Gündem ve HaberlerGündem ve Haberler
Medya | Gündem ve Haberler |
GÜNDEM:Pandemi ve Dijital Dönüşüm
Gündemimizi ve Medyada Yayınlanan Haberlerimizi Takip Edin

GÜNDEM:Pandemi ve Dijital Dönüşüm

 
Evde kaldığımız dönemde işimizi evden yaptık. İş dışındaki birçok etkinliğimizi de evden gerçekleştirdik. Çocuklarımız okula gitmedi, eğitimlerine evden devam ettiler. Öğretmenlerimiz de öğrencilerine eğitimi evden verdi. Alışverişimizi evden yaptık. Evde eğlendik; konserler evimize geldi; oturma salonumuzu sinema haline getirdik. Dünyanın en meşhur müzeleri ve sergi salonları da evimizdeydi.
 
Bütün bunları bize teknoloji sağladı. Hızlı ve kesintisiz internet erişimi yaşamımızı oluşturan birçok etkinliği evden gerçekleştirmemizi sağlayan en önemli araç oldu. Hem ülkemizde, hem de tüm dünyada şirketlerin, kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin yıllardır teknolojiye yaptıkları yatırımlar, hizmetlerini teknoloji platformunda verebilmek için kurdukları sistemler, geliştirdikleri yazılımlar bir bütün olarak bizim evde kaldığımız dönemde işimizi ve diğer yaşamsal etkinliklerimizi kolaylıkla gerçekleştirmemizin zeminini oluşturdu. Böylece bilgi teknolojileri sektörünün son yıllarda en çok konuştuğu konu olan “dijital dönüşüm” yönünde hep birlikte çok büyük bir adım atmış olduk.
 
Şirketlerimizin ve kamu kurumlarımızın büyük bölümü yaşadığımız bu hızlı dönüşümü başarıyla gerçekleştirdi. Böylece ülkemizde dijital dönüşüm yönünde iyi bir seviyede olduğumuzu gördük. Elbette eksiklerimiz ve geliştirmemiz gereken birçok alan hala var. Kurumlarımızın dijital dönüşümü geliştirecek çalışmalarıyla ilgili planlarının olması gerektiğini, plan sahibi olanların da bu planları gözden geçirmeleri gerektiğini pandemi sürecinde çok daha iyi gördük. Evde kalarak yaşadığımız bu süre bizler için dijital dönüşüm yönünde önemli bir tatbikat oldu.
 
Pandemi sürecinde teknolojinin şirketlerimiz için taşıdığı büyük önemi de bir kez daha gördük. Şirketlerimizin dijital dönüşüm seviyesinin dışında, işlerinin sürekliliğini sağlamak için de teknolojinin olmazsa olmaz bir araç olduğunu bir kez daha anladık. Pandemi bize, kurumlarımızın teknoloji yatırımlarının yeterli olup olmadığını, eksiklerimizin neler olduğunu sorgulamamız gerektiğini de gösterdi.
 
BİLGİ BİRİKİM SİSTEMLERİ olarak biz pandemi sürecinde neler yaptık? Bu konu hakkında da bilgi vermek istiyorum. Yukarıdaki satırlarda teknoloji kullanımının kurumlar açısından taşıdığı önemi anlatmaya çalıştım. İşte bu noktada bilgi teknolojileri sektörünün tedarikçi firmalarının önemi de ortaya çıkıyor. Çünkü kurumların teknoloji yatırımlarını bizler sağlıyoruz; gerekli donanım ve yazılım unsurlarını bizler kuruyoruz ve kurumlara teknolojiyi kullanmaları yönünde ihtiyaç duydukları hizmetleri bizler veriyoruz. BBS de bir teknoloji tedarikçisi olarak pandemi sürecinde bu sorumluluğun bilinci ile hareket etti. Elbette çalışanlarımızın sağlığı için almamız gereken önlemleri aldık. Sürece ilişkin Sağlık Bakanlığımızın liderliğini yaptığı kamu yönetiminin yönergelerine harfiyen uyarak çalıştık. Ama bütün bu süreci yaşarken temel motivasyonumuz değerli müşterilerimizin iş sürekliliğinin zarar görmesini engellemek ve onların teknoloji alanında ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri eksiksiz olarak verebilmek oldu.
 
Bu motivasyonla Mart ayının ortasına kadar tüm kadro ofisten çalıştık. 16 Mart haftasıyla birlikte ofisten çalışmayı dönüşümlü bir hale getirdik. Nisan ayının başından itibaren ise ofiste bulunması kaçınılmaz olan kadrolarımız dışındaki tüm ekipleri evden çalışacak şekilde organize ettik. Nisan ve Mayıs aylarını büyük oranda evden çalışarak geçirdik. Haziran ayıyla birlikte ise yeniden dönüşümlü çalışma yöntemine döndük. Kamu otoritesinin ve iş sağlığı danışmanlarımızın bildirdiği bütün dezenfeksiyon, hijyen, maske kullanımı gibi önlemleri ve mesafe kurallarını uyguladık; uygulamaya devam ediyoruz. Bu 3 aylık zaman diliminde değerli müşterilerimizin hiçbir hizmetini aksatmadık. Özellikle Mart ve Nisan aylarında yoğunlaşan donanım alımı, özellikle notebook alımı taleplerine en uygun ürünler ve en uygun maliyetlerle çözümler ürettik. Almış olduğumuz siparişlerin tamamını zamanında teslim ettik. Evden çalışmayla birlikte müşterilerimizde oluşan yeni ihtiyaçları yakından takip ederek, işlerinin sürekliliğinin sağlanmasına destek verdik. Özellikle evden çalışmayla birlikte oluşabilecek bilgi güvenliği risklerine ilişkin de müşterilerimizi sürekli uyardık ve önlem almalarında yardımcı olduk. Pandemi ortamının ekonomik hayatta yarattığı olumsuzlukları nasıl göğüsleyeceğimize ilişkin finansal risk yönetimi planlarımızı yaptık, gerekli önlemleri almaya gayret ettik. En önemli varlığımız olan çalışanlarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi eksiksiz yerine getirdik; kadromuzu tam olarak muhafaza ettik.
 
Tabii bu dönemde en keyif aldığımız etkinliğimiz olan müşteri ziyaretlerimizi yapamadık. Ancak bu eksikliği mümkün olduğunca görüntülü konuşmalarla, elektronik ortamın bize sağladığı web toplantılarıyla gidermeye çalıştık. İletişimimizi yeni dönemin şartları ve olanakları çerçevesinde güçlü bir şekilde sürdürmeye devam ettik. Müşterilerimize rutin işlerimiz dışında da fayda sağlayabilmek amacıyla tam 13 tane webinar gerçekleştirdik. Hepsi son derece ilgi çekici ve gündemdeki teknoloji konularını ele alan webinarlarımıza toplamda 500 kişiyi aşan sayıda katılım oldu. Bir sistem entegratörü olarak çok çeşitli konularda hizmet ve çözüm üreten bir şirket olmanın avantajlarından birini webinarlarımızı gerçekleştirirken tekrar gördük. Bu 13 webinarda hepsi birbirinden değerli 8 farklı teknoloji üreticisinin çözümlerini müşterilerimize anlatma olanağı bulduk.
 
Bundan sonrası için ne düşünüyoruz? Önce pandemi sürecinin tüm insanlık için sona ermesini diliyoruz. Yaşamımızdaki en önemli olgunun sağlık olduğunu bir kez daha gördük ve korkusuz bir biçimde eski sağlıklı günlerimize dönmeyi umuyoruz. Bu gerçekleşene kadar kamu otoritesinin ve iş sağlığı danışmanlarımızın bildirdiği bütün kurallara uyarak çalışacağız ve yaşayacağız. Bununla birlikte, değerli müşterilerimize teknoloji alanındaki yenilikleri en hızlı ve güncel haliyle anlatmak; onların dijital dönüşüm yolculuğunda güvenilir teknoloji ortağı olmak en temel görevimiz olacak. Bu görevi bugüne kadar yaptığımızdan daha iyi yapmaya çalışacağız; çünkü inanıyor ve görüyoruz ki teknoloji kullanımı da bundan sonra bugüne kadar olduğundan daha fazla işi ve yaşamı belirleyen bir araç olacak.
 
Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.
 
Bekir Alp Sayın
Genel Müdür