Gündem ve HaberlerGündem ve Haberler
Medya | Gündem ve Haberler |
AKSİGORTA BAŞARI HİKAYEMİZ
Gündemimizi ve Medyada Yayınlanan Haberlerimizi Takip Edin

AKSİGORTA BAŞARI HİKAYEMİZ

Aksigorta, IBM Çözüm Ortağı Bilgi Birikim Sistemleri Ltd. Şti. (BBS) ile çalışarak, kendisinin mevcut İçerik Yönetim Sistemini (DYS), IBM® FileNet® platformuyla değiştirdi. Sonuç olarak, şirket DYS performansını artırdı ve artık müşterilerine daha yenilikçi daha hızlı hizmetler sunabiliyor.

Müşteri deneyimi yönetiminin yüzde 40 sistem performans kazançları ile geliştirilmesi
 

İşin Zorluğu

Türkiye'de rekabetçi sigorta pazarında bir adım önde olabilmek için Aksigorta, mevcut müşteri memnuniyetini değiştirmek ve mükemmel müşteri deneyimleri sunarak özel ihtiyaçlar doğrultusunda farklı seçenekler sunmak istedi.
 

Dönüşüm

Aksigorta, kendi müşteri Yönetimi sistemini (DYS) IBM FileNet İçerik Yöneticisi platformu ile değiştirmesi için BBS' yi görevlendirdi. Geliştirilmiş DYS performansı ile şirket müşterilerine daha hızlı bir şekilde daha yenilikçi hizmetler sunabiliyor.
 

Sonuçlar

Yeni iş ortaklarıyla bağlantı
oluştururken
proje süreleri
azaldı.
Veri okurken ve veri
yazarken
sistem performansında
%40 iyileşme gerçekleşti.
İçerik aramada %20 daha hızlı sonuç elde
edildi.
Böylece çalışanlar ve müşteriler ihtiyaç
duydukları şeyi daha hızlı bulmaktalar.

 

Müşteri deneyimini geliştirmek konusunda gösterilen büyük çaba

Aksigorta, Türkiye'deki rekabetçi sigorta pazarında rakiplerden önde olmak ve mükemmel bir müşteri deneyimi sunabilmek amacıyla doğru teknoloji yatırımlarını yapmak istedi. Firmanın Bilgi İşlem Dairesi Müdürü Kaan Konak, “Aksigorta'da mükemmel süreçler geliştirmek ve hizmetlerimizi müşteri ihtiyaçları doğrultusunda farklılaştırarak, örgütlenmemizi yeniden biçimlendirmek için çabalıyoruz.” diyor.  “Müşterilerimiz için sürekli olarak daha iyi bir deneyim sunmaya çalışıyoruz.”
 
Bu hedefe ulaşmak için Aksigorta, mevcut Müşteri Yönetimi Sistemini (DYS) değiştirmek istedi. Ancak proje, mevcut sistemde çok miktarda veri bulunması dolayısıyla potansiyel olarak itina gerektiriyordu. Ayrıca, mevcut Müşteri Yönetimi Sistemi, işin görev-kritik hak-talebi yönetim sürecini destekliyordu ve dolayısıyla AKSigorta, bu sürecin yükseltilmiş daha yeni sistem tarafından bozulmadığından emin olmak zorundaydı.
 

Dönüşüm hikayesi

Yeni nesil bir DYS

BBS ile işbirliği yapan Aksigorta, DYS'yi IBM FileNet İçerik Yönetici platformu ile değiştirdi. Aksigorta, IBM ürünleri üzerinde bir karara varmadan önce, rakip tekliflerin kapsamlı bir teknik analizini gerçekleştirdi. Şirket, IBM FileNet platformunu dört nedenden ötürü seçti: mükemmel performans; güçlü sınıflandırma ve kimlik doğrulama yetenekleri; diğer uygulamalarla birlikte çalışma kolaylığı; ve IBM'in , IBM Content Navigator, IBM Case Manager ve IBM Watson® Discovery yazılımları da dahil olmak üzere katma değerli araçlar sağlaması nedeniyle. “Bu araçlar, süreçlerimizi çeşitlendirmemize ve katma-değerli farklı müşteri deneyimleri oluşturmamıza yardımcı olacakları için bizim için önemlidir.” diyor Konak.
 
FileNet platformu ile Aksigorta, DYS'sini, politika yönetimi süreci gibi diğer sistem ve süreçlerle kolayca birleştirebilir.
 
Konak, “Bir sonraki aşamada, anlaşma yönetim sistemimizi FileNet içerik yönetim sistemi ile birleştireceğiz” diyor. “Ve bu da FileNet platformunun esnekliğinden dolayı çok kolay olacaktır.” Sistem Yükseltme sırasında BBS, 14 TB verinin önceki DYS siteminden çıkarılması, analiz edilmesi, veri bilgilerinin zenginleştirilmesi ve pratik olarak sıfır veri kaybı ile FileNet platformuna yüklenmesinde AK Sigorta'ya yardımcı oldu.
 

Sonuçların hikayesi

Performansta iyileşme, maliyette azalma

FileNet platformu, Aksigorta'nın işletme maliyetlerini azaltmasına yardımcı oldu,  çünkü önceki çözüme kıyasla daha az bakım gerektirmektedir. Ayrıca, iş ortaklarını, birleştirme projelerinin daha hızlı tamamlanabileceği platform ile birleştirmek çok kolay.
 
Yeni DYS yerinde işler durumdayken, Aksigorta gelişmiş sistem performansının keyfini çıkarıyor. IBM FileNet platformu, veri okurken ve yazarken, yüzde 40'lık bir hız artışı sağlar. Ayrıca arama hızlarını da yüzde 20 artırır, böylece çalışanlar ve müşteriler ihtiyaç duydukları içeriği daha hızlı bulabilirler. “Artık, yüksek kullanılabilirlik, güçlü performans sağlayan, ve 3 milyon müşterimize 7 gün/24 saat hizmet sunan, günlük olarak 10,000'den fazla hak-talebi dosyasını işleme tabi tutan yeni nesil bir içerik yönetim platformumuz var.” diyor Konak.
 
AKSigorta Bilgi İşlem Dairesi Müdürü Kaan Konak anlatıyor.
 

AKSigorta hakkında

Sabancı Holding'in bağlı bir kuruluşu olan Aksigorta, Türkiye'de lider bir sigorta şirketidir. Merkezi İstanbul'dadır; yangın, deniz, motor, üçüncü şahıs sorumluluğu, kaza, kişisel kaza, kredi, yasal koruma, mühendislik, tarım ve sağlık sigortası kapsamı sunmaktadır. Faaliyetlerini 10 bölgesel ofisten sürdürmektedir ve 2500 aracıdan oluşan bir ağa sahiptir. Şirket 1960 yılında kurulmuştur.
 

Bilgi Birikim Sistemleri Ltd. Sti. hakkında

1992'de kurulan IBM İş Ortağı BBS, kurumsal içerik yönetimi, bilgi riski ve koruma ve depolama sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir BT hizmetleri ve çözümleri sağlayıcısıdır.