Başarı HikayeleriBaşarı Hikayeleri
Hakkımızda | Başarı Hikayeleri |
Kültür Üniversitesi IBM Kimlik Yönetimi ve Erişimi ve Projesi
İlham Aldığımız ve Bizi Motive Eden Yükselen Değerlerimiz

Kültür Üniversitesi IBM Kimlik Yönetimi ve Erişimi ve Projesi

İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Kullanıcı Hesapları Tek Bir Merkezden Yönetiliyor!

Kültür Üniversitesi, Bilgi Birikim Sistemleri iş birliğiyle gerçekleştirdiği Kimlik Yönetim Sistemi'ne geçiş sürecini başarıyla tamamladı. Eğitim ağlarında ve kurumsal yapıda kaydedilen gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak için, bu talebi karşılayabilen çözümleri araştırmaya başlayan Kültür Üniversitesi, projede IBM Security Identity and Access Manager'ı seçti.
 
Kültür Üniversitesi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanı Ender Ekici, BBS ile gerçekleştirilen süreç hakkında şunları söyledi: "Öğrenci ve idari personelin hesaplarının merkezi bir noktadan yönetilmesi, büyüme sürecimizde ortaya çıkan en önemli ihtiyaçlardan biriydi. Tüm kullanıcıların şifre yenileme ve hatırlatma hizmetini "self-servis" kullanabilmeleri, belirlediğimiz ihtiyaçlarımızın başında geliyordu. Farklı hizmetler için tek bir hesap oluşturmanın, birçok farklı hizmet için hesap yaratmak ve yönetmekten daha etkili olduğunu düşündük. Kimlik Yönetimi yazılımı, ihtiyacımızı karşılamak için başvurduğumuz noktada başladı."

Projenin sonunda Kültür Üniversitesi'ne katkıları hakkında Ekici, "IBM Security Identity and Access Manager (IAM), kullanıcı hesabı gerektiren tüm hizmetlerin merkezi bir sistemle yönetilmesini sağlıyor. Eski yapıda, kullanıcı hesaplarını oluşturan verilerde eksiklikler veya tutarsızlıklar vardı, ancak yeni sistemle bu sorun çözüldü. IAM'ın sağladığı bir başka kolaylık da yetkilendirme. Kullanıcı profillerini oluşturma olanağı sunan IAM ile kimin hangi hizmete ne ölçüde erişebileceği belirlenebiliyor. IAM'ın en önemli artılarından biri, kullanıcılarımıza mevcut ve gelecekteki tüm bilişim çözümlerine tek bir şifre ve tek bir kullanıcı adıyla erişim sağlaması oldu."
 
BBS'de IBM yazılım ürünlerinin satışından sorumlu İş Geliştirme Yöneticisi Oktay Şükür ise Kültür Üniversitesi kimlik ve erişim yönetimi projesi için şunları söyledi: "Müşteri-Çözüm Ortağı iş birliğinin uyumlu bir örneği olması ve 2. fazında SAP entegrasyonunun tamamlanması ile müşteri memnuniyetinin devamlılığı açısından BBS için oldukça önemli bir proje olmuştur. IBM Security Identity and Access Manager ürünü, çok sayıda sistemleri olan veya sistemleri kullananlar için gerekli ve katma değer sağlayan bir çözümdür. Bu proje, diğer eğitim kurumları için örnek teşkil eden bir çalışma olmuştur."
 
BBS'de eğitim sektöründen sorumlu Kurumsal Satış Yöneticisi Armağan Temur, "Kültür Üniversitesi'nin Kimlik Yönetim Sistemi'ne geçiş projesini duyduğumuz günden beri büyük bir heyecanla çalıştık. Proje sonucunda önemli bir fayda sağladığımız için hem gururlu, hem de mutluyuz. Bu başarılı projenin eğitim sektöründeki diğer üniversitelere de örnek olacağını düşünüyoruz," dedi.