Bilgi Güvenliği Bilgi Güvenliği
Çözümler |
Bilgi Güvenliği
Bilginize İzinsiz Erişimleri ve İşlemleri Beraber Engelleyelim

Bilgi Güvenliği

Bilgi güvenliği (bazen InfoSec olarak da adlandırılır), kuruluşların bilgileri korumak için kullandığı araçları ve süreçleri kapsar. Yetkisiz kişilerin ticari veya kişisel bilgilere erişmesini engelleyen ilke ayarlarını içerir. Ağ ve altyapı güvenliğinden test ve denetime kadar çok çeşitli alanları kapsayan, büyüyen ve gelişen bir alandır.
 
Bilgi güvenliği, hassas bilgileri inceleme, değiştirme, kaydetme ve herhangi bir kesinti veya imha dahil olmak üzere yetkisiz faaliyetlerden korur. Amaç, müşteri hesap bilgileri, finansal veriler veya fikri mülkiyet gibi kritik verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlamaktır.
 
Güvenlik olaylarının sonuçları arasında özel bilgilerin çalınması, verilerin değiştirilmesi ve verilerin silinmesi yer alır. Saldırılar iş süreçlerini kesintiye uğratabilir ve bir şirketin itibarına zarar verebilir; ayrıca somut bir maliyeti olabilir.
 
Kuruluşlar, güvenlik için fon ayırmalı ve kimlik avı, kötü amaçlı yazılım, virüsler, içeriden kötü niyetli kişiler ve fidye yazılımı gibi saldırıları algılamaya, yanıt vermeye ve proaktif olarak önlemeye hazır olduklarından emin olmalıdır.