Başarı HikayeleriBaşarı Hikayeleri
Hakkımızda | Başarı Hikayeleri |
Zeytinburnu Belediyesi Başarı Hikayesi
İlham Aldığımız ve Bizi Motive Eden Yükselen Değerlerimiz

Zeytinburnu Belediyesi Başarı Hikayesi

Firma İsmi: Zeytinburnu Belediyesi
 
Çözüm Ortağı: Bilgi Birikim Sistemleri
 
Proje Adı: İş Sürekliği Projesi
 
Çözüm: İş Sürekliliği  / Disaster Recovery Çözümleri / HPE 3PAR Storage, HP Server
 
Sektör: Zeytinburnu Belediyesi
 
Zeytinburnu Belediyesi'nin Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleştirdiği İş Sürekliliği Projesi başarıyla sonuçlandı.

 

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ HAKKINDA

 
Zeytinburnu 1957 yılında İstanbul'un 14. ilçesi oldu. Zeytinburnu, 1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetildi.
 
1950'nin başlarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan Zeytinburnu'nun yeni bir yönetimsel bir örgüte kavuşturulmasına yönelik adımlar atıldı. 30.07.1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı “Zeytinburnu Bucağı” olarak örgütlendirildi. Batı bölümü yine Bakırköy ilçesine bağlı olarak kaldı.
 

PROJENİN AMACI

 
Zeytinburnu Belediyesi 2013 yılı içerisinde Yeni Akıllı Bina'ya taşınması ve gelişen IT ihtiyaçları doğrultusunda veri depolama sistemleri yapısında yüksek erişilebilirlik, kapasite, performans ve iş sürekliliği açısından gelişmiş bir teknolojik yatırım yapmayı planlamıştır. Bu planlamaya istinaden Bilgi Birikim Sistemleri olarak Zeytinburnu Belediyesi altyapısında HPE'nin Server, Storage ve Network ürünleri ile İş Sürekliliği Çözümü konumlandırılmıştır.
 

NASIL BİR ÇÖZÜM SUNDUK?

 
Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf KIRDEMİR ve ekibi ile yapılan toplantılar sonucunda ilk etapta sistemin daha stabil çalışmasını sağlayabilmek adına mevcut yapıdaki problemler tespit edildi. Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem ekibi özellikle herhangi bir felaket anında sistemlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesi adına kullandıkları sistemlerin aktif aktif çalışarak iş sürekliliği hakkındaki ihtiyaçlarını ve ekstra kapasite gereksinimlerini gidermek istediklerini belirttiler. Bu tespitler ve istekler doğrultusunda müşterimizin ihtiyaçlarını HP İş Sürekliliği Çözümleriyle karşılanmasını sağladık.
 
Yeni yapılan Belediye Sarayı (Merkez) ve Nikah Sarayı bölgesinde bulunan eski adreste birer adet sistem odası kuruldu. Bu sistem odalarında birer adet HPE 3PAR Storage konumlandırıldı. Ayrıca iki lokasyonun birbiri ile iletişimini sağlamak için Cluster Quorum disk alanı oluşturuldu. Bu alan iki lokasyonu sürekli izleyerek, bir lokasyonda oluşacak herhangi bir felaket anında diğer lokasyonu otomatik olarak devreye alarak iş sürekliliğinin devamını sağlamaktadır. Bu özellik HPE 3PAR'ın peer persistence yazılımı ile sağlanmıştır.
 

PROJENİN SONUCU

 
Zeytinburnu Belediyesi ile yapmış olduğumuz İş Sürekliliği Projesinin bitiminde gerekli sistem testleri ve felaket senaryo testleri yapıldıktan sonra projenin düzgün çalıştığı test edilmiştir. Sistem tüm testlerin ardından müşteriye sorunsuz olarak teslim edilmiştir.
 
Konumlandırmalar: 
 
HPE 3PAR  Storage
 
HPE Server Ürünleri
 
HPE SAN Switch Ürünleri
 
HPE Network Ürünleri
 
VMWare Lisansı
 
Veeam Lisansı