Cısco Bütünleşik İletişim

​​​Bilgi Birikim Sistemleri Bütünleşik İletişim Çözümü konusunda sunduğu hizmetler ile şirketlere daha çevik ve daha hızlı olma fırsatını ve daha etkin maliyetlerle iletişim kurma şansını sağlıyor.

Her ölçekteki şirketin iletişim ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan ve iletişimin birçok açıdan daha verimli yapılmasını sağlayan Cisco Bütünleşik İletişim Çözümleri’ni kullanan Bilgi Birikim Sistemleri ses, veri ve video ürün ve uygulamaları ve IP İletişim paketleri ile şirketlere verimlilik sağlıyor. Bu çözümler, şirketlerin iletişim sistemlerini IT altyapılarıyla entegre ederek, günümüzün hızlı iş süreçlerinde etkin çalışılmasını sağlıyor.

* IP TELEPHONY

* IP CALL CENTER

* IP SES KAYIT

* IP TV

* IP FAX

* IP KONFERANS

Cisco Servis Tabanlı Ağ Mimarisi’nin bir uzantısı olan Cisco Bütünleşik İletişim Çözümü (Cisco Unified Communications), gerçek zamanlı iletişim için açık ve esnek bir platform. Bu sistem IT bilgi ağını, servis dağıtıcı platformu olarak kullanarak, çalışanların doğru kaynaklara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

“Cisco Bütünleşik İletişim Çözümü, IP tabanlı telefon servislerinin yanı sıra ses, görüntü ve data iletişimini tek bir sistem üzerinde kesintisiz olarak entegre ediyor. Bu aynı zamanda Cisco’nun geçtiğimiz yılın sonunda duyurduğu SONA (Service Oriented Network Architecture Servis Temelli Ağ Mimarisi) yaklaşımını destekleyen ilk Cisco çözümü olarak da dikkat çekiyor. “SONA, uygulama, süreç ve kaynakların kurumlara yeni iş fırsatları yaratmak üzere yeniden yorumlandığı bir ağ mimari yaklaşımı. Bu mimari üzerine yapılandırılan Cisco Bütünleşik İletişim Çözümü, ağ üzerinde yarattığı akıllılık sayesinde iş yaşamının günlük akışını sadeleştiriyor.

Bilgi Birikim Sistemleri tarafından sunulan Bütünleşik İletişim Çözümleri’nin temelinde, sector lideri Cisco’nun IP İletişim portfoyünde yer alan Cisco CallManager, Cisco Unity, Cisco Meeting Place ve Cisco IP Contact Center’a eklenen yeni ürünler, uygulamalar ve özellikler yer alıyor.