Gelişmiş Vaka Yönetimi


IBM Case Manager vaka bilgilerine ilişkin 360 derecelik bir görünüm sağlamak ve iyileştirilmiş sonuçlar elde etmek üzere bilgileri, süreçleri ve kişileri birleştirir.

Case Manager ile bilgi çalışanları önemli vaka bilgilerini tümleşik iş kuralları, işbirliği ve analitik gibi özellikler aracılığıyla çıkarabilirler; bunların tümü karar alma yeteneğini artırır ve daha başarılı vaka sonuçları sağlar.

 

Gelişmiş Vaka Yönetimi:

  • Belirli dikey ve yatay gereksinimleri karşılamak ve daha hızlı değer elde etmek üzere şablonlar ve genişletilebilir bir altyapı aracılığıyla kurumsal en iyi uygulamaları yakalamak için bir temel sağlar. Web 2.0 kavramlarından yararlanarak dinamik ve vaka odaklı uygulamaların bileşenleri bir araya getirilebilir ya da yeniden bir araya getirilebilir; böylece, yeniden kullanım ve hızlı devreye alma desteklenir. r dahil olmak üzere iş kullanıcısı odaklı tasarım becerileriyle daha hızlı değer elde edilmesini sağlar.

  • Kuruluşlarda oluşturulan iş süreci yönetimi etkinliklerini kullanır. Vaka çalışanları, kolaylıkla geçici iş akışları ve yapılandırılmış süreçler oluşturabilir ve bunlara katılabilirler.

  • Vaka iş yüklerini iyileştirmek ve vakaları etkileyen iyileştirici durumlar sağlamak üzere bilgi çalışanlarını gerçek zamanlı ve geçmiş vaka ölçümleriyle ve tümleşik fikir ve içerik analizleriyle destekler.

  • Basitleştirilmiş ve tümleşik iş kuralları yönetimi yaklaşımıyla kapsamlı karar yönetimi yetenekleri sağlar.