Sunucu Sanallaştırma

​Sanallaştırma teknolojileri gelişmeden önce, genelde yazılım üreticilerinin önerisi, her rol için (e-posta sunucusu, veritabanı sunucusu vb..) ayrı bir fiziksel sunucu kullanılmasıydı, ki bu öneri o dönem için çok yerinde ve doğruydu.

Bununla birlikte bu önerinin bir de olumsuz tarafı vardı, binlerce Dolar ya da TL verilerek alınan sunucuların üzerindeki kaynakların çoğu zaman %10-20’si kullanılıyor, nadiren bu kaynağın kullanımı anlık olarak %70-80’leri buluyordu.

Bu kaynakları daha verimli olarak kullanmak isteyen üreticiler aslında kökeni 1970’li yıllara dayanan sunucu sanallaştırma teknolojilerini güncelleyerek daha yaygın kullanılmasını sağladır.

Bu teknoloji sayesinde, fiziksel sunucular üzerine birden çok sanal sunucu kurularak üzerindeki kaynaklar daha verimli kullanılmakta. Buna ek olarak elektrik, soğutma ve veri merkezindeki harcanan alan giderleri azalmaktadır. Günümüzde popüler olan bulut bilişim (cloud computing) hizmetleri de yine sanallaştırma teknolojileri ile verilmektedir.

Sanallaştırma teknolojileri ile müşterilerimizin kendi özel bulutlarını (private cloud) kurmaları yönünde çözümler sunmaktayız.​