ile Kimlik ve Erişim Yönetimi" konusunularıyla yerimizi aldık.

Şirketlerin verimlerini arttırmak üzere sürekli gelişmekte olan Bulut Bilişim, Social Business, Gerçek Zamanlı Sosyal Analitik, Big Data (Büyük Veri), Business Connections konularının yoğun şekilde ele alındığı etkinlikte ayrıca bilişimin güvenlik ve insan kaynakları gibi alanlarda en etkili şekilde kullanılmasına yönelik gelecek öngörüleri IBM BusinessConnect 2015 katılımcılarının bilgilendiği konular arasındaydı. 

IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas’ın A New Era: Cognitive Business konulu konuşmasıyla başlayan IBM BusinessConnect 2015 İstanbul, Peter Korsten ve IBM Küresel İş Hizmetleri Ülke Lideri Yeşim Taşlıoğlu’nun konuşmalarına da sahne oldu. Etkinlik katılımcılarının IBM’in Cloud Softlayer, MW PureApp, Commerce, Social Command Center, Security, IOT Foundation çözümlerinin Demo’larını keşfetme fırsatı kazandığı IBM BusinessConnect ile birlikte bilişim dünyasının liderlerinin işbirliklerini geliştirmeleri bekleniyor.

26IBMConnectBusiness.png


İŞ’te SOSYAL ürünümüz FollowX’le sizlerleydik.
27.10.2015
BBS Sosyal Medya Ürünü olan FollowX’in yeni versiyonunu 27 Ekim Salı günü, İş profesyonelleriyle paylaştı

Bilgi Birikim Sistemleri Sosyal Medya Ürünü olan FollowX’in yeni versiyonunu 27 Ekim Salı günü, Radison SAS Bosphorus Hotel’de İş profesyonelleriyle paylaştı. Genel sektörden yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlikte kurumsal organizasyonların İletişim, Sosyal Medya ve Pazarlama yöneticileri güneşli bir İstanbul sabahında kahvaltı eşliğinde bir araya geldi.

BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, Sosyal Medya İçerik üreticilerinden Nihan Kayalıoğlu ve Prof. Dr. Ersin Akpınar’ın Sosyal CRM ve Dijital İtibar Yönetimi konulu sunumuyla devam etti. 

BBS Kurumsal İş Uygulamaları Bölümü Müdür Yardımcısı Bora Karadağın gerçekleştirdiği canlı demo ile tamamen yenilenmiş FollowX ilk kez izleyenlerle buluştu.

En son versiyon olan FollowX V4 ile kurumlar Sosyal Medya’da pazarlama çalışmalarını iş süreçleriyle entegre ederken, aynı zamanda Semantik dinleme özelliği sayesinde kurumların iletişimde olduğu ya da iletişim kurmak istediği kitlelerle de interaktif ve hızlı bir şekilde temasa geçmesine olanak sağlıyor.  Sosyal CV özelliği ile kişilerin farklı ağlar üzerindeki profillerini entegre bir şekilde sunarak İnsan Kaynakları ekiplerinin istihdam politikalarına uygun adayları değerlendirmelerine de yardımcı oluyor.

Sosyal CRM yapmak ve ilgili ağları iş süreçlerine entegre etmek isteyen organizasyonlar için FollowX tüm katılımcıların beğeni ve takdirlerini topladı

FollowX27EkimBasinBulteni.png
 
 

Bilişim Yıldızları 2015 Ödül Töreni
3.10.2015

2 Ekim 2015 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşen “Bilişim Yıldızları 2015 Ödül Töreni” nde yerimizi aldık.

2 Ekim 2015 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşen “Bilişim Yıldızları 2015 Ödül Töreni” nde yerimizi aldık.​

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması 2015 ödül gecesi büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

ODULtoreni.png

Bilgi Birikim Sistemleri olarak bu yılki yarışmaya katılım sponsoru olduk ve katkılarımızdan dolayı ödüle layık görüldük.

e-dönüşümü özendirmek, güzel örnekleri diğer proje sahipleriyle paylaşmak, e-dönüşüm konusunda toplumu bilinçlendirmek ve Türkiye’nin Bilgi Toplumu olmasını desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmada 2015 Bilişim Yıldızları seçildi. Geniş katılımla Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması ödül töreninde En İyi Web Sitesi ödülünü ‘‘http://www.melig.org.tr’’, Halkın Favorisi ödülünü ise http://www.batso.org.tr’’ aldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın’ın ödül alan 20 web sitesi sahibine yüksek lisans bölümleri için %50 burs verileceğini açıkladığı törende 6 ayrı kategoride 18 ödülün dağıtıldığı yarışmada iki kategoride de özel ödül verildi. Türkiye’nin Bilişim Yıldızları’nı alanında uzman 30 jüri üyesi belirledi. Jüri değerlendirmesi yanı sıra halk oylaması da değerlendirmeye katıldı. 6 kategoride aşağıdaki web siteleri ödüle layık görüldü.

KazananlarListesi.png

İŞ’te Sosyal Sunumumuzla PM Summit’15’e konuşmacı olarak katıldık.
2.10.2015

Bilgi Birikim Sistemleri olarak konferans çerçevesinde Sosyal Medya projelerimizi ve deneyimlerimizi aktarmak üzere katılımcılarla buluştuk.

Her yıl başta Telekom, Bilişim ve Yazılım gibi endüstriler olmak üzere çeşitli endüstrilerden 400ün üzerinde katılımcıyı bir araya getiren PM Summit ’15 İstanbul, 2-3 Ekim 2015 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde “Proje Yönetiminde Yeni Trendler” teması ile katılımcıların karşısına çıktı.

Bilgi Birikim Sistemleri olarak konferans çerçevesinde Sosyal Medya projelerimizi ve deneyimlerimizi aktarmak üzere katılımcılarla buluştuk.​

PMsummit154.png

Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Bekir Alp Sayın ve Yazılım İş Geliştirme Müdürü Ertuğrul Çoruh Sosyal Medya için geliştirilen ve Ekim ayının sonunda yeni versiyon lansmanını gerçekleştirecekleri FollowX’in oluşum aşamalarını, Sosyal Medyaya yönelik nasıl bir çözüm önerisi olduğunu ve  yeni versiyondaki eklentileri katılımcılarla paylaştılar.​

İŞ’te sosyal gücünüz FollowX‘i keşfetmeye hazır mısınız?
11.9.2015

​BBS Sosyal Medya ürünü FollowX’in yeni versiyonunu İŞ’te Sosyal Başlığıyla duyuruyor.

Bilgi Birikim Sistemlerinin 2011 yılında piyasaya çıkardığı ve şu ana kadar gerek kamu gerekse özel sektörde bir çok kurum tarafından kullanılan Sosyal Medya ürünü FollowX’in yeni versiyonu çok yakında Sosyal Medya ile çalışan tüm genel sektörün kullanımına sunulacak. 

FollowXImage.png 
Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz, Bilgi Birikim Sistemleri Yazılıİş Geliştirme Müdürü Ertuğrul Çoruh yeni ürünle ilgili bize açıklamalarda bulundu.​


“Sayın Çoruh, bize yeni FollowX’le ilgili biraz bilgi verebilir misiniz ?”

 2011 yılında piyasaya çıkardığımız ilk FollowX sosyal medyayı işe entegre ederek Sosyal CRM yapabilmenin önünü açan ilk yerel çözümdü. Ürünün tek bir ekran üzerinden Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin ve Instagram gibi sosyal ağlar üzerinde yönetim ve pazarlama faaliyetlerini yapabilmesi, dinleme özelliği ile negatif ve pozitif içeriklerin filtrelenmesi ve sahte hesaplar için geliştirdiğimiz hesap kontrolü özellikleri tek bir ürün içerisinde gelmesi sebebiyle bizi uluslararası rakiplerimizden ayrıştıran bir özelliğimiz oldu.

Aradan geçen 4 senelik süre zarfında hem gelişen ve değişen iş ihtiyaçları hem de müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda bir dizi yeni özelliği devreye alma ihtiyacı doğmuş oldu. 2014 yılı başından itibaren Tübitak’tan aldığımız destek ve Boğaziçi üniversitesi işbirliğiyle ürünümüzü son haline getirdik.

Her şeyden önce ürünümüzün görsel arayüzlerini bu işin profesyonellerinin daha rahat kullanmaları amacıyla baştan sona değiştirdik. Yeni arayüzümüzle kullanıcılarımız ekranlarını istedikleri gibi dizayn ederken aynı zamanda uyarı ve alarm servisleriyle de önemli ve anlık bildirimleri çok daha rahat bir şekilde kontrol altında tutabilecekler.

Dinleme özelliğimize Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle eklediğimiz duygu analizi (Semantic) özelliği Türk dilinde yaklaşık %90 başarı oranıyla çalışarak firmamız ya da markamızla ilgili yapılan yorumları iş sistemleriyle daha kolay entegre edebilmemize olanak sağladı.

Yeni versiyonla birlikte Sosyal Medya uzmanları yada Kurumsal İletişimcilerin dışında İnsan Kaynakları profesyonellerin de düşünerek insan kaynakları bilgi bankası özelliği de ekledik.

Yeni ürünümüzle ilgili tüm detayları değerli müşterilerimizle Ekim ayı içerisinde yapacağımız bir tanıtım toplantısıyla paylaşıyor olacağız. Yeni FollowX’in iş profesyonellerine aşina gelecek yeni arayüzü, kurum içerinde saklı kalabilecek bir veri tabanı oluşması, kolay yönetilebilen iş süreçleri ve ana iş yazılımlarıyla entegrasyon yapabilme gibi özellikleri sayesinde kendisini ayrıştırarak tercih edilecek bir çözüm olacağınışünüyoruz.​

BBS İftar Yemeği
2.7.2015

Bilgi Birikim Sistemleri ailesi “İftar Yemeğinde” bir araya geldi.

Bilgi Birikim Sistemleri ailesi 2 Temmuz Perşembe akşamı, Pinhan Restaurant Cafe’de “İftar Yemeğinde” bir araya geldi.

BBS mensuplarının yoğun ilgi göstererek katılım sağladıkları iftar yemeği fasıl eşliğinde yapılan keyifli sohbet ile geç saate kadar devam etti.

BBSiftarYemegi.jpg 
 
 


Onur Air Office 365 geçişi için Bilgi Birikim Sistemlerini tercih etti.
15.6.2015

Proje sürecindeki ciddi katkıları ve danışmanlıklarından ötürü Microsoft ve Bilgi Birikim Sistemleri’ne teşekkür ederiz.​

Onur Air bünyesinde gerçekleştirilen, mail altyapısının Microsoft’un bulut sistemi olan Office 365’e taşınmasıyla ilgili Onur Air Bilgi Teknolojileri Müdürü İsmail Koç, projeyle ilgili olarak hazırlanan çözüm tanıtım videosunda Onur Air ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdikten sonra proje süreci ve sonrasında yaşanan teknolojik değişimlerden bahsetti.

Süreçle ilgili olarak İsmail Koç;

“Kurum stratejisi olarak sahip olduğumuz süreçleri dijital platforma taşıma isteklerimiz vardı ve yaptığımız araştırmalardan sonra Microsoft’un Ofis 365 ürününe karar verdik. Office 365 içerisinde sunulan Exchange ve Outlook teknolojisinin çalışanlarımız tarafından rahatlıkla kullanılması ve bulut üzerinde kullanıcı başına verilen yüksek mail kotası bu kararı almamızda etkili oldu. Yaygın olarak şirket bünyesinde kullanılan MS Office ürününe ait maliyetlerinde bulut altyapısıyla daha da aşağıya çekilmesi ve kullanıcı tipine göre buluttan ya da lokalden kullanım alternatifi bizim için çok avantajlı oldu. Kolay yönetilebilen bir lisans altyapısının dışında ürün içerisinde gelen SharePoint platformu sayesinde de mevcut doküman yönetimi iş süreçlerinin de bu ortama taşınmasına başlandı.”

OnurAirIsmailKoc04.png


Projede birlikte çalışacakları iş ortağı seçimine dair İsmail bey sözlerine şu şekilde devam etti;

“Çözüm sürecinde Bilgi Birikim Sistemleri ile çalıştık, BBS’nin daha önceki tecrübe ve teknik yeterlilikleri  yaptığımız platform değişikliğinin sorunsuz  ve sağlıklı bir biçimde gerçekleşmesine olanak sağladı. Proje sürecindeki ciddi katkıları ve danışmanlıklarından ötürü Microsoft ve Bilgi Birikim Sistemleri’ne teşekkür ederiz.”

BBS & IBM ile birlikte çeşitli sektörlerden temsilcileri IBM Flash System - IBM İş Uygulamaları Çözümleri etkinliğinde bir araya getirdi.
26.5.2015

​BBS & IBM işbirliği ile; 26 Mayıs Salı günü Radisson Blu Bosphorus Hotel’de sabah kahvaltısı ve öğle yemeği eşliğinde düzenlemiş olduğumuz, IBM FlashSystem & IBM İş Uygulamaları Çözümleri Etkinliğimizle sizlerleydik. ​

BBS & IBM işbirliği ile; 26 Mayıs Salı günü Radisson Blu Bosphorus Hotel’de sabah kahvaltısı ve öğle yemeği eşliğinde düzenlemiş olduğumuz, IBM FlashSystem & IBM İş Uygulamaları Çözümleri Etkinliğimizle sizlerleydik. 

Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Sn. Bekir Alp Sayın,Gelin siz de sisteminizde uçtan uca DÖNÜŞÜM SAĞLAYIN! ” sloganıyla yola çıktığımız toplantı gündemine değinerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi. 

Ardından BBS Yazılım İş Uygulamaları Müdürü Hakan Aydın ve BBS Yazılım İş Uygulamaları Müdür Yrd. Müjdat Mutlu detaylı sunumları ile katılımcılarımızı IBM İş Uygulamaları Çözümleri; Kimlik Yönetim ve Doküman Yönetimi hakkında bilgilendirdiler.

Daha sonra ise IBM Türkiye’den, IBM FlashSystem Satış Yöneticisi Ozan Büyükahraz IBM FlashSystem hakkında detaylı bilgileri ve sonrasında ki demo sunumu ile katılımcılarımızı FlashSystem hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirdi. 

Farklı sektörden birçok temsilciyi bir araya getirdiğimiz etkinliğimize katılım oldukça yoğun ve memnuniyet vericiydi.

İnteraktif bir şekilde gerçekleşen, görüşlerini aldığımız katılımcılarımız tarafından içerik ve sunumlar açısından oldukça zengin olduğu ifade edilen etkinliğimize katılan tüm değerli müşterilerimize teşekkür ederiz.

IBMFlashSystem.png


​Bilgi Birikim Sistemleri “Bahar Kahvaltısı” etkinliğinde bir araya geldi.
23.5.2015

Bilgi Birikim Sistemleri, mensupları 23 Mayıs Cumartesi günü, Güzelce Hisar Cafe’de “Bahar Kahvaltısı” etkinliğinde bir araya geldi.​

Bilgi Birikim Sistemleri, mensupları 23 Mayıs Cumartesi günü, Güzelce Hisar Cafe’de “Bahar Kahvaltısı” etkinliğinde 

bir araya geldi.

Güzelce Hisar Cafe’de gerçekleşen kahvaltı buluşmasına, BBS mensupları aileleri ile birlikte yoğun ilgi göstererek katılım sağladılar.

BBS mensupları “Bahar Kahvaltısı” etkinliğini mutlu fotoğraf karelerine taşıdılar. 

BBSbaharEtkinligi.png


BBS istihdamda temkinli ilerliyor
12.3.2015

​​BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın, Kariyer Net Dergisinin sorularını yanıtladı.​

BBS istihdamda temkinli ilerliyor

BİLGİ BİRİKİM SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRÜ BEKİR ALP SAYIN, İK ALANINDA AŞIRI RİSK ALMADAN, SIKINTILI DURUMLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK ÖNÜMÜZDEKİ BEŞ YIL İÇİNDE MEVCUT SAYIYI 200 KİŞİYE ÇIKARMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ BELİRTİYOR.

Mart2015KariyerNetRopWeb.png
1992 yılında üniversite döneminde birbirini tanıyan 5 kurucu ortak tarafından kurulan Bilgi Birikim Sistemleri, başlangıçta kurucu ortaklarının elektronik mühendisi olması nedeniyle yalnız bilgi teknolojisi değil aynı zamanda elektronik otomasyon alanında da çalışmayı hedefliyordu. Bugün gelinen noktada BBS’nin, bir sistem entegratörü olarak hizmet verdiği kurumlara bilgi teknolojisi alanında ihtiyaç duydukları çözümleri uçtan uca sağladığını belirten Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Bekir Alp Sayın, Bu anlamda bilgi teknolojileri alanında üç önemli konu olan donanım, yazılım ve hizmetler konularının tamamında iş yapıyoruz. Sunucu, depolama ve sanallaştırma çözümleri; network ve bilgi güvenliği projeleri; yazılım alanında doküman yönetimi, iş akışı uygulamaları, CRM projeleri ve bakım-destek anlaşmaları temel çalışma alanlarımızı oluşturuyor” diyor. Sayın BBS’deki süreçleri ve hedefleri anlatıyor.

Yetenek takibi verimli sonuçlar üretiyor
BBS’nin
şu an 120 kişilik bir kadroya sahip olduğunu aktaran Sayın, İK ekibinin ise iki kişiden oluştuğunu belirtiyor. İşe alım süreci ile başlayan İK çalışmalarının, oryantasyon, gelişimin takibi ve yetenek yönetimi süreçlerini içerdiğini ekliyor. İşe alım sürecimiz, işe alıma ihtiyaç duyan ilgili iş birimimizin yönetimi tarafından oluşturulan görev tanımı ve gerekliliklere göre oluşturulan ilan metninin yayınlanmasıyla başlıyor. Yapılan başvuruları tek tek inceliyoruz. Bu başvurular arasında görüşmeye davet edilmesi uygun olanları belirleyip ilgili birim yöneticisine bildiriyoruz. Birim yöneticisinin görüşmeye davet edilmesini istediği adayları çağırıp detaylı görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Birlikte çalışmak istediğimiz adaylara teklifimizi yaparak süreci sonlandırıyoruz” diyen Sayın, tüm bu süreçleri kendi kaynaklarıyla gerçekleştirdiklerine değiniyor. İşe alımdan sonra oryantasyon çalışmaları yaptıklarını söyleyen Sayın, bu süreçteki ilk çalışmanın çalışanlara şirketin yapısını, kurallarını ve çalışma arkadaşlarını tanıtmak olduğunu iletiyor. Sonrasında işe alınan bölümde iş tanımı üzerinden oryantasyon sürecinin yaşandığını ve bölüm içindeki oryantasyon çalışmalarının kişinin yapacağı iş üzerinden gerçekleştiğini anlatıyor. Sayın, “Bu süreç de tamamlandıktan sonra kişi artık şirketin gerçek bir çalışanı oluyor. Gelişim sürecini bölüm müdürleri ve diğer yöneticileri takip ediyor. Oldukça yoğun iç eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimler kendi iş tanımının gerektirdiği eğitimler olduğu gibi, şirketin sahip olduğu sertifikasyon ya da iş ortaklıklarının gerektirdiği genel eğitimler de oluyor” diyor ve bu süreçte çalışanların yeteneklerinin gelişimini de takip ettiklerini vurguluyor. Yetenek takibinin ilginç ve verimli sonuçlar üretebildiğini ifade eden Sayın, çalışanın işe alındığı bölümden daha başarılı olabileceği başka bir bölüme geçişi için şirket içinde teklif alabildiğini ve karşılıklı olarak uygunluk görülürse bu yatay geçişlerin söz konusu olduğunu belirtiyor.

Çalışan gelişimine önem veriliyor
Şirket bünyesinde son iki yıldır üzerine en çok eğildikleri konunun çalışanlara İngilizce dil eğitimi düzenlemek olduğunu bildiren Sayın, geçen iki yıl içinde şirket üst yönetiminden tüm bölümlere kadar şirket nüfusunun neredeyse yüzde 40’ına çeşitli düzey ve içeriklerde İngilizce dersleri sağladıklarını ve bu çalışmalara devam edeceklerini söylüyor. Bir diğer nokta olarak da işe alım ve işten ayrılma süreçlerini oldukça iyileştirdiklerini vurgulayan Sayın, iş ortağı oldukları teknoloji firmalarının düzenlediği satış ve teknik eğitimlere çalışanların katılımı konusuna özellikle dikkat ettiklerinin altını çiziyor.

BBS, ülkemizde bir sistem entegratörü
Bilgi teknolojileri sektörünün Türkiye için genç bir sektör
olduğunu ifade eden Sayın, oluşturduğu mali büyüklüğün de bu anlamda henüz istenen noktanın çok gerisinde bulunduğunu aktarıyor. Sayın, “Dünyada bilgi teknolojileri sektörünün büyük üreticileri arasında maalesef Türkiye kökenli bir şirket söz konusu değil. Bu nedenle ülkemiz bilgi teknolojileri sektörü de ithalata dayalı bir sektör. Uluslararası büyük teknoloji üreticisi firmaların hepsi ülkemizde de yatırım sahibi. Bu üretici firmaların ürün ve çözümlerini bilgi teknolojisi kullanmak isteyen firmalara sağlayan iş ortakları kanalları var. Diğer taraftan özellikle yazılım alanında çözüm üreten önemli sayıda yerli yazılım üreticisi firmamız da var. BBS, hem bu büyük uluslararası teknoloji üreticisi firmaların iş ortağı olarak hem de belirlediği yazılım alanlarında müşterilerinin ihtiyaçlarını esas alarak bir yazılım üreticisi olarak iş yapıyor. Aynı zamanda yetkin teknik kadrosuyla da bakım ve destek hizmetleri veriyor. Bu bütünlükte iş yapabilen şirketler de sektörde sistem entegratörü olarak isimlendiriliyor” diyor. Sayın, BBS’yi ülkemizdeki bilgi teknolojileri sektörünün işini iyi yapan bir sistem entegratörü olarak tanımlıyor.

* BBS, hem büyük uluslararası teknoloji üreticisi firmaların iş ortağı hem de belirlediği yazılım alanlarında müşterilerinin ihtiyaçlarını esas alarak bir yazılım üreticisi olarak iş yapıyor.

EN DİKKAT ETTİĞİMİZ NOKTA ŞİRKET ORTAMIMIZIN HUZURU. KARŞILIKLI SEVGİ VE SAYGIYA DAYALI HUZURLU, RAHAT BİR ORTAMIMIZ VAR. AYNI ZAMANDA KONFORLU BİR OFİS ORTAMINA SAHİBİZ. BÖLÜM MÜDÜRLERİMİZ, KURUMSAL İLETİŞİM UZMANIMIZ, İK EKİBİMİZ ÇALIŞANLARIMIZLA BİREBİR İLETİŞİM HALİNDELER.

Şirket ortamının huzuru büyük önem taşıyor
Çalışan bağlılığının önemine değinen Sayın, bağlı çalışanların daha iyi performans gösterdiğini ve iş sonuçlarına pozitif katkı sağladığını belirtiyor. Bu yönüyle BBS’de çalışan bağlılığının ve uzun süreli çalışmanın ortalamaların bir hayli üstünde olduğunu rahatlıkla söyleyen Sayın,Bu tüm şirket olarak birlikte yarattığımız aile ortamından ileri geliyor. Şirketin beş kurucusu 23 yıldır en başından itibaren aynı uyumda birlikte çalışıyorlar. Aynı şekilde beş yıl ve üzeri sürede şirket çalışanı sayımız toplam sayımızın yarısını geçiyor. Burada en dikkat ettiğimiz nokta şirket ortamımızın huzuru. Karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı huzurlu ve rahat bir ortamımız var. Aynı zamanda konforlu bir ofis ortamına sahibiz. Bölüm müdürlerimiz, kurumsal iletişim uzmanımız, İK ekibimiz çalışanlarımızla birebir iletişim halindeler. Bu iletişim hem birebir görüşmelerde, hem de periyodik düzenlenen bölüm toplantılarında çalışan memnuniyetini sürekli izliyor. Başarılarımızı duyuruyor ve birlikte paylaşıyoruz. Üzüntülerimize birlikte üzülüyoruz. Belli dönemlerde ayın yorgunluğunu atmak için ofisimizde happy hour partileri düzenliyoruz” diyor.

FollowX’in en güçlü çözüm ürünü olması hedefleniyor
Sayın, Bilgi Birikim Sistemleri’nin 20 yılı aşan tecrübesiyle sektöründe sağlam bir konuma sahip olduğunu bildirirken, öncelikli hedeflerinin bu konumu korumak olduğunu ekliyor. “Diğer taraftan, ülkemiz içinde bulunduğu coğrafyada merkezi bir noktada bulunuyor. Bu durum ülkemiz şirketlerine sektörlerinden bağımsız olarak çevre ülkelerde de iş yapabilme imkanı sunuyor. Biz de yeteneklerimiz doğrultusunda çevre ülkelerde proje yapabilir bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz” diye sözlerine devam ediyor. Yazılım alanında ürettikleri önemli çözümler oluştuğunu, bunlardan bir tanesinin sosyal medya yönetim aracı diye tanımlanan FollowX ürünü olduğunu dile getiriyor. Sayın, “Bu ürünümüzün geliştirilmesi sürecinde TÜBİTAK’ın sağladığı 

Ar-Ge desteğini de aldık. Bu ürünümüzü pazarın en güçlü çözümü yapmayı hedefliyoruz. Ve tabii yazılım alanında yeni ürünleri de geliştirmek istiyoruz. İK alanında ise, elbette aşırı risk almadan, ülkemizin ve dünyanın önümüze koyduğu sıkıntılı durumları göz önünde bulundurarak önümüzdeki beş yıl içinde mevcut sayımızı 200 kişiye çıkartmayı hedefliyoruz” diyor. 

“Yılın En İyi Sektörel Çözüm Ortağı” seçildik!
27.2.2015

Bilgi Birikim Sistemleri de “Yılın En İyi Sektörel Çözüm Ortağı” ve “Genel Sektör En Başarılı Satış Yöneticisi" ödüllerine sahip oldu.

24 Şubat 2015’te Point Hotel’de Intel Security tarafından düzenlenen ödül töreninde birçok alanda ödül dağıtıldı.

Bilgi Birikim Sistemleri de “Yılın En İyi Sektörel Çözüm Ortağı” ödülüne sahip olurken, BBS Satış Ekibimizden Aynur Ölçer ve Armağan Temur da “Genel Sektör En Başarılı Satış Yöneticisi “ ödüllerine layık görüldüler.

Bu ödülü kazanmamızı sağlayan satış ekibimize ve bu ödülü bize layık gören Intel Security & McAfee Türkiye'ye teşekkür ediyoruz.​

FOTO.png

04 - 06 Şubat tarihleri arasında Akademik Bilişim 2015 Konfereansındaydık!
19.2.2015

​04 - 06 Şubat Akademik Bilişim 2015 Konferans'ında " Sosyal Medya Ortamlar˝ında Türkçe Dil Özelliklerine Dayalı Olarak Sahte Hesap Tespiti " başlıklı bildirimizi katılımcılara sunduk.​


03AB2015.png04 - 06 Şubat Akademik Bilişim 2015 Konferans'ında " Sosyal Medya Ortamlar˝ında Türkçe Dil Özelliklerine Dayalı Olarak Sahte Hesap Tespiti " başlıklı bildirimizi katılımcılara sunduk.

ArGe ekibimizden Emre Begen arkadaşımız, sahte hesap tespitine yönelik gerçekleştirdiğimiz uygulamayı katılımcılara sundu. Bu yeni fonksiyon sosyal medya yönetim uygulamamız FollowX'in yeni versiyonunda yer alacaktır. 

Uygulamamız gerçek hesabımızın olası benzerlerini üretirken, türkçe dil yapısı ve sahte hesap açanların davranış modellerini dikkate almaktadır.

Akademik Bilişim Konferansı
30.1.2015

​FollowX'in yeni versiyonunda kullanıma sunacağımız​ Sosyal Medya Ortamlarında Türkçe Dil Özelliklerine Dayalı Sahte Hesap Tespiti özelliklerini Akademik Bilişim Konferansında sizlerle paylaşıyor olacağız.​​

FollowX Bildiri04.png
 

Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Bekir Alp Sayın,
15.12.2014
BThaberi'in 1000 sayısı için verdiği röportajında 20 yılda gerçekleşen teknoloji atılımlarını değerlendirdi.​


BThaber'in 1000. sayısı için iş dünyasının önde gelen yöneticileri son 20 yılda gerçekleşen teknoloji atılımlarını değerlendirdiler. 

Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Bekir Alp Sayın, BThaberi'in 1000 sayısı için verdiği röportajında 20 yılda gerçekleşen teknoloji atılımlarını değerlendirdi.

TEKNOLOJİ DÜNYASINDA İNANILMAZ BİR DEĞİŞİM YAŞANDI

Son 20 yılda teknoloji dünyasında neler olduğunu tek bir cümle ile açıklamak istesek, herhalde bu cümle “inanılmaz bir değişim”olurdu. Aynı zamanda teknolojinin yaşamdaki gelişim ve değişimin temel hızlandırıcı unsuru olduğunu görüyoruz. Çocukluk dönemimizde günlük yaşamımızda önemli değişimler 20 senede bir olurken, 80’li yıllarla beraber büyük değişimlerin periyodu 10 yıla, 2000’li yıllarla birlikte ise neredeyse 2-3 yıla düştü. Sanıyorum 2020’li yıllarla birlikte artık bu hız takip edemeyeceğimiz bir boyuta ulaşacak. Tabii bu durum teknoloji dünyasının en önemli alanı olan bilgi teknolojileri sektörünü ve bu sektörde çalışan BT şirketlerini de çok yakından ilgilendiriyor. Bu hızın getirdiği değişim dinamiğini kavrayamayan sektör firmaları yaşamlarını sürdürme şansına sahip değiller. 

BBShbr01.png

Bu süreçte BThaber’in çok önemli bir marka olduğunu görüyorum. BT yayıncılığında BThaber’in bir oyun kurucu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bahsettiğim değişim dinamiğini kavrayan, hem yayın içeriğiyle hem de yayın faaliyetinin paralelinde düzenlediği etkinliklerle sektöre vizyon katma anlamında yön verici bir güçolduğunu düşünüyorum. Türkiye BT sektörüne yatırım yapmak amacıyla ülkemizi araştıran önemli uluslararası firmaların da BThaber’i takip etmeye çalıştıklarını biliyorum. Bütün bu rollerinin yanında, BT sektöründeki firmalarla hem özel sektör, hem de kamu sektöründeki kurum ve kuruluşları biraraya getirmeyi hedefleyen diğer etkinliklerinin de çok önemli ve yararlı çalışmalar olduğunu düşünüyorum.

BBS “TURQUALITY®” kapsamında, “Bilişim Danışmanı Firma” olarak akredite oldu.​
12.12.2014

BİLGİ BİRİKİM SİSTEMLERİ Genel Müdürü Bekir Alp Sayın, konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı...

Bilgi Birikim Sistemleri, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan “TURQUALITY®” kapsamında, “Bilişim Danışmanı Firma” olarak akredite oldu.

Bilgi Birikim Sistemleri, hayata geçirdiği önemli projeler ve çözümlerle, çok kapsamlı akreditasyona sahip, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı TURQUALITY® Destek Programı’nda “Bilişim Danışmanı Firma” olma hakkını kazandı.

ICGORSELTurqualityWebGorsel.png​‚​

BİLGİ BİRİKİM SİSTEMLERİ Genel Müdürü Bekir Alp Sayın, konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı;

“ Turquality Destek Programı, ülkemizin dünya ölçeğinde bilinir markalara sahip olması yolunda çok önemli bir rol üstleniyor. Ürettiği ürünü daha kaliteli, daha uygun bir maliyetle üretebilmek ve bu ürünün pazarlamasını yurtdışında layıkıyla yapabilmek ülkemiz reel sektör firmalarının başta gelen hedefi. Bu hedefe ulaşmak için üretim yapan firmaların gelişimini sağlayacak altyapı yatırımlarını gerçekleştirebilmesi, kurumsallaşma süreci için danışmanlık alabilmesi gerekiyor. İşte Turquality Destek Programı bu noktada devreye giriyor ve uluslararası pazarlarda rekabet edecek firmalarımıza hibe ve teşvik paketleriyle güç kazandırıyor. 

Turquality Destek Programı’na dahil olan firmalarımız, kendilerine sağlanan desteği ve talep edecekleri danışmanlık hizmetlerini, o hizmet alanında yetkinliği ve kapasitesi olan şirketlerden almak zorundalar. Bilgi Birikim Sistemleri, 23 yıllık tecrübesiyle bu destek programından yararlanan firmalarımıza destek vermek için ‘Bilişim Danışmanı’ oldu. Firmalarımızın bilişim alanındaki tüm ihtiyaçlarına cevap vererek global marka olma süreçlerine katkı sağlayacağımız için de ayrıca keyifli bir heyecan duymaktayız. ”


BBS & Lenovo işbirliği çeşitli sektörlerden yöneticileri bir araya getirdi..
4.11.2014

​04 Kasım Salı günü Ortaköy Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleşen tanıtım toplantısı çeşitli sektörlerden yöneticileri bir araya getirdi.

04 Kasım Salı günü Ortaköy Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleşen tanıtım toplantısı çeşitli sektörlerden yöneticileri bir araya getirdi.

İlgi gören toplantıda açılış konuşmasını Bilgi Birikim Sistemleri Genel Müdürü Bekir Alp Sayın yaparken, Lenovo genel sunumunu Lenovo Partner Account Manager Gökhan Maviş gerçekleştirdi. 

Daha sonra ise Lenovo ürün sunumu ve Microsoft’un Windows 8 tanıtım sunumları yapıldı. Verimli geçen toplantı, Bilgi Birikim Sistemleri Yazılım İş Geliştirme Müdürü Ertuğrul Çoruh’un BBS tarafından tasarlanan ve geliştirilen mobil, tablet uygulaması; CLMX “Kapalı Devre Pazarlama (CLM)” hakkında gerçekleştirdiği sunumla devam etti.

4KasimLenovo.png 
Lenovo Ürün Yöneticisi Erdem Yüksel, kurumsal segmentte yer alan Think Serisi Notebook, Workstation, NAS, Desktop ürünlerinin konumlandırması, temini ve servis hizmetlerinde nasıl fark yarattıklarından bahsetti. Her kurumun iyi ürün, iyi satış sonrası servisi, Lenovo Think serisi alabilmesinin BBS ile mümkün olduğundan bahseden Erdem Yüksel, her kuruma uyan yapılandırma ve çözüm hizmetlerini son 2 yılda yapılanan BBS’nin Lenovo iş geliştirme departmanı ile global kurumlara uygulanan çözüm ve sağlanan avantajları nasıl KOBİ segmentinde de sağlandığından bahsetti.

Son olarak BBS Lenovo Ürün Yöneticisi Erdem Yüksel ve Lenovo Partner Account Manager Gökhan Maviş ile kapanış konuşmasını gerçekleştirdiler.

Bilgi Birikim Sistemleri Bilgilendirme ve Eğlence eşliğinde Lenovo YOGA Konseptiyle Unilever “ IT Week”i Hareketlendirdi...
28.10.2014

Unilever’in çalışanları için bilgilendirme ve eğlence konseptli ilk kez düzenlediği IT Week etkinliğinde Bilgi Birikim Sistemleri de yerini aldı. ​

Unilever’in çalışanları için bilgilendirme ve eğlence konseptli ilk kez düzenlediği IT Week etkinliğinde Bilgi Birikim Sistemleri de yerini aldı. Bilişim sektöründen farklı üreticilerin Unilever çalışanları için sunduğu imkanlar içerisinde; Bilgi Birikim Sistemleri, Lenovo ile ortak hazırladığı oyun konsepti ile eğlenceli dakikalar sunarken; oyunların kazananları için Lenovo Yoga tablet hediyeleri 4. Gün, her günün kazananına sunuldu. ​

Etkinlikte ofis uygulamalarının kullanımı hakkında pratik bilgiler verilirken, gerek sektör içi bilgilendirme gerekse Sunay Akın ile etkinlik renkli dakikalara sahne oldu.​

Lenovogorsel1.png 

Lenovogorsel 2.png 


IBM BusinessConnect 2014 Etkinliğine Yine Sponsoruz!
27.10.2014

Bilgi Birikim Sistemlerinin Bronz Sponsor olduğu IBM BusinessConnect 2014 İstanbul etkinliği müşteri katılımlarıyla 23 Ekim'de Wyndham - Levent'te gerçekleşti. 

Bilgi Birikim Sistemlerinin Bronz Sponsor olduğu IBM BusinessConnect 2014 İstanbul etkinliği                                           müşteri katılımlarıyla 23 Ekim'de Wyndham - Levent'te gerçekleşti. 

IBMicgorsel.png
Önceki yıllarda İçerik Yönetimi ve Sosyal Paylaşım Ağlarıgibi konularıiçeren "Organize İşler" konseptinde katıldığımız etkinlikte, bu yıl güvenlik konusunda yerimizi aldık.

IBM Security Identity and Access Manager, Privileged Identity Manager ve IBM'in yeni satın aldığıCrossIdeas firmasına ait Ideas (Identity Governance/KapsamlıKimlik Yönetişimi) ürünleri ile ilgili çözümlerimiz anlatıldı. Etkinliğin güvenlik alanında bulunmamıza rağmen, uzun zamandır hizmet verdiğimiz işbirliği ve içerik yönetimi çözümlerimiz hakında da davetliler bilgi edindiler. Özellikle IBM bulut üzerindeki SmartCloud ürünleri arasında iNotes eMail sistemine ilgi vardı. Mevcut Domino müşterilerinin IBM bulutu üzerindeki iNotes üzerinden ücretsiz eMail hizmeti alabileceklerini öğrenmeleri ilgiyi arttırdı.

CLMX ile tanışmaya hazır mısınız?
17.10.2014

​CLMX Bilgi Birikim Sistemleri tarafından Windows 8 ve 8.1 tabanlı cihazlar için üretilmişbir uygulamadır. Bu uygulama aracılığıyla bire bir pazarlama iletişimi sağlanabilen tüm genel sektörlerde katma değerli bir hizmet sunulması hedeflenmiştir.​

CLMX Kapalı Devre Pazarlama Çözümü

CLM (Closed Loop Marketing); tablet cihazlar üzerinden tanıtım yapan ama aynızamanda müşterinin davranışlarını analiz eden ve yapılacak olan sunumu, müşterinin ihtiyacına göre değiştiren, bir taraftan da müşterinin davranışlarını kayıt altına alıp, eğilimlerini belirten, çeşitli analizlerle pazarlama stratejisini değiştiren ve geliştiren bir sistemdir.

Kapalı devre pazarlama çalışmalarıyla müşteri ilgisi, davranış nitelikleri, verilen mesajlara alınan reaksiyonlar hedef kitleleriniz için daha rafine segmentasyon çalışmaları yapmanıza da olanak sağlar.

Financial Times tarafından 4 kez Pazarlama gurusu seçilen Dr. Philip Kotler “İletişimin ve Marka yaratmanın yükünü taşıması için reklama güvenmek yeterli değildir. Diğer pazarlama araçları maliyet ve etkinlik açısından çok daha avantajlı olabilir ve şirketin marka imajında daha çok ses getirebilir”diyor.

CLMX, Bilgi Birikim Sistemleri tarafından Windows 8 ve 8.1 tabanlı cihazlar için üretilmişbir uygulamadır. Bu uygulama aracılığıyla bire bir pazarlama iletişimi sağlanabilen tüm genel sektörlerde katma değerli bir hizmet sunulması hedeflenmiştir.

CLMX3.png
 
 

CLMX’e sahip olduğunuz zaman;

Bilgisayarınız, tabletinizdeki resimleri veya usb'ye bağlı resimlerinizi sunumunuza dahil edebilir,

Cihazınızda kamera mevcut ise; fotoğraf çekip bunu sunumunuza ekleyebilir,

Sunum içeriğinde sıralama yapabilir,

Sunumlarınızı planlayabilir ve bu planları otomatik olarak takviminize de ekleyebilir,

Sunumlar içerisinden kategoriye, favori durumuna veya sunum başlığı ve içeriğine göre hızlı arama yapıp bulabilir,

Sunumlarınız en yakın plan tarihine, favori durumuna ve en çok kullanılma durumuna göre akıllı bir sıralama ile sıralayabilir,

Sunumlarınızın kullanım istatistiğini grafiksel raporunu görebilir,

Sunum'un tamamlanma sürelerini grafiksel olarak ölçümleyebilir,

Ayrıca yapılan bir sunumun her adımını, hangi slayt içerisinde kaç saniye kalmış ve hangi sıra ile resimler gösterilmiş gibi slayt izini görebilirsiniz.


Adil Işık SAM Çalışmasıyla Lisans Envanterinin Etkin Yönetimini Sağladı ve Lisans Maliyetlerinde Tasarruf Elde Etti
1.9.2014
Adil Işık, Bilgi Birikim Sistemleri’nin uzman ekibinden aldığı SAM danışmanlık hizmetiyle birlikte lisans envanter tespiti için kurulan Microsoft Assessment and Planning (MAP) Toolkit programını kullanarak bu süreci kolaylaştırdı.​

“BBS firmasi ile çalışmadan önce de bu çalışmayı gerçekleştirmiştik. Ancak BBS ile bu çalışmayı daha verimli olarak gerçekleştirdiğimizi belirtmek isteriz. Firmamızın her geçen gün büyüdüğünü göz önüne aldığımızda doğru orantılı olarak yazılım envanterimizde genişlemektedir. Dolayısıyla sürdürülebilirliği zorunluluk olarak nitelendirmekteyiz.”

Şahin Kapu
Bilgi İşlem Direktörü
Adil Işık

 

SAM çalışmasıyla Adil Işık’ın kar oranına olumlu yönde etkide bulundu. Bu çalışma sonrasında kullanılmayan lisanslar belirlendi. Böylece ileride kullanıcı sayısı arttığında fazladan lisans alımı yapılmayıp mevcut ve kullanılmamış lisansların kurulumu ile firma bütçesinde tasarruf sağlanacak. Firmanın her sene büyümesine doğru orantılı olarak yazılım envanterindeki genişlemenin yönetimi için SAM çalışması çok önemli bir değer sağlıyor. SAM sürecinden son derece memnun olan Adil Işık yöneticileri bünyesinde Microsoft ürünleri bulunduran tüm firmalara SAM çalışmasının getirilmesi gereken bir zorunluluk olduğunu düşünüyor.

Adil Işık Group; adl, Codentry, Love My Body ve Night Zoom markalarıyla oluşturduğu marka kimliği ve değeri ile yurtiçi ve yurtdışı satış noktalarında müşterilerileriyle buluşmakta. Yurtiçi ve yurtdışındaki yaygın satış noktalarında, kendine özgü tasarımları, modayı yansıtan ürünleri, deneyimli satış ekibi ile müşterilerin beklentilerini en üst seviyede karşılamakta. Adil Işık Group ürünlerinin %90'nı yerli üretimdir ve firmamız bu çalışma ilkesi ile 10.000 kişiye iş imkanı sağlamaktadır. 


Adil Işık, Bilgi Birikim Sistemleri’nin uzman ekibinden aldığı SAM danışmanlık hizmetiyle birlikte lisans envanter tespiti için kurulan Microsoft Assessment and Planning (MAP) Toolkit programını kullanarak bu süreci kolaylaştırdı. Lisans envanteri için başka bir araç kullanılmamıştır.

Gerçekleştirilen çalışma Adil Işık’ın kar oranına olumlu yönde etkide bulunmuştur. Bu çalışma sonrasında kullanılmayan lisanslar belirlendi. Böylece kullanıcı sayısı arttığında fazladan lisans alımı yapılmayıp mevcut ve kullanılmamış lisansların kurulumu ile firma bütçesinde tasarruf sağlanacak. Önümüzdeki senelerde gerçekleştirelecek çalışmaları da göz önünde bulundurarak satın alımı yapılmış ürünlere ait faturaların bir kopyasını ilgili dosyalarda muhafaza edilmekte, böylelikle ileride yapılacak envanter çalışmaları çok daha kısa sürede sonuçlandırılacak.

Adil Işık SAM danışmanlığına mevcut yapısında periyodik olarak her sene devam etmektedir ve etmeyi planlıyor. Firmanın her sene büyümesine doğru orantılı olarak yazılım envanterindeki genişlemenin yönetimi için SAM çalışması çok önemli bir değer sağlıyor. SAM sürecinden son derece memnun olan Adil Işık yöneticileri bünyesinde Microsoft ürünleri bulunduran tüm firmalara SAM çalışmasının getirilmesi gereken bir zorunluluk olduğunu düşünüyor.

IBM Kimlik Erişim Yönetimi toplantımız başarıyla tamamlandı!
5.6.2014
IBM ile birlikte Kimlik Erişim Yönetimi konusu ile ilgili toplantımızı 28 Mayıs Çarşamba günü Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleştirdik.
 

030hbr.png

 

 

 

IBM ile birlikte Kimlik Erişim Yönetimi konusu ile ilgili toplantımızı 28 Mayıs Çarşamba günü Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleştirdik. Birçok farklı sektörden katılımcıyı ağırladığımız toplantıya ilgi yoğundu. Açılış konuşmasını genel müdürümüz Bekir Alp Sayın yaptı. Toplantının ilk sunumu IBM Ortadoğu, Türkiye & Afrika bölgesiden sorumlu IBM Güvenlik Teknik Satış Yöneticisi Zoran Radenkoviç’e aitti.

 

Daha sonrasında ise Başarı Hikayesi olarak Kültür Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Ender Ekici, TAI Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Bilgi İşlem Şefi İsmail Eskimez ve Halk Bankası’ndan Ayşim Niksarlı sunumlarını gerçekleştirdiler. Katılımcıların konular ve sunumlar ile ilgili çok memnun kaldığı, interaktif bir toplantı gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

BBS ve BAYMAK işbirliği ile Sanallaştırma Projesi gerçekleştirildi...
15.5.2014
Bilgi Birikim Sistemleri ve Baymak ile gerçekleştirilen Sanallaştırma projesi başarıyla sonuçlandı.

baymak3.png
Bilgi Birikim Sistemleri ve Baymak ile gerçekleştirilen Sanallaştırma projesi başarıyla sonuçlandı. Mevcut sistemlerini yeni yatırımlar ile güçlendirmek isteyen Baymak Sanallaştırma projesi için BBS’yi seçti.

Baymak Bilgi İşlem Müdürü Tolga Yavaşoğlu proje ile ilgili konuştu; ‘’ Bu proje ile mevcut veri depolama ve işleme kapasitemizi katlayarak artırdık. En yeni teknoloji, yüksek kapasite ve işlemci gücü ile iş birimlerimize hizmet etmeye, onların işlerini kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Yeni yatırımımız ile kurumumuza ve müşterilerimize hizmet edecek yeni uygulamaların hayata geçirilmesi de mümkün olacak. Kritik sistemlerimizin anlık kopyalarını farklı bir lokasyonda oluşturabiliyoruz. Sistemlerimizin farklı zaman noktalarında yedeklerini alabiliyoruz. Bu bize veri güvenliği ve iş sürekliliği konusunda önemli bir güvence veriyor. Tercih ettiğimiz yeni teknoloji ürünler ile verimliliği yüksek bir altyapı oluşturduk. Bu güçlü altyapı üzerinde kurguladığımız sanallaştırma altyapısı daha fazla sanal sunucuyu barındırabiliyor. Sağlanılan verimli kaynak kullanımı ve önemli enerji tasarrufu ile “Green IT” kavramı ve kurumumuzun sürekli savunduğu ‘Yeşil Çevre’ politikası ile de örtüşmekteyiz.’’

Yavaşoğlu; ‘’ BBS’den aldığı hizmet ile ilgili ise; ‘’ Proje sürecinde birçok firma ve iş ortakları projemizle ilgilendiler. Zorlu bir değerlendirme süreci sonunda geçmiş referansları ve önerdiği ürün ve çözümün kurumsal altyapımıza daha fazla katkı sağlayacağını öngördüğümüz Bilgi Birikim Sistemleri (BBS) bu projede tercih ettiğimiz firma oldu. Başarılı bir kurulum ve devreye alma süreci ile yeni sistemlerimiz problemsiz bir şekilde devreye alındı. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.’’ dedi.

Projeyle ilgili BBS Kurumsal Satış Yöneticisi Başak Sarı ise şu görüşlerini belirtti; ‘’ "Baymak ile birlikte tamamladığımız sanallaştırma projesi ile mevcut ortamlarındaki kaynaklar konsolide edilerek elektrik/soğutma/bakım gibi maliyetlerden tasarruf edilmiştir. Bununla birlikte müşterimizin elinde bulunan Server&Storage yatırımı korunup, bu cihazlar Disaster Recovery Merkezi’ne taşınmıştır. Sanallaştırmanın verdiği esneklikle, sanal makinalar Disaster Recovery Merkezi'ne belirli aralıklarla replike edilerek bir felaket anında müşterimizin sistemlerinin Disaster Recovery Merkezi’nden çalışması sağlanacaktır. İş ortağımıza önerdiğimiz doğru çözüm ile projemizi başarı ile tamamlamaktan ve bu önemli yatırımı yaparken bizleri tercih etmelerinden dolayı çok mutluyuz.’’

 

‘’Masaüstüne yeni bir yaklaşım!’’ toplantımızı gerçekleştirdik!
25.4.2014
VMware ile birlikte masaüstü sanallaştırma konusu ile ilgili yuvarlak masa toplantımızı 17 Nisan günü Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleştirdik.

VMware ile birlikte masaüstü sanallaştırma konusu ile ilgili yuvarlak masa toplantımızı 17 Nisan günü Radisson Blu Bosphorus Hotel’de gerçekleştirdik.

Eğitim, sağlık, enerji gibi birçok sektörden katılımcıyı ağırladığımız toplantı çok verimli geçti. Açılış konuşmasını genel müdürümüz Bekir Alp Sayın yaptı. Daha sonrasında ise VMware Türkiye’de Senior Systems Engineer olarak görev yapan Erkan Aslankara şu ana başlıklar ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi; Yeni donanım almak mı yoksa sanallaştırmak mı?, Lisanslama nasıl yapılmalı?, 3D CAD/CAM uygulamaları olan kullanıcılar ne yapacak?, Neden VMware Horizon View?

Katılımcıların konular ve sunumlar ile ilgili çok memnun kaldığı, interaktif bir toplantı gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

vmware003.pngvmware03.pngİGDAŞ’ın CRM altyapısı dünya standartlarına ulaştı
1.4.2014

Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ, 5.5 milyonu aşan aboneleriyle olan iletişimini Microsoft Dynamics çözümüyle en üst noktaya çekerek, müşteri memnuniyetini doğrudan artırdı.

Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ, 5.5 milyonu aşan aboneleriyle olan iletişimini Microsoft Dynamics çözümüyle en üst noktaya çekerek, müşteri memnuniyetini doğrudan artırdı.

Uzun yıllardır Bilgi Birikim Sistemleri ile çalışan İgdaş, CRM Projesi için de BBS’yi seçti.

IGDAS3.png

Doğalgaz hizmetlerini, sosyal sorumluluk, çevreye saygı ve yenilikçi bir anlayışla, emniyetli şekilde topluma sunma vizyonuyla hareket eden İGDAŞ, yüzbinlerce abonesine yüksek kalitede hizmet vermeyi hedefliyor. Aboneleriyle birebir iletişim halinde olan şirket, Stratejik Planlama ve Performans İzleme süreçlerine konulan hizmet kalitesine yönelik hedeflerin performans takiplerini yaparak, kaliteli hizmetin devamlılığını sağlıyor.

Bu çapta hizmet veren dev yapının günümüzdeki en önemli yardımcılarının başında teknoloji geliyor. Şirket içerisinde teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanma hedefiyle bilgi sistemlerine büyük önem veriliyor. İGDAŞ’ın bilgi sistemleri bölümünün altında yer alan İş Analiz Şefliği, kurumun veriyle ilgili tüm ihtiyaçlarına çözümler geliştiriyor. Microsoft’un iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri’nin desteğini yanına alarak Microsoft Dynamics çözümünü şirkete getiren şeflik, hem müşteri hem de çalışan memnuniyetini artırmayı başardı. Bu başarı öyküsünün kahramanlarından biri olan İGDAŞ Bilgi Sistemleri Müdürlüğü İş Analizi Şefi Fatih Şişman anlattı.

Tüm yazılım talepleri İş Analiz Şefliği’ne geliyor

Öncelikle İGDAŞ bünyesinde sorumlu olduğu ekibi hakkında bilgiler veren Fatih Şişman, “Bünyemizdeki sekiz personelin altısı iş analisti, biri test uzmanı, biri de veri ambarında raporlama kısmında görev yapıyor. İş analiz şefliği olarak şirket içerisinde gelen yazılım taleplerini analiz ediyor ve değerlendiriyoruz. Ardından projelendirip, talebi yerine getirene kadar süreci takip ediyoruz. Bu sırada son kullanıcı ve yazılımı üreten dış kaynaklı şirketle bağlantı kurulmasını, ihtiyaçların giderilmesini sağlıyoruz” diye özetledi.

Oldukça yetkin bir ekip olduklarını dile getiren Şişman, Microsoft Dynamics çözümüne ihtiyaç duyma süreçlerini şu şekilde anlattı:

“Müşteri ilişkileri konusunda 2008 yılına kadar çok ciddi bir çalışmamız yoktu. Gelen fiziksel başvurularla Beyaz Masa’lar üzerinden müşteri şikâyetleri çözülmeye çalışılıyordu. Bu şikâyetlerin takibi yapılamıyordu. 2008 yılında çağrı merkezi kuruldu. Şu anda 5.5 milyon olan müşteri sayısımız, o dönemde 3.5 milyondu. O dönemde takibi yapılamayan konular hakkında müşteri taleplerinin de artmasıyla kaçınılmaz ihtiyaçlar doğdu. Artık müşteriler İGDAŞ’a gelmeden tüm ihtiyaçlarını gidermek istiyor. Biz geçtiğimiz yılın başında artık bir CRM çözümüne ihtiyaç duyduğumuza karar verdik.”

Hizmet kalitesinin artırılması için yatırımlar geldi

Çağrı merkezinin devreye alınması sürecinde İGDAŞ’ın önemli yatırımlarda bulunduğuna dikkat çeken Şişman, Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi olarak hizmet kalitelerini artırmak için kesintisiz olarak yatırımlarını sürdürdüklerini vurguladı.

Çağrı merkezinin ilk devreye alındığında CRM sistemi olmaması nedeniyle karşılaştıkları sorunları dile getiren Fatih Şişman, şunları söyledi:

“Gelen çağrılarla oluşan veri mantıksal bir sürece sokulmamıştı ve gelen çağrılar sadece birer çağrı olmaktan öteye gidemiyordu. Veriyi iş akışına sokmadan bir CRM’den söz etmek mümkün değil. Öncelikle kendi içimizde mevcut yazılımı geliştirmeye çalıştık. Ancak eski yazılımı geliştirmemiz kısıtlarından dolayı mümkün olmadı. İş birimlerinin ihtiyaçlarını yerine getiren bir yapıyı bu şekilde sağlayamadık. Sonunda da 2013 yılının başında CRM sistemine geçiş kararı alındı.“

Tüm bilgiler tek ekrana taşındı

Microsoft Dynamics’in yeni sürümünden önce müşteri bilgilerine erişimde oldukça zorlandıkları bilgisini veren İGDAŞ Bilgi Sistemleri Müdürlüğü İş Analizi Şefi Fatih Şişman, önceleri tesisat numarasıyla sadece isimlere ulaştıklarını belirterek aşağıdaki soruların artık yanıt bulduğunu vurguladı:

• “Kaç ödenmemiş faturası var?”

• “Kaçıncı carisi?”

• “Müşteri yasaklı mı?”

• “Bundan önceki talepleri neler olmuş?”

• “Daha önce bizi aramış mı?”

“Tüm bilgiler temsilcilerin karşısına doğrudan çıkmaya başladı. Müşteri bizi aradığında çok daha kısa sürede yanıt verme olanağı bulduk” diyerek sözlerini sürdüren Şişman, müşteriyi bekletmenin en önemli sorunların başında geldiğini aktardı. Şişman sistemin getirdiği faydaları şu şekilde özetledi:

“Etkileşimli Sesli Yanıt (IVR) sistemi entegrasyonu ile müşteriyi telefon numarası, tesisat ya da TC kimlik numarasından tanıyarak, otomatikman gelen çağrıyı sistemdeki abonelik durumuna göre ilgili kişiye yönlendiriyoruz. Böylece akıllı bir IVR sistemine kavuşmuş olduk.

Daha sonra müşterinin İGDAŞ hakkında olumsuz bir yorumuyla başa çıkmak için harcanacak devasa bütçeler yerine, daha sistemli ve makul bütçeli bir yatırımla sorunların üstesinden gelebiliyoruz.”

Hem içerideki hem de dışarıdaki müşterilerin memnuniyetinin arttığına dikkat çeken Şişman, “Çağrı merkezlerindeki işlem hızımız ve işlem sayımız arttı. Bu hem müşterilerimizin hem de çağrı merkezi temsilcilerinin memnuniyeti arttı. Bilgiye ulaşma hızları, müşteriye cevap verme hızı artış gösterdi. Microsoft çözümlerinden alışık olunan bir arayüz oluşturulduğu için kolaylıkla uyum sağlandı. Bilgi girişi ve en hızlı erişim geri bildirimlere göre geliştirildi” dedi.

Veri analiz şansı tanıdı

Fatih Şişman’ın verdiği bilgilere göre, en çok aramaların nereden geldiği analiz edilerek o bölge üzerinde çalışma fırsatı sağlandı. Bununla birlikte veriyi analiz ederek müşteriye özel çözüm sunma olanağı ortaya çıktı. Ayrıca iş analiz bölümünün iş yükü azaldı. Artık talepler karşısında hiçbir kod yazmaya gerek kalmadı.

Bu sayede kendi biriminde de işleyişin değiştiğine dikkat çeken Şişman, “Program üzerinde düşünüp, doğrudan inovasyona vakit ayırabiliyoruz. Yedekli çalışabilmenin yanı sıra ekipteki tüm çalışanların birbirine destek verebildiği bir ortam yaratıldı” şeklinde konuştu. Şişman sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Microsoft tarafından, dağıtım sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin çağrı merkezindeki tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yazılım geliştirilmiş.”

 

Fenerbahçe Spor Kulübü, SAM danışmanlık hizmetini BBS’den aldı!
7.2.2014
Bilgi Birikim Sistemleri ile Fenerbahçe Spor Kulübü arasında gerçekleştirilen SAM Danışmanlık hizmeti başarıyla tamamlandı.

Fenerium3.jpg
Bilgi Birikim Sistemleri ile Fenerbahçe Spor Kulübü arasında gerçekleştirilen SAM Danışmanlık hizmeti başarıyla tamamlandı. Lisans yönetimi konusunda yaşadığı sorunlara çözüm arayan Fenerbahçe Spor Kulübü, bu hizmet için Microsoft’un Gold SAM İş Ortağı BBS’yi seçti.

Fenerbahçe spor kulübü derneği ve bağlı 8 şirkette kapsamlı bir SAM çalışması gerçekleştirildi. BBS ile gerçekleşen süreçten bahseden Fenerbahçe Spor Kulübü lisans yönetimini sağlayan Bilgi İşlem Müdürü Fatih Yıldırım ‘’ SAM danışmanlık hizmetinden faydalanmadan önce, yönetimi zor olan dağınık bir lisans yapımız vardı. Kulübümüz dahilinde hangi lisansın nereye ait olduğu bilinmiyordu ve bazı versiyonlarda fazla lisansa sahip olmamıza rağmen yönetimini sağlayamıyorduk. Bu durum da kulübün bilgi işlem bütçesine olumsuz yansıyordu. Sahip olduğumuz Microsoft lisanslarının versiyon farklılıkları ve uzak lokasyonlardaki lisansların ve kutuların toplanması SAM danışmanlığı öncesinde karmaşık bir hal almıştı. Ayrıca daha önceden alınmış olan lisansların farklı firmalar adına gözükmesi de lisans yönetimini zorlaştırıyordu. SAM Danışmanlığıyla, tek merkezden lisans yönetimi ve Fenerium şubeleri de dahil olmak üzere open lisansa geçiş sağlanmıştır. BBS gerek danışmanlık hizmeti ve envanterin toplanmasında gerekse lisanslama aşamasında bizlere beklediğimiz katkıyı sağlamıştır. Hizmetin belirli seviyelerinde toplantılar yapılarak SAM’in gidişatı takip edilmiş, eksiklikleri tamamlanmış ve hızlı çözüm getirilmesi konusunda gayret göstermişlerdir. Ayrıca SAM iş ortağı BBS ve Microsoft ile kurulan sıcak ilişki de Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bizi mutlu etmiştir. ‘’

BBS Microsoft Lisanslama Uzmanı Sedef Kaya ise ’’ SAM ile birlikte, Fenerbahçe Spor Kulübü’nde lisans yönetimine yeni prosedürler eklenmiştir. Sunucular tarafında yeni kurulumlar yapılmıştır. Yeni alınan sunucu lisansları ile sanallaştırmaya geçilmiştir. Sanallaştırma için gerekli olan yazılım ve lisansların temini ile yeni donanımların alınması sağlanmıştır. Amaçlanan temel kolaylıklar, iş sürekliliği, kolay yönetim, performans artışı ve yedekleme kurulumu olmuştur ve Lisans Yönetimi’ne geçiş süreci başarıyla sonuçlanmıştır.’’ dedi.

BBS Kurumsal Satış Yöneticisi Başak Sarı ise çalışma ile ilgili : “ Fenerbahçe Spor Kulübü ile devam eden iş birlikteliğimize ek olarak, SAM çalışması ile sağlamış olduğumuz katma değerden dolayı çok mutluyuz ” dedi.

 

“Yılın Security Systems Çözüm Ortağı”yız!
29.1.2014
Bu yılki IBM İş Ortakları Toplantısı 23 Ocak Perşembe günü Bebek Chilai’de gerçekleştirildi.

IBM3.png

 

Bu yılki IBM İş Ortakları Toplantısı 23 Ocak Perşembe günü Bebek Chilai’de gerçekleştirildi.

Toplantıda IBM İş Ortakları’na belirli kategorilerde ödüller verildi. “Kimlik Yönetim Sistemi” ile ilgili yaptığımız çalışmalar ve teslim ettiğimiz başarılı projelerden dolayı Bilgi Birikim Sistemleri "Yılın Security Systems Çözüm Ortağı" ödülüne layık görülü.

IBM Security Ürünleri Grubu geçen yıl oluşturuldu ve ilk kez bu yıl bu dalda ödül verildi. BBS olarak ilk olmak ve bu ödüle layık görülmekten dolayı çok mutluyuz.

''Yılın En Başarılı Satış Ekibi'' seçildik!
24.1.2014

İş ortağımız McAfee, 21 Ocak Salı günü Radisson Blu Hotel’de İş Ortakları toplantısı düzenledi. McAfee Türkiye tarafından gerçekleştirilen toplantıda birçok alanda ödül dağıtıldı.

03McAfee byk.png İş ortağımız McAfee, 21 Ocak Salı günü Radisson Blu Hotel’de İş Ortakları toplantısı düzenledi. McAfee Türkiye tarafından gerçekleştirilen toplantıda birçok alanda ödül dağıtıldı.

 

Bilgi Birikim Sistemleri olarak ‘’Yılın En Başarılı Satış Ekibi’’ ödülünü aldık.  

Bu ödülü kazanmamızı sağlayan satış ekibimize ve bu ödülü bize layık gören McAfee Türkiye'ye teşekkür ediyoruz.

 

ISO27001 BGYS sertifikamızı almaya hak kazandık!
21.1.2014

Yaklaşık 5 aydır süren çalışmalarımızın sonucu olarak; bir ISO standardı olan ISO27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) belgemizi bünyemize kazandırdık.​

ISO27001.png

Yaklaşık 5 aydır süren çalışmalarımızın sonucu olarak; bir ISO standardı olan ISO27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) belgemizi bünyemize kazandırdık. BGYS belgesi büyüklüğü ne olursa olsun, ihtiyaç duyan tüm kurumların, kuruluşların bilgilerinin gizlilik, bütünlük ve erişebilirliklerini sağlamak, teknolojik kaynakları güvence altına almak ve bilgi güvenliği farkındalığını oluşturmak amacıyla bağımsız denetlemeler sonucu alınan bir belgedir. Daha önceki yıllardan beri hedefimiz olan bu belgeyi almaya hak kazanmak Bilgi Birikim Sistemleri olarak bizi çok mutlu etti.
 
 
Microsoft Sharepoint Zirvesi’ne sponsor olduk!
19.12.2013

Sponsor olduğumuz Microsoft Sharepoint Zirvesi, Conrad İstanbul Hotel’de 19 Aralık Perşembe günü gerçekleştirildi.

MCSP 03 BYK.png

Sponsor olduğumuz Microsoft Sharepoint Zirvesi, Conrad İstanbul Hotel’de 19 Aralık Perşembe günü gerçekleştirildi. Zirvede bizimle beraber 19 iş ortağı ve 600’e yakın katılımcı ağırlandı. Microsoft Sharepoint hakkında tüm yeniliklerin tanıtıldığı zirvede birçok farklı konuşmacı yer alırken 3 farklı salonda paralel oturumlar gerçekleştirildi.

Microsoft CRM & ERP Sektörel Çözüm Tanıtım Günleri gerçekleştirildi!
3.12.2013

Bilgi Birikim Sistemleri olarak sponsor olduğumuz Microsoft CRM & ERP Sektörel Çözüm Tanıtım Günleri gerçekleştirildi.

MS etkinlik Buyuk tr.pngBilgi Birikim Sistemleri olarak firmanızı ve işinizi bir adım ileriyle taşımanın yollarının paylaşıldığı, danışmanlık alanının diğer liderlerini dinlemek için 4-5 Aralık 2013 günü (saat 08:30 -17:30 ) yapılan Microsoft CRM & ERP Sektörel Çözüm Tanıtım Günleri gerçekleştirildi.

Sponsor olduğumuz etkinlik Ceylan Intercontinental Hotel’de yapıldı. Etkinliğe katılım yoğundu. Etkinliğin ikinci günü BBS İş Geliştirme Yöneticisi Ertuğrul Çoruh İgdaş Çağrı Merkezi Başarı Hikayesi ile ilgili giriş konuşması gerçekleştirdi. İgdaş ile birlikte gerçekleştirdiğimiz projenin detaylarıyla ilgili sunumu ise İgdaş İş Analizi Şefi Fatih Şişman yaptı.

Türkiye Bilişim Derneği’nden BBS’ye ödül!
4.10.2013
Türkiye Bilişim Yıldızları e-dönüşüm yarışması 2009 yılından beri farklı web projelerinin daha iyi tanıtılması ve e-dönüşüme olan ilginin artmasını sağlamak amacıyla TBD yapısı altında gerçekleştiriliyor. Etkinliğe, her seviyeden internet kullanıcısının aktif olarak katılması sağlanıyor.

Türkiye Bilişim Yıldızları e-dönüşüm yarışması 2009 yılından beri farklı web projelerinin daha iyi tanıtılması ve e-dönüşüme olan ilginin artmasını sağlamak amacıyla TBD yapısı altında gerçekleştiriliyor. Etkinliğe, her seviyeden internet kullanıcısının aktif olarak katılması sağlanıyor.

Biz de Bilgi Birikim Sistemleri olarak bu yılki yarışmaya katılım sponsoru olduk ve katkılarımızdan dolayı ödüle layık görüldük. 4 Ekim Cuma günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. e-dönüşümü özendirmek, güzel örnekleri diğer proje sahipleriyle paylaşmak, e-dönüşüm konusunda toplumu bilinçlendirmek ve Türkiye’nin Bilgi Toplumu olmasını desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmada En İyi Web Sitesi ödülünü ‘‘www.sanaldata.com’’, Halkın Favorisi ödülünü ise ‘‘www.kadikoy.bel.tr’’ aldı.

7 ayrı kategoride 21 ödülün dağıtıldığı yarışmada iki kategoride de özel ödül verildi. Türkiye’nin Bilişim Yıldızları’nı alanında uzman 20 jüri üyesi belirledi. Jüri değerlendirmesi yanı sıra halk oylaması da değerlendirmeye katıldı. Diğer kategorilerde aşağıdaki web siteleri ödüle layık görüldü.

e-belediye

1 http://www.kadikoy.bel.tr

2 http://www.serdivan.bel.tr

3 http://www.tarakli.bel.tr

e-eğitim

1 http://ocw.metu.edu.tr

2 http://sanalkurs.net

3 http://www.balabanisg.com.tr

e-genç

1 http://www.unialimsatim.com

2 http://www.sanaldata.com

3 http://www.genclikkarti.com

e-hizmet

1 http://kultursanat.bagcilar.bel.tr

2 http://www.iett.gov.tr

3 http://www.finedinemenu.com

e-inovasyon/girisimcilik

1 http://www.wordego.com

2 http://www.e-hastam.com

3 http://www.apsiyon.com

e-ticaret

1 http://www.sepeton.com

2 http://www.transferonly.com

3 http://www.mobilyalarburada.com

 

’’ IBM Yazılımları ile ilgili Çözümler ’’ başarı hikayeleri ile anlatıldı!
29.5.2013
29 Mayıs Çarşamba günü Ortaköy Radisson Blu Bosphours Hotel’de gerçekleşen ’’ IBM Yazılımları ile İçerik ve Kimlik Yönetimi Çözümlerimiz ’’ konulu toplantısı çeşitli sektörlerden birçok yöneticiyi bir araya getirdi.

29 Mayıs Çarşamba günü Ortaköy Radisson Blu Bosphours Hotel’de gerçekleşen ’’ IBM Yazılımları ile İçerik ve Kimlik Yönetimi Çözümlerimiz ’’ konulu toplantısı çeşitli sektörlerden birçok yöneticiyi bir araya getirdi.
Büyük ilgi gören toplantıda açılış konuşmasını BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın yaptı.
 

Müşteri deneyimlerinin anlatıldığı toplantıda, ilk sunumu Abdi İbrahim İlaç’tan Bilgi İşlem Direktörü Hilmi Koçak gerçekleştirdi. Daha sonrasında İçerik ve Süreç Yönetimi deneyimlerinden Kredi Kayıt Bürosu’ndan Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Bilgin bahsetti. İnteraktif bir şekilde gerçekleşen toplantıda son sunumlar Altınmarka’dan Bilgi İşlem Yöneticisi Bleda Yılmaz, Kültür Üniversitesi'nden Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Uzmanı Alper Ozan ve TAI’den ise Bilgi İşlem Müdürü Gülsen Bayramusta’ya aitti. Başarı hikayelerinin dikkat çektiği toplantı keyifli bir öğle yemeği ile sona erdi.

 

Lenovo ve Microsoft’un en yeni ürün ve teknolojileri tanıtıldı
25.4.2013

25 Nisan Perşembe günü Ortaköy House Hotel’de gerçekleşen tanıtım toplantısı çeşitli sektörlerden birçok yöneticiyi bir araya getirdi.

 

25 Nisan Perşembe günü Ortaköy House Hotel’de gerçekleşen tanıtım toplantısı çeşitli sektörlerden birçok yöneticiyi bir araya getirdi. Büyük ilgi gören toplantıda açılış konuşmasını BBS Genel Müdürü Bekir Alp Sayın yaptı. Lenovo genel sunumunu, Kurumsal Satış Lideri Hüseyin Erişen yaptı.
 
Daha sonra ise Lenovo ürün sunumu ve Microsoft’un Windows 8 tanıtım sunumları yapıldı. Verimli geçen toplantı, Bilgi Birikim Sistemleri İş Uygulamaları Müdürü Hakan Çiftçi’nin ‘’ Mobil Uygulamalarda Windows 8’’ içerikli sunumuyla sona erdi.

 

Kamuda Siber Güvenlik etkinliğine sponsor olduk!
6.3.2013
Kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim, araştırma ve basın açıklaması vb. faydalar sağlayan Teknik Elemanlar Derneği, günümüz dünyasındaki Teori ve Uygulamalara dikkat çekmek amacıyla 6 Mart 2013 tarihinde “Kamuda Siber Güvenlik: Teori ve Uygulamalar” isimli bir panel düzenledi. 

Kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim, araştırma ve basın açıklaması vb. faydalar sağlayan Teknik Elemanlar Derneği, günümüz dünyasındaki Teori ve Uygulamalara dikkat çekmek amacıyla 6 Mart 2013 tarihinde “Kamuda Siber Güvenlik: Teori ve Uygulamalar” isimli bir panel düzenledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Elektrik ve Elektronik Fakültesi'nde düzenlenen etkinliğe Ankara ve İstanbul'dan kamu kurumlarından birçok konuşmacı katıldı.

Bilgi Birikim Sistemleri olarak sponsor olduğumuz etkinliğe ilgi ve katılım yoğundu. Genel Müdür Yardımımız Süleyman Mert etkinliğe katılımımız ile ilgili ödül aldı.

Onur Air'in faturaları artık elektronik ortamda saklanıyor!
3.1.2013

Onur Air’in Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen FileNet projesi başarıyla sonuçlandı. Günümüzde bilginin her geçen gün artarak çoğaldığını ve oluşan bilgilerin başında içerik ve belgelerin bulunduğunu belirten Onur Air, çözüm için IBM’in FileNet ürününü ve hizmet içinse BBS ile çalışmayı seçti.

 

 

Onur Air’in Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen FileNet projesi başarıyla sonuçlandı. Günümüzde bilginin her geçen gün artarak çoğaldığını ve oluşan bilgilerin başında içerik ve belgelerin bulunduğunu belirten Onur Air, çözüm için IBM’in FileNet ürününü ve hizmet içinse BBS ile çalışmayı seçti.
 
BBS ile gerçekleşen süreçten bahseden Onur Air Bilgi İşlem Müdürü Can Azun şöyle dedi; ’’ Bilgi Teknolojileri konusunda çözüm ortağımız olarak BBS’ye güvenmekte ve yakın çalışmaktayız. Sistem yönetimi ile ilgili teknik hizmet almamızın yanı sıra mesajlaşma ve bütünleşik çalışma sistemleri olarak kullandığımız IBM Lotus ürünlerinin bakım ve desteğini de BBS’ den almaktayız. Bununla birlikte İçerik Yönetimi ve Fatura Otomasyonu konusunda dünyada pazar lideri ürün olan IBM FileNet’in BBS tecrübesi ile sunulması bizim için ideal bir çözüm oluşturmuştur. Kurumumuza gelen veya kurumumuzda oluşan bilgilerin başında içerikler ve belgeler bulunuyor. İçeriklerimizi saklama ve yönetmemiz konusunda bir çözüme ihtiyacımız vardı. Bu konuda kurumumuza layık olabilecek, uluslararası bir ürün olmasına dikkat ettik. ’’
 
Proje sonunda BBS’nin Onur Air’e katkıları içinse Azun şunları söyledi; ’’ FileNet’in kurumumuza çok büyük faydaları oldu. Kurumumuza gelen faturalar BBS ScanPro ile taranıp, ilgili bilgiler girilerek FileNet sistemine aktarılıyor. Faturalar ortalıkta fotokopi olarak dolaşmadığı ve sadece tanımlı yetkili kişiler erişebildiği için güvenilir bir ortam oluşturduk ve aynı zamanda fotokopi masrafımızda da ciddi bir azalma oldu diyebilirim. ”
 
BBS’de IBM yazılım ürünlerinin satışını büyütmekten sorumlu İş Geliştirme Yöneticisi Oktay Şükür ise Onur Air projesi için; ’’ Fatura Otomasyonu projesi kısa zamanda devreye aldığımız, başarılı ve etkin bir proje oldu. Alt yapıda kullandığımız IBM FileNet’in kuruma kazandırdıkları göz önüne alınarak kurum içinde yaygınlaştırılıp, gelen belgelerin ve kurumda oluşan tüm dokümanların saklanıp, yönetilebileceği diğer projelerin de kısa zamanda hayata geçirileceğini düşünüyorum.” dedi.
 
THY'nin IT Sistemeri 7/24 kontrol altında
31.8.2012
Türk Hava Yolları’nın Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen Log Management sistemine geçiş süreci başarıyla sonuçlandı. Kurumsal gereksinimler ve yasal zorunluluklar ile oluşan ‘‘ Log Yönetimi ’’ ihtiyacını karşılamak amacı ile bu ihtiyaca cevap verebilen ürünler araştırmaya başlayan THY, proje için Bilgi Birikim Sistemleri’ni seçti.

 

 
Türk Hava Yolları’nın Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen Log Management sistemine geçiş süreci başarıyla sonuçlandı. Kurumsal gereksinimler ve yasal zorunluluklar ile oluşan ‘‘ Log Yönetimi ’’ ihtiyacını karşılamak amacı ile bu ihtiyaca cevap verebilen ürünler araştırmaya başlayan THY, proje için Bilgi Birikim Sistemleri’ni seçti.
 
BBS ile gerçekleşen süreçten bahseden THY Sistem Güvenlik Müdürü Yusuf İnce şöyle dedi; ’’ Küçük ve orta ölçekli kurumlar için 5651’den doğan yasal zorunlulukları karşılamak manuel işlemler ile basitçe mümkün iken büyük ölçekteki kurumlarda bu işlemlerin daha planlı programlı olması ve kolaylıkla yönetilebilmesi gerekliliği bulunmaktaydı. Bu sebeple ürün testlerimizi gerçekleştirdik. Satın alım süreçleri sonrasında ürünlerin teslimini takiben BBS teknik personeli ve THY teknik personeli ile oluşturulan proje ekibi analiz çalışmasına başladı. ’’
Proje sonunda BBS’nin THY’ye katkıları içinse İnce şunları söyledi; ’’ Bu sistem günlük operasyonlarımızı kolaylaştırdı. BBS gerek projenin planlanmasında gerekse entegrasyon aşamasında bizlere beklediğimiz katkıyı sağlamıştır. Projenin belirli seviyelerinde toplantılar yapılarak projenin gidişatı takip edilmiş, eksiklikleri tamamlanmış ve hızlı çözüm getirilmesi konusunda gayret göstermişlerdir. ’’

BBS Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Mert ise THY projesi için ’’ Kurumun büyüklüğünden, dünya liderleri arasında olmasından ve de hiçbir hataya izin vermeyecek kadar hassas bir sektör olmasından dolayı proje başlangıcında çok ayrıntılı planlama ve projelendirme toplantıları yapıldı. Bu proje ile THY IT ekibi, sistemlerinin denetimini çok daha güçlü olarak yapmaya başlamıştır. Bu sistemin günümüzde IT işlerinin büyümesinden dolayı THY’ye önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. ’’ dedi.
 
İş zekasının kurumların karar alma noktasındaki etkileri nelerdir?
15.7.2012
İş zekası çözümleri bize göre işletmelerin kalp atışıdır.Daha etkin iş yönetimi için iş liderleri tarafından kullanımı kaçınılmazdır.

İş zekası çözümleri bize göre işletmelerin kalp atışıdır.Daha etkin iş yönetimi için iş liderleri tarafından kullanımı kaçınılmazdır.Doğrudan yönetim birimleri tarafından kullanılabilen esnek, çevik ve güçlü bir BI altyapısı yöneticilere ciddi ve analitik bir bakış açısı sağlar.

BBS olarak biz BI alanında SQL server ve Performance Point server’ın yetenekleriyle Sharepoint server üzerinde Dashboard’lar oluşturarak müşterilerimizin işlerini daha kolay yönetebilmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sharepoint server 2010 ile gelen Performance point ürünüyle birlikte birden fazla veri kaynağı kullanarak özel ölçümler yapmak, KPI’lar hazırlamak ve işlerinizle ilgili endişe ve riskleri belirlemeye yardımcı olacak güncel ve akıllı filtreler oluşturulabilir.

Farklı kaynaklardan veri toplayabilen, tutarlı, gelişime açık ve otomatik raporlar sunan bu ürün yönetimin şirket performansına odaklanmasına olanak verir.Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda müşterilerimizin talepleri doğrultusunda çok yönlü bakış açılarıyla bakılabilen tutarlı, esnek ve güvenilir platformları hayata geçirmekten dolayı mutluyuz...