Yeni Nesil Güvenlik DuvarıYeni Nesil Güvenlik Duvarı
Çözümler | Bilgi Güvenliği |Ağ Güvenliği|
Yeni Nesil Güvenlik Duvarı
Geleneksel Güvenlik Duvarlarınızı Daha Gelişmiş Hale Dönüştürelim

Yeni Nesil Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarları, şirketlerin çoğu için standart bir güvenlik aracıdır, ancak günümüzün değişen tehdit ortamında, yeni nesil güvenlik duvarları, uygun koruma sağlayabilen tek güvenlik duvarlarıdır.
 
Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (Next Generation Firewall-NGFW), Gartner'ın tanımladığı gibi, "bağlantı noktası/protokol denetiminin ve engellemenin ötesine geçen, uygulama düzeyinde denetim, saldırı tespit ve önleme (ISP/IDS) ve güvenlik duvarının dışından istihbarat getiren bir derin paket denetim güvenlik duvarıdır."
 
Adlarından da anlaşılacağı gibi, yeni nesil güvenlik duvarları, geleneksel güvenlik duvarlarının daha gelişmiş bir sürümüdür. Normal güvenlik duvarları gibi, Yeni Nesil Güvenlik Duvarı da ağ, internet ve güvenlik duvarı arasındaki tüm bağlantıların geçerli ve güvenli olmasını sağlamak için hem statik hem de dinamik paket filtreleme ve VPN desteği kullanır. Her iki güvenlik duvarı türü de IP'leri eşlemek için ağ ve bağlantı noktası adreslerini çevirebilmelidir.
 
Geleneksel güvenlik duvarı ile yeni nesil güvenlik duvarları arasında da temel farklılıklar vardır. İkisi arasındaki en belirgin fark, bir NGFW'nin paketleri uygulamalara göre filtreleme yeteneğidir. Bu güvenlik duvarları, analiz ve imza eşleştirme kullanarak tanımlayabildiği uygulamalar üzerinde kapsamlı kontrol ve görünürlüğe sahiptir. Güvenli uygulamalar ile daha sonra SSL şifre çözme kullanılarak tanımlanan istenmeyen uygulamaları ayırt etmek için beyaz listeler veya imza tabanlı bir IPS kullanabilirler. Çoğu geleneksel güvenlik duvarından farklı olarak, NGFW'ler ayrıca gelecekteki güncellemelerin alınacağı bir yol içerir.
 
Yeni nesil güvenlik duvarlarının farklılaşan özellikleri, onları kullanan şirketlere benzersiz faydalar sağlıyor. NGFW'ler, geleneksel güvenlik duvarlarının asla başaramayacağı bir şey olan kötü amaçlı yazılımların bir ağa girmesini engelleyebilir. Gelişmiş Kalıcı Tehditleri (APT'ler) ele almak için daha donanımlıdırlar. NGFW'ler, antivirüslerin, güvenlik duvarlarının ve diğer güvenlik uygulamalarının çalışmalarını tek bir çözümde birleştirebildikleri için temel güvenliklerini geliştirmek isteyen şirketler için düşük maliyetli bir seçenek olabilir. Bunun özellikleri arasında uygulama farkındalığı, denetim hizmetleri ve ayrıca teklife her halükarda fayda sağlayan bir koruma sistemi ve farkındalık aracı yer alır.
 
Bir güvenlik duvarı kurmak, herhangi bir işletme için bir gerekliliktir. Günümüz ortamında, yeni nesil bir güvenlik duvarına sahip olmak neredeyse bir o kadar önemlidir. Kişisel cihazlara ve daha büyük ağlara yönelik tehditler her gün değişiyor. Bir NGFW'nin esnekliği ile cihazları ve şirketleri çok daha geniş bir izinsiz giriş yelpazesinden korur. Bu güvenlik duvarları her işletme için doğru çözüm olmasa da, güvenlik uzmanları, NGFW'lerin sağlayabileceği faydaları çok büyük bir avantaja sahip olduğundan dikkatli bir şekilde değerlendirmelidir.
 
Yeni nesil güvenlik duvarları ayrıca aktif dizin entegrasyonu desteği, SSH ve SSL denetimi ve itibara dayalı kötü amaçlı yazılım filtreleme gibi ek özellikler de sağlar.
 
Sanal özel ağ (VPN) ve paket filtreleme (Packet Filtering) gibi geleneksel güvenlik duvarlarında bulunan ortak işlevler, yeni nesil güvenlik duvarlarında da mevcuttur. Yeni nesil güvenlik duvarları, standart güvenlik duvarlarından daha fazla uygulamaya özel saldırıları tespit etme yeteneğine sahiptir ve bu nedenle daha fazla kötü niyetli izinsiz girişleri önleyebilir. Herhangi bir anormallik veya kötü amaçlı yazılım için paketlerin imzalarını ve yükünü kontrol ederek tam paket denetimi yaparlar.
 
Yeni nesil güvenlik duvarları daha fazla uygulama bilincine sahiptir ve Web tabanlı olanlar da dahil olmak üzere farklı uygulamaları tanımlamak için çeşitli teknikler kullanır. Onaylanan uygulamaların ayrıntılarını saklar ve herhangi bir sorun için veri paketlerini incelerler. Ayrıca, sistem yöneticilerine yardımcı olabilecek normal uygulama davranışlarından sapmalar için bir temel tutarlar.
 
Bilgi Birikim Sistemleri, müşteriye “doğru çözüm” sunmanın en büyük değer olduğuna inanır. Belirlenen proje bütçesine sadık kalmayı ve zamanında teslim etmeyi amaçlayarak bu alanda yıllardır hizmet vermektedir. Bu kapsamda yetkin ve deneyimli personeli ile birçok başarılı projeler gerçekleştirmiştir. Yaptığımız işleri tanıtma ve size de doğru çözümü sunmamız için lütfen izin verin size ulaşalım.
İletişim Formu
Guvenlik Resmi
GÖNDER