BBS Bakım Destek ile
İş, Zaman ve Maliyet Kaybının Önüne Geçin

Bakım Anlaşmaları

BBS, kuruluşundan itibaren edindiği deneyim ve dikey yetkinliğe sahip 85 kişilik teknik ekiple kapsamlı bakım destek hizmeti vermektedir. Ağ (Network), Sunucu (Server) & Depolama (Storage), Sanallaştırma, Microsoft Sunucuları ve Güvenlik ekipleri ile 130’un üzerinde bakım destek anlaşması yürütmektedir. Sözleşme maddeleri müşteri ihtiyaçlarına göre esnek düzenlenebilir olup, Klasik Bakım Destek Anlaşması olarak hizmetimiz aşağıdaki seçeneklerde sunulmaktayız.

Saatlik Bakım Destek Anlaşması

Müşteriden gelen çağrı, sorun veya talep ile başlar; en fazla 2 saatte uzaktan müdahaleyi veya gerekli durumlarda en fazla 4 saatte yerinde müdahaleyi içerir. Müşteri ile mutabık kalınan ürünleri kapsar. Belirlenen sınırlı hizmet süresi, sözleşme süresi içinde kullanılmak üzere 5x8 veya 7x24 seçenekleri ile sunulmaktadır. Genellikle KOBİ veya sınırlı destek ihtiyacı olan müşterilerimiz tercih etmektedir.

Hizmet
BBS Bakım Destek Anlaşması 30 Saatlik
BBS Bakım Destek Anlaşması 50 Saatlik

Bakım Destek Anlaşması

Müşteriden gelen çağrı, sorun veya talep ile başlar; en fazla 2 saatte uzaktan müdahaleyi veya gerekli durumlarda en fazla 4 saatte yerinde müdahaleyi içerir. Müşteri ile mutabık kalınan ürünleri kapsar. Sözleşme süresi boyunca 5x8 veya 7x24 seçenekleri ile sınırsız hizmet verilmektedir. Genellikle Kurumsal müşterilerimiz tercih etmektedir.

Hizmet
BBS Bakım Destek Anlaşması

BBS stokları bulunan yedek cihazlar ile “parça dahil bakım destek anlaşması” da mümkündür.

Eğer proaktif bir hizmet almak istenirse BBS Yönetilen Hizmetleri sizlere anlatmak isteriz.

Bilgi Birikim Sistemleri, müşteriye “doğru çözüm” sunmanın en büyük değer olduğuna inanır. Yaptığımız işleri tanıtabilmemiz ve bu konuda bilgi sunabilmemiz için lütfen izin verin size ulaşalım.

Size Ulaşalım!