Başarı HikayeleriBaşarı Hikayeleri
Hakkımızda | Başarı Hikayeleri |
Onur Air Başarı Hikayesi
İlham Aldığımız ve Bizi Motive Eden Yükselen Değerlerimiz

Onur Air Başarı Hikayesi

OFFICE 365 PROJESİ:
 
Proje sürecindeki ciddi katkıları ve danışmanlıklarından ötürü Microsoft ve Bilgi Birikim Sistemleri'ne teşekkür ederiz.
 
Onur Air bünyesinde gerçekleştirilen, mail altyapısının Microsoft'un bulut sistemi olan Office 365'e taşınmasıyla ilgili Onur Air Bilgi Teknolojileri Müdürü İsmail Koç, projeyle ilgili olarak hazırlanan çözüm tanıtım videosunda Onur Air ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdikten sonra proje süreci ve sonrasında yaşanan teknolojik değişimlerden bahsetti.
 
Süreçle ilgili olarak İsmail Koç;
 
“Kurum stratejisi olarak sahip olduğumuz süreçleri dijital platforma taşıma isteklerimiz vardı ve yaptığımız araştırmalardan sonra Microsoft'un Ofis 365 ürününe karar verdik. Office 365 içerisinde sunulan Exchange ve Outlook teknolojisinin çalışanlarımız tarafından rahatlıkla kullanılması ve bulut üzerinde kullanıcı başına verilen yüksek mail kotası bu kararı almamızda etkili oldu. Yaygın olarak şirket bünyesinde kullanılan MS Office ürününe ait maliyetlerinde bulut altyapısıyla daha da aşağıya çekilmesi ve kullanıcı tipine göre buluttan ya da lokalden kullanım alternatifi bizim için çok avantajlı oldu. Kolay yönetilebilen bir lisans altyapısının dışında ürün içerisinde gelen SharePoint platformu sayesinde de mevcut doküman yönetimi iş süreçlerinin de bu ortama taşınmasına başlandı.”
 
HP PROJESİ:
 
25 Uçaklık filosu ve 5712 koltuk kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük ve ilk özel havayolu şirketi olan Onur Air 1992 yılından bu tarafa uluslararası, 2003 yılından bu tarafa da tarifeli iç hat uçuşları ile havacılık sektöründe hizmet vermektedir. Onur Air havayolu taşımacılığında sırası ile uçuş emniyeti, uçuş güvenliği, zamanında operasyon ve uygun fiyatlı uçuş politikasını ilke edinerek, çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmektedir.14 Nisan 1992'de kurulan Onur Air, ilk uçuşunu 14 Mayıs 1992'de A-320 tipi uçakla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı'na gerçekleştirmiştir.
 
2001 yılında bilgi işlem konusunda yapılanmaya çalışan Onur Air, gerek yazılım, gerek donanım, gerekse altyapı yatırımları yapmaya başladı. Bu tarihte Onur Air'de bilgi işlem müdürü olarak çalışmaya başlayan Can Azun, sunucu ve PC altyapısını HP ile yeniledi. 2003 senesinde iç hatlar tarifeli uçuşlara başlayan Onur Air, yeniden bir yapılanmayla tüm sunucu ve PC'lerini HP ile genişleterek yeniledi. Web hosting'ini kendi bünyesinde barındıran Onur Air, iç hatlar, bilet satış ve rezervasyon sistemlerinde gereksinim duyduğu LAN switch'ten sunucusuna kadar tüm donanımını HP ile büyüterek, müşterisine daha kaliteli ve kesintisiz hizmet yolu açtı. Müşteri memnuniyeti devam ettiği için bu süreç içinde başka marka kullanmaya ihtiyaç duyulmadı.
 
Onur Air kurumsal politikası gereği masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlarda 600'den fazla kullanıcısı için HP'nin kurumsal ürünlerini tercih ediyor. Onur Air'in Türkiye ve yurtdışındaki tüm bilişim ağlarının omurgası ve yönetimi HP markalı cihazlardan oluşuyor ve çevre birimleri (scanner, printer) HP ürünlerini kullanıyor. Tüm Türkiye ve yurtdışı ağlarında domain controller, veritabanı, e-posta, web, dosya ve firewall işlevlerini yerine getiren 60'tan fazla HP sunucusu mevcut.
 
”Onur Air'in hizmet kalitesi, uçuş emniyeti ve eğitime verdiği önem ile faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda ilklere imza atarak ve Türk Sivil Havacılığı'nın lider kuruluşu olmak vizyonundan hareket ederek, HP ile işbirliğini ileriye dönük projelerle devam ettirmeyi planlıyor.”
 
Onur Air'in Bilgi İşlem Müdürü Can Azun;
 
” HP ‘yi diğer markalara göre sunduğu ek hizmetler sebebiyle tercih ediyoruz. Özellikle HP'nin teknolojik olarak önde bir marka olması, geniş servis ağı ile problemlere hızlı müdahale edebilmesi bizim için önemli. Firmamızın ihtiyaç duyacağı en uygun ürünü, en uygun fiyata Bilgi Birikim Sistemleri aracılığıyla sağlayarak ileriye dönük çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geniş servis ağı olmasından dolayı pratik çözümler ve direkt müşteri temsilcisine ulaşıp, problem çözebilme süreci de daha hızlı oluyor. Onur Air kuruluşundan bu yana HP ile olan işbirliğini Bilgi Birikim Sistemleri aracılığıyla yürütüyor. BBS, ürün sağlayıcılığı ve çözüm danışmanlığının yanı sıra Onur Air'in BT kadrolarına destek olarak bakım anlaşmaları ile yıl boyu Onur Air'e hizmet veriyor. HP'nin kaliteli müşteri yönetimi ve stokta geniş bir ürün yelpazesine sahip olması, Onur Air'in istenen ürünü çok kısa sürede temin edilebilmesini sağlıyor. HP ve iş ortağı Bilgi Birikim Sistemleri, alımın boyutuna bakmaksızın Onur Air'in samimiyetine inanarak aynı indirim politikasına devam ediyor.” 7/24 hizmet çalışma prensibiyle çalışan dahili ekibi ve Bilgi Birikim Sistemleri'nden aldığı destek ile müşteri memnuniyeti, dakik operasyon, sürekli iyileştirme, ekonomi standardizasyonu gibi hedeflere ulaşmayı amaç edinen Onur Air bilgi işlem altyapısındaki tüm donanımı HP'den temin ediyor. Onur Air'in hizmet kalitesi, uçuş emniyeti ve eğitime verdiği önem ile faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda ilklere imza atarak ve Türk Sivil Havacılığı'nın lider kuruluşu olmak vizyonundan hareket ederek, HP ile işbirliğini ileriye dönük projelerle devam ettirmeyi planlıyor.
 
HEDEF:
 
Sağlam ve stabil bir bilgi işlem altyapısı oluşturmak Sunucuların tamamında yüksek kalite sağlamak PC'lerde standardizasyona gitmek
 
YAKLAŞIM:
 
Masa üstü ve taşınabilir bilgisayarlarda 600 adedi geçkin kullanıcısı için HP'nin kurumsal ürünlerini tercih edildi. Teknolojik olarak önde bir marka olan, geniş servis ağı ile problemlere hızlı müdahale edebilen HP ve iş ortağı BBS'den destek alındı.
 
TEKNOLOJİK AVANTAJLAR:
 
PC ürünleri konusunda en yaygın desteğe sahip olunması Endüstri standardı sunucularda dünya liderliği ve her türlü ayrıntının düşünülmüş olması Tüm sistemlerde merkezi kolay yönetim
 
FAYDA:
 
Onur Air, HP'nin diğer markalara göre sunduğu ek hizmetler ile en pratik çözüme sahip oldu BBS, ürün sağlayıcılığı ve danışmanlığının yanı sıra Onur Air'in IT kadrolarına destek olarak bakım anlaşmaları ile yıl boyu Onur Air'e hizmet veriyor. Onur Air BT donanımları konusunda tek noktadan destek alıyor.