Kahve Dünyası Başarı Hikayesi

Kahve Dünyası Başarı Hikayesi

KAHVE DÜNYASI BAŞARI HİKAYESİ

Firma İsmi: ALTINKILIÇLAR KAHVE KAKAO

Çözüm Ortağı: Bilgi Birikim Sistemleri

Proje Adı: Office 365 Projesi

Kahve Dünyası’nın Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği Office 365 geçiş projesi başarıyla sonuçlandı.

KAHVE DÜNYASI HAKKINDA

Kahve Dünyası, 2004 yılında Eminönü’nde ilk mağazasını açmıştır. Müşteri odaklı yaklaşımı, Türk misafirperverliğini yansıtan güler yüzlü karşılama, servis anlayışı ve ikram kültürü sayesinde kısa sürede beğenilerek ağızdan ağıza tanıtım yoluyla insanların birbirine önerdiği bir marka haline gelmiştir.

Kurulduğu günden itibaren hızlı bir büyüme trendi göstererek, bugün Türkiye’nin pek çok ilinde, İngiltere de ve Romanya’da hizmet vermektedir. Bu ülkelerdeki işletmesini kendisi yürütmektedir, bayilik vermemektedir. Sadece Arap Ülkelerinde Master franchise üzerinden bayilik vermektedir. Bu satış noktaları mağaza, corner ve metro kioskları olmak üzere 3 ana kategoride toplanmaktadır. Haziran 2017 itibariyle toplam 200 satış noktasında hizmet vermektedir.

PROJENİN AMACI

-Firmanın ve gelişen yapısı doğrultusunda büyüyen ve artan altyapı ihtiyaçlarının yönetimsel ve bakım maliyetinin azaltılması,
-Yedeklilik ve felaket senaryoları için efor ve maliyetinin minimize edilmesi,
-Exchange ve Skype for Business sunucudaki diskler üzerinde ciddi yük olan verilerin buluta taşınması ve disk alanlarının daha verimli kullanılabilmesi,
-E-posta servisiyle ilgili kapasite yetersizliğinden kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılması planlanmıştır.

NASIL BİR ÇÖZÜM SUNDUK?

Kahve Dünyası Bilgi Sistemleri Müdürü Ebru Sonay Boriş, Bilgi Sistemleri Sorumlusu Atınç Güldelen ve BS ekibi ile yapılan toplantılar neticesinde sistemin daha stabil çalışmasını sağlayabilmek adına mevcut Exchange ve Skype for Business yapısındaki problemler tespit edildi. Exchange ve Skype for Business ile sağlanan iletişimin 7×24 kesintisiz olarak devam etmesi gerekirken böyle bir yapının oluşturulması için gereken maliyetlerin de düşürülmesi hedefleniyordu. Ayrıca tüm cihazlarda desteklenen güncellemeleri ya da sürüm yükseltmelerini otomatik olarak gerçekleştiren bir sistem aranıyordu. İçeride barındırılan Exchange ve Skype for Business sunucularının yönetimsel ve yedekleme süreçleri hem extra maliyet yaratıyor hem de IT ekibinin kaliteli zaman yönetimine engel olarak verimliliği düşürüyordu.

Yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda Kahve Dünyası, Türkiye geneline dağılmış olan mağazaları da dahil olmak üzere iletişim ve bilgi akışını sağlamak için Office 365 teknolojisini kullanmaya karar vermiştir.

Kahve Dünyası’nda içeride barındırılan Exchange ve Skype for Business yapısı Cutover Migration ile Office 365’e aktarılmıştır. Bu şekilde firmanın yönetimsel ve stabil çalışma anlamında sıkıntı çıkaran on premise yapısı tamamen ortadan kaldırılmıştır.

PROJENİN SONUCU

Kahve Dünyası ile yapmış olduğumuz proje sonunda kullanıcılar, kapasitesi 50GB olan maillerine, cep telefonlarından, tabletlerinden ve internet olan her yerden tüm geçmiş e-postları da dahil olmak üzere ulaşabilmektedirler. Pratik ve başarılı bir ara yüz olan Office 365’in raporlama ara yüzü ve mail arşivlemesi de kullanılmaya başlanmıştır. İnternet ortamı olan her yerden erişim sağlanabilen Exchange’in kolay yönetim konsolu sayesinde IT ekibi için de mail işlemleri çok kolaylaşmıştır. Mail arşivleme alanındaki memnuniyet de firma tarafından ayrıca vurgulanmaktadır. Kullanıcıların bilerek ya da bilmeyerek sildiği mailler artık tek bir hamle ile geri alınabilmektedir. Mail sistemi üzerinde oluşabilecek tehdit ve güvenlik riskleri optimize edilmiştir. Kahve Dünyası IT ekibi Exchange ve Skype for Business gibi servisleri tek ekranda yönetmenin pratikliğini, ayrıca herhangi bir problemde Microsoft mühendislerinin hızlı bir şekilde destek olacağını bilmenin güvenini yaşamaktadırlar.