Firewall-Ağ Yapılandırma ve Değişim KontrolüFirewall-Ağ Yapılandırma ve Değişim Kontrolü
Çözümler | Bilgi Güvenliği |Ağ Güvenliği|
Firewall-Ağ Yapılandırma ve Değişim Kontrolü
Güvenlik Duvarı Yapılandırmalarını Yönetmek ve Aksiliklerini Önlemek için Gerekli Denetim Önlemlerini Beraber Alalım

Firewall-Ağ Yapılandırma ve Değişim Kontrolü

Güvenlik duvarı (Firewall – FW), BT departmanı tarafından verilen koşulları uygulayarak ağınıza koruyucu bir kalkan görevi gören bir ağ cihazıdır. Tanımlanan tüm kuralların ne yapacağını ve hangi trafiğe izin verildiğini veya reddedildiğini tanımlar. Bu nedenle yöneticilerin güvenlik duvarı yapılandırmaları üzerinde çalışırken dikkatli olmaları ve bu kuralları belirtirken hata olmamasını sağlamaları gerekir.
 
Hatalı kurallar, kötü niyetli aktörlerin saldırılar gerçekleştirebileceği kapılar oluşturabilir. Örneğin, bir yönetici yanlışlıkla istenmeyen trafiğe izin veren bir kuralı uygularsa, yetkisiz veri aktarımına veya büyük bir ağ ihlaline yol açabilir.
 
Yapılandırma aksiliklerini önlemek ve ağ güvenliğini sağlamak, güvenlik duvarı yapılandırmalarını yönetmek için gerekli denetim önlemleri alınmalıdır.
 
Ağ Yapılandırma Yöneticisi (Network Configuration Manager), güvenlik duvarı yapılandırmalarını denetleyen, değişiklikleri izleyen, yetkisiz kullanımı tespit eden ve ağ güvenliğini iyileştiren ideal bir çözümüdür. Bir değişiklik yapıldığında güvenlik duvarı yapılandırma yedekleme işlemini otomatikleştirmenize olanak tanır. Yapılandırma değişikliğinin hatalı olduğu ortaya çıkarsa, olası bir veri ihlalini önlemek için istediğiniz zaman hızlı bir şekilde yedeklenen yapılandırma sürümüne geri dönebilirsiniz. Bu amaçla, Ağ Yapılandırma Yöneticisi yalnızca güvenlik duvarı yapılandırmalarını toplu olarak yedeklemenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bu yapılandırmaların düzenli yedeklemelerini planlamak için seçenekler de sağlar.
 
Yetkisiz kullanıcılar tarafından yapılan güvenlik duvarı yapılandırma değişiklikleri, güvenlik duvarı cihazınızda tutarsızlıklara neden olarak, onu bilgisayar korsanları için kolay bir hedef haline getirebilir. Bunu önlemek için Ağ Yapılandırma Yöneticisi, yöneticilerin rol tabanlı erişim denetimi (Role Based Access Control-RBAC) kullanarak güvenlik duvarı yapılandırmalarına kimlerin erişebileceğini denetlemesine olanak tanır. Bu, yöneticilerin, kimin, hangi yapılandırma değişikliğini ne zaman yaptığını izlemesine yardımcı olur. Bunun da ötesinde, Ağ Yapılandırma Yöneticisi değişiklik bildirimlerini gerçek zamanlı olarak tetikler, böylece her değişiklikten anında haberdar olursunuz.
 
Güvenlik duvarlarının yasal zorunluluklara uyması önemlidir. Bu zorunluluklara uymak, hassas bilgilerin düzgün bir şekilde yönetilmesini ve ağdaki boşlukların kapatılmasını sağlamaya yardımcı olur.
 
Bilgi Birikim Sistemleri, müşteriye “doğru çözüm” sunmanın en büyük değer olduğuna inanır. Belirlenen proje bütçesine sadık kalmayı ve zamanında teslim etmeyi amaçlayarak bu alanda yıllardır hizmet vermektedir. Bu kapsamda yetkin ve deneyimli personeli ile birçok başarılı projeler gerçekleştirmiştir. Yaptığımız işleri tanıtma ve size de doğru çözümü sunmamız için lütfen izin verin size ulaşalım.
İletişim Formu
Guvenlik Resmi
GÖNDER