Deneyimlerimizi ve Güncel Bilgileri Paylaştığımız
Haberlerimizi İnceleyin

İGDAŞ’IN CRM ALTYAPISI DÜNYA STANDARTLARINA ULAŞTI

Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ, 5.5 milyonu aşan aboneleriyle olan iletişimini Microsoft Dynamics çözümüyle en üst noktaya çekerek, müşteri memnuniyetini doğrudan artırdı. ​

​Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ, 5.5 milyonu aşan aboneleriyle olan iletişimini Microsoft Dynamics çözümüyle en üst noktaya çekerek, müşteri memnuniyetini doğrudan artırdı.

Uzun yıllardır Bilgi Birikim Sistemleri ile çalışan İgdaş, CRM Projesi için de BBS’yi seçti.​

IGDAS3

Doğalgaz hizmetlerini, sosyal sorumluluk, çevreye saygı ve yenilikçi bir anlayışla, emniyetli şekilde topluma sunma vizyonuyla hareket eden İGDAŞ, yüzbinlerce abonesine yüksek kalitede hizmet vermeyi hedefliyor. Aboneleriyle birebir iletişim halinde olan şirket, Stratejik Planlama ve Performans İzleme süreçlerine konulan hizmet kalitesine yönelik hedeflerin performans takiplerini yaparak, kaliteli hizmetin devamlılığını sağlıyor.

Bu çapta hizmet veren dev yapının günümüzdeki en önemli yardımcılarının başında teknoloji geliyor. Şirket içerisinde teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanma hedefiyle bilgi sistemlerine büyük önem veriliyor. İGDAŞ’ın bilgi sistemleri bölümünün altında yer alan İş Analiz Şefliği, kurumun veriyle ilgili tüm ihtiyaçlarına çözümler geliştiriyor. Microsoft’un iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri’nin desteğini yanına alarak Microsoft Dynamics çözümünü şirkete getiren şeflik, hem müşteri hem de çalışan memnuniyetini artırmayı başardı. Bu başarı öyküsünün kahramanlarından biri olan İGDAŞ Bilgi Sistemleri Müdürlüğü İş Analizi Şefi Fatih Şişman anlattı.

Tüm yazılım talepleri İş Analiz Şefliği’ne geliyor

Öncelikle İGDAŞ bünyesinde sorumlu olduğu ekibi hakkında bilgiler veren Fatih Şişman, “Bünyemizdeki sekiz personelin altısı iş analisti, biri test uzmanı, biri de veri ambarında raporlama kısmında görev yapıyor. İş analiz şefliği olarak şirket içerisinde gelen yazılım taleplerini analiz ediyor ve değerlendiriyoruz. Ardından projelendirip, talebi yerine getirene kadar süreci takip ediyoruz. Bu sırada son kullanıcı ve yazılımı üreten dış kaynaklı şirketle bağlantı kurulmasını, ihtiyaçların giderilmesini sağlıyoruz” diye özetledi.

Oldukça yetkin bir ekip olduklarını dile getiren Şişman, Microsoft Dynamics çözümüne ihtiyaç duyma süreçlerini şu şekilde anlattı:

“Müşteri ilişkileri konusunda 2008 yılına kadar çok ciddi bir çalışmamız yoktu. Gelen fiziksel başvurularla Beyaz Masa’lar üzerinden müşteri şikâyetleri çözülmeye çalışılıyordu. Bu şikâyetlerin takibi yapılamıyordu. 2008 yılında çağrı merkezi kuruldu. Şu anda 5.5 milyon olan müşteri sayısımız, o dönemde 3.5 milyondu. O dönemde takibi yapılamayan konular hakkında müşteri taleplerinin de artmasıyla kaçınılmaz ihtiyaçlar doğdu. Artık müşteriler İGDAŞ’a gelmeden tüm ihtiyaçlarını gidermek istiyor. Biz geçtiğimiz yılın başında artık bir CRM çözümüne ihtiyaç duyduğumuza karar verdik.”

Hizmet kalitesinin artırılması için yatırımlar geldi

Çağrı merkezinin devreye alınması sürecinde İGDAŞ’ın önemli yatırımlarda bulunduğuna dikkat çeken Şişman, Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi olarak hizmet kalitelerini artırmak için kesintisiz olarak yatırımlarını sürdürdüklerini vurguladı.

Çağrı merkezinin ilk devreye alındığında CRM sistemi olmaması nedeniyle karşılaştıkları sorunları dile getiren Fatih Şişman, şunları söyledi:

“Gelen çağrılarla oluşan veri mantıksal bir sürece sokulmamıştı ve gelen çağrılar sadece birer çağrı olmaktan öteye gidemiyordu. Veriyi iş akışına sokmadan bir CRM’den söz etmek mümkün değil. Öncelikle kendi içimizde mevcut yazılımı geliştirmeye çalıştık. Ancak eski yazılımı geliştirmemiz kısıtlarından dolayı mümkün olmadı. İş birimlerinin ihtiyaçlarını yerine getiren bir yapıyı bu şekilde sağlayamadık. Sonunda da 2013 yılının başında CRM sistemine geçiş kararı alındı.“

Tüm bilgiler tek ekrana taşındı

Microsoft Dynamics’in yeni sürümünden önce müşteri bilgilerine erişimde oldukça zorlandıkları bilgisini veren İGDAŞ Bilgi Sistemleri Müdürlüğü İş Analizi Şefi Fatih Şişman, önceleri tesisat numarasıyla sadece isimlere ulaştıklarını belirterek aşağıdaki soruların artık yanıt bulduğunu vurguladı:

• “Kaç ödenmemiş faturası var?”

• “Kaçıncı carisi?”

• “Müşteri yasaklı mı?”

• “Bundan önceki talepleri neler olmuş?”

• “Daha önce bizi aramış mı?”

“Tüm bilgiler temsilcilerin karşısına doğrudan çıkmaya başladı. Müşteri bizi aradığında çok daha kısa sürede yanıt verme olanağı bulduk” diyerek sözlerini sürdüren Şişman, müşteriyi bekletmenin en önemli sorunların başında geldiğini aktardı. Şişman sistemin getirdiği faydaları şu şekilde özetledi:

“Etkileşimli Sesli Yanıt (IVR) sistemi entegrasyonu ile müşteriyi telefon numarası, tesisat ya da TC kimlik numarasından tanıyarak, otomatikman gelen çağrıyı sistemdeki abonelik durumuna göre ilgili kişiye yönlendiriyoruz. Böylece akıllı bir IVR sistemine kavuşmuş olduk.

Daha sonra müşterinin İGDAŞ hakkında olumsuz bir yorumuyla başa çıkmak için harcanacak devasa bütçeler yerine, daha sistemli ve makul bütçeli bir yatırımla sorunların üstesinden gelebiliyoruz.”

Hem içerideki hem de dışarıdaki müşterilerin memnuniyetinin arttığına dikkat çeken Şişman, “Çağrı merkezlerindeki işlem hızımız ve işlem sayımız arttı. Bu hem müşterilerimizin hem de çağrı merkezi temsilcilerinin memnuniyeti arttı. Bilgiye ulaşma hızları, müşteriye cevap verme hızı artış gösterdi. Microsoft çözümlerinden alışık olunan bir arayüz oluşturulduğu için kolaylıkla uyum sağlandı. Bilgi girişi ve en hızlı erişim geri bildirimlere göre geliştirildi” dedi.

Veri analiz şansı tanıdı

Fatih Şişman’ın verdiği bilgilere göre, en çok aramaların nereden geldiği analiz edilerek o bölge üzerinde çalışma fırsatı sağlandı. Bununla birlikte veriyi analiz ederek müşteriye özel çözüm sunma olanağı ortaya çıktı. Ayrıca iş analiz bölümünün iş yükü azaldı. Artık talepler karşısında hiçbir kod yazmaya gerek kalmadı.

Bu sayede kendi biriminde de işleyişin değiştiğine dikkat çeken Şişman, “Program üzerinde düşünüp, doğrudan inovasyona vakit ayırabiliyoruz. Yedekli çalışabilmenin yanı sıra ekipteki tüm çalışanların birbirine destek verebildiği bir ortam yaratıldı” şeklinde konuştu. Şişman sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Microsoft tarafından, dağıtım sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin çağrı merkezindeki tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yazılım geliştirilmiş.”

lenovoodul2023haber

2022 Lenovo İş Ortakları Ödül Töreni’nde Kurumsal Müşteri Segmenti – Yılın En Yüksek Ciro Yapan […]

think1

Bilgi Birikim Sistemleri IBM Think 2023’te! @Orlando  

delinea2 rsz

8-10 Mayıs tarihlerinde değerli iş ortağımız Delinea’nın Sheraton Hotel’de düzenlediği Unlocked İstanbul 2023 etkinliğindeydik. IBM Yazılım İş Geliştirme […]