Başarı HikayeleriBaşarı Hikayeleri
Hakkımızda | Başarı Hikayeleri |
Okan Üniversitesi Başarı Hikayesi
İlham Aldığımız ve Bizi Motive Eden Yükselen Değerlerimiz

Okan Üniversitesi Başarı Hikayesi

Türkiye'nin en genç ve dinamik üniversitelerinden Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuş, eğitim-öğretime ise 2003-2004 akademik yılında başlamıştır. Hızla büyüyen üniversite, 2006-2007 öğretim yılından itibaren yeni ve modern Akfırat Kampüsü'ne yerleşmiştir. “İş Yaşamına En Yakın Üniversite” sloganıyla hareket eden Okan Üniversitesi alanlarında uzman akademik kadrosuyla, eğitime çağdaş yaklaşımıyla, birinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş yaşamına hazırlayan, uygulamaya dönük çalışmalarıyla teori ve pratiği bir araya getirmektedir.
 
Eğitim ile iş dünyası arasında köprü oluşturmayı hedefleyen Okan Üniversitesi, öğrencilerinin birinci sınıftan başlayarak İş Yaşamına Hazırlık Programı kapsamında işletmelerde görev almalarını sağlamaktadır. Böylece öğrenciler iş yaşamını tanımakta, teori ile pratik arasında ilişki kurarak bilgi ve becerilerini artırmanın yanı sıra motivasyon da kazanmaktadırlar. İş Yaşamına Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilmekte ve mezun olduklarında diplomalarına iş tecrübesine ilişkin sertifikalar da eklenmektedir.
 
Okan Üniversitesi bilgi işlem ihtiyaçlarını genel olarak HP'den karşılamaktadır. Sunucu olarak Proliant DL ve ML Serisi, bu sunuculara erişen PC'lerde ise dx 2390, dx2300, dc7100 ultra-slim masaüstü ve t5000 gibi ince istemciler kullanılıyor. İlk projede alınan HP ürünleri yaklaşık 5 yıldan beri sorunsuz çalışıyor. Cihazların sağlam ve stabil oluşu, HP tarafında destek sıkıntısı yaşanmaması ve marka kalitesine güven duyan Okan Üniversitesi ürün temininde bu nedenle HP'yi tercih ediyor. Herhangi bir arıza anında sorunsuzca destek alınıp, sistemlerde yükseltme veya parça değişimini rahatlıkla yapılabiliyor. İlk olarak dc7100 Ultra-slim Desktop ile başlanan süreç sonrası bu ürününden memnun kalan Okan Üniversitesi; ‘Kasa mimarisi gereği içinde 1 tane vida dahi olmadan her türlü parçayı plug and play olarak rahatlıkla çalıştırabiliyoruz;'diyor.Okan Üniversitesi; network yönetimi, backup yönetimi, güvenlik yönetimi, web server, mail server, muhasebe sistemi, öğrenci otomasyon sistemi gibi kritik önem taşıyan sistemlerde HP sunucuları kullanıyor. Bu uygulamalarda PC yerine sunucu tabanlı cihazların kullanılması sistemi daha hızlı, stabil ve sorunsuz hale getiriyor.
 
”Fibre Channel veri depolama ağı ile yüksek miktarda veri kullanan uygulamalarımızı taşıyan sunucuların verilerini ortak alanda yönetip genişletebiliyor ve yedeklerimizi de daha rahat ve tek noktadan yönetiyoruz.”
 
Okan Üniversitesi Bilgi İşlem Müdürü Celil Çakmak;
 
”Uygulama konusunda yeniyiz ama ürünler devreye alındıktan sonra sistemimiz gözle görülür şekilde iyileşti. PC'leri kullanıcıların günlük işleri ve laboratuarda eğitim amaçlı kullanıyoruz. Okul içinde yazıcıların %80'ini ağa bağlı olarak kullanıyoruz. Fibre Channel veri depolama ağı ile de yüksek miktarda veri kullanan uygulamalarımızı taşıyan sunucuların verilerini ortak alanda yönetip genişletebiliyor ve yedeklerimizi de daha rahat ve tek noktadan yönetiyoruz'‘Sistem iyileştirme ve kaynakların doğru yatırımla kullanılması açısından HP ve gold preferred iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri ile iş birliği yaparak 7×24 sağladık. Sunucu tabanlı merkezi yapılanma sağlandı. Kullanıcı sayısı arttıkça mevcut yapıya yeni ürünler ekledik. Güzel Sanatlar Fakültesinin yüksek grafik işlem gerektiren sistemlere ihtiyacı olduğunda bunu da HP Workstation xw6600 ürünleriyle karşıladık. Hasanpaşa Meslek Yüksek Okulu kurulunca toplamda 105 adet desktop PC, 18 adet notebook PC, 11 ağa bağlı yazıcı, 27 workstation ve 4 adet server, 1 adet tape otomatik yedekleme ünitesi aldık. İleriye dönük projelerde ve ürün temininde de yine HP ile işbirliğini sürdürmeyi düşünüyoruz.”
 

HEDEF:

 
Sağlam ve stabil bir bilgi işlem altyapısı oluşturmak
 
Verilere sunucu üzerinde erişerek ağlardaki veri akışını minimize etmek
 
Veri depolamanın merkezileştirilmesi ve yedeklemenin otomatikleştirilmesi
 
Sunuculara erişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak
 
Yazılı çıktı alışlarını pratikleştirmek ve hızlandırmak
 
Küçük hacimli ürün kullanımıyla masalarda yer kazanmak
 

YAKLAŞIM:

 
Tüm ürünler için tek noktadan destek alabilmek
 
Uzman iş ortağı ile çalışmak
 
BT Yönetimini otomatize edebilmek ve daha az işgücüyle yönetebilmek
 

TEKNOLOJİK AVANTAJLAR:

 
İnce istemci ürünlerinde çeşitlilik
 
PC ürünleri konusunda en yaygın desteğe sahip olunması
 
Endüstri standardı sunucularda dünya liderliği ve her türlü ayrıntının düşünülmüş olması
 
Tüm sistemlerde merkezi kolay yönetim
 
Yüksek baskı ve mürekkep kalitesi
 

FAYDA:

 
HP ve iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri ile iş birliği yaparak,7×24 destek sağlanıyor.
 
Sistem yükseltmeleri ve parça değişimi rahatlıkla yapılabiliyor.
 
Özel kapasite gerektiren sistemlere HP ürünleriyle çözüm bulunuyor.
 

Microsoft Dynamics CRM:

Okan Üniversitesi bünyesinde bulunan Kariyer Merkezi öğrencilerinin, mezunlarının ve iş birliği yapan firmaların takibini CRM üzerinden yürütüyor. Öğrenci bilgilerinin güncel olması için öğrenci sistemi ile entegrasyon sağlandı. CRM Sistemi alt yapısı ile çalışacak şekilde geliştirilen internete açık Portal sistemi sayesinde, öğrenci ve mezunlar, CV bilgilerini bırakabiliyor, açık iş ilanlarını görebiliyor, iş ilanına başvurabiliyor, kriterlerine uygun iş arayabiliyor. İş birliği yapılan firmalarda, kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifreler ile ilanlarına yapılan başvuruları ve başvuranların bilgilerini görebiliyor, yapılan başvuruları değerlendirebiliyor. CRM Kampanya yönetimi modülü sayesinde, yapılan etkinlik ve organizasyonların onay süreçlerini yapabiliyor, masraflarını takip edebiliyorlar. Yapılan etkinliklerin geri dönüşleri ve katılım bilgileri de yine CRM üzerine işlenebiliyor, raporlanabiliyor.