RobotIc Process AutomatIon

​​​​Şirketinizin Robotik Süreç Otomasyonuyla İlgilenmesi için 5 Neden​

648.jpg

1992 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe var olan BİLGİ BİRİKİM SİSTEMLERİ (BBS), bütün dikkatini müşteri memnuniyetine odaklamış ve bu amaç doğrultusunda kendisini sürekli olarak geliştirmeyi temel ilkesi haline getirmiş bir sistem entegratörüdür.

BBS'nin IBM İş Uygulamaları Bölümü olarak uzun yıllar doküman yönetimi ve kimlik yönetimi konularında projeler yapmakta ve teknik destek hizmeti vermekteyiz. IBM sertifikalı deneyimli teknik kadromuzla belirtilen bütçe ve proje planına uygun olarak projeler yapmaktayız.

Günümüzde, tüm sektörlerde, endüstrilerde ve pazarlarda otomasyona olan talebin her zamankinden daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu talep, kalite, verimlilik ve müşteri hizmetleri alanlarında daha yüksek standartların bir sonucu. Pek çok şirket, İş Süreç Yönetimi ve Operasyonel Karar Yönetimi ile otomasyon yolculuklarına çoktan başladı. Karşımıza çıkan yeni "önce yıkıcı" (disruptive) teknoloji sadece bir heves değil, aksine sizlerin kullanabileceğiniz başarısı kanıtlanmış ve iyi hazırlanmış bir gerçek: Robotik Süreç Otomasyonu (Robotics Process Automation; RPA).

RPA, bir şirket içindeki çalışanların, bir bilgisayar yazılımını veya bir “robotu", işlem gerçekleştirmek, veri değiştirmek, yanıtları tetiklemek ve diğer dijital sistemlerle iletişim kurmak için ayarlayabilmelerini sağlayan bir teknoloji uygulamasıdır.

RPA kullanımı, çalışanları, zamanlarının %30'unu işgal eden tekrarlayan görevlerden “kurtarıyor" ve “2025 yılına kadar 5-7 trilyon ABD dolarına denk gelen bir pazar fırsatını temsil ediyor. Bu etkiyi daha iyi anlayabilmek için robotların, 140 milyon Tam Zamanlı Eşdeğerin yerlerini alacağı söylenebilir. Sonuç olarak 2020 yılına kadar RPA sağlayıcıları, dünyadaki en büyük işverenler olacak."


Sizi Neden İlgilendirmeli?​

1)    Kanıtlanmış Teknoloji – Pek çok insanın tahmin edeceğinin aksine e​kran kazıma (screen scrapping) yazılımı, internetin kendisinden bile çok daha uzun süredir hayatlarımızda. RPA ise bir evrim ve sadece hevesten ibaret değil, kanıtlanmış ve olgunlaştırılmış bir teknoloji. HfS Research'ün bir araştırmasına göre sigorta şirketlerinin %38'i, perakende ve turizm şirketlerinin %36'sı, enerji ve kamu hizmetleri şirketlerinin %30'u, bankacılık ve finansal hizmet şirketlerinin %24'ü ve imalat ve paketlenmiş tüketim maddeleri şirketlerinin %28'i RPA teknolojisini kullanmaya başladılar bile.

2)    Maliyet ve Hız – ortalama olarak bir RPA robotu, bir Tam Zamanlı Eşdeğer maliyetinin üçte biri kadar (tedarikçiler arasında farklı modellerde fiyat değişikliği olabilir). Bir robotun mola kullanmaya veya sosyal yardımlara ihtiyacı olmaz ve 7 gün, 24 saat “her zaman" işinin başında olabilir. Tipik olarak bir RPA, ilk senesinde %30 ila %200 arasında bir yatırım getirisi sağlar.

3)    Doğruluk – Robotlar hesaplamaya hatası yapmayacakları ve dikkat süreleri sınırsız olduğu için RPA, insan hatası riskini ortadan kaldırır. Bir robot, kendi kurallarına veya parametrelerine uymayan bir işlemle karşılaştığı zaman bu işlem, insan çalışanın incelemesi için kenara ayrılır.

4)    Ölçeklenebilirlik – Robotlardan oluşan bir iş gücü, ihtiyacınızı karşılayacak kadar büyük veya küçük olabilir ve yoğun dönemlerle başa çıkmak için ek robotlar kolaylıkla ve masrafsız bir şekilde gruba dahil edilebilir ve aynı kolaylıkla gruptan çıkartılabilir.

5)    Basitleştirme & Analitik – RPA yazılımının uygulanması oldukça kolaydır, insan müdahalesi gerektirmez ve API kullanması gerekmez. Ayrıca, robotlarınızın ne yaptığı, kaç tane işlemin tamamlandığı, kaç tane istisna ile karşılaşıldığı gibi inanılmaz boyutlarda performans verisi ortaya çıkarır. Bu verilere erişerek üzerine düşmeniz gereken sorunlu alanları veya fırsatları belirleyebilirsiniz.

IBM, dünyanın en iyi RPA tedarikçisiyle yeni bir iş birliğine girdiklerini duyurdu (http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/52763.wss).