Zeytinburnu Belediyesi 27001 Başarı Hikayesi

Zeytinburnu Belediyesi 27001 Başarı Hikayesi

Firma İsmi: Zeytinburnu Belediyesi

Çözüm Ortağı: Bilgi Birikim Sistemleri

Proje Adı: Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Zeytinburnu Belediyesi’nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme projesi başarıyla sonuçlandı.

NASIL BİR ÇÖZÜM SUNDUK?

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf KIRDEMİR ve ekibi ile yapılan toplantılar sonucunda ilk etapta sistemin kurulması ve uygulanması faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamak amacı ile bir bilgi güvenliği komitesi kurulmuş ve süreç başlatılmıştır.

Sonrasında Bilgi Birikim Sistemleri (BBS) danışmanlığında Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem ekibi ve ilgili diğer departman çalışanları ile birlikte ISO 27001:2013 standardı gereği Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi prosedürleri oluşturulmuş, çalışanlara bilgi güvenliği farkındalık eğitimleri, iç denetimleri gerçekleştirecek personele de iç denetçi eğitimleri verilmiş, bu personel tarafından iç denetimler yapılmıştır.

Son aşamada da TÜRKAK Akreditasyonuna sahip bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından denetimler icra edilmiş ve belgelendirme süreci sonlandırılmıştır.​

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ HAKKINDA

Zeytinburnu 1957 yılında İstanbul’un 14. ilçesi oldu. Zeytinburnu, 1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetildi.
​1950’nin başlarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan Zeytinburnu’nun yeni bir yönetimsel bir örgüte kavuşturulmasına yönelik adımlar atıldı. 30.07.1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı “Zeytinburnu Bucağı” olarak örgütlendirildi. Batı bölümü yine Bakırköy ilçesine bağlı olarak kaldı.​​