Bulut Erişim-İçerik Kontrol Teknolojileri (CASB)Bulut Erişim-İçerik Kontrol Teknolojileri (CASB)
Çözümler |
Bulut Erişim-İçerik Kontrol Teknolojileri (CASB)
Görünürlük, Uyumluluk, Bulut Güvenliği ve Koruma için BBS

Bulut Erişim-İçerik Kontrol Teknolojileri (CASB)

Bulut Erişimi Güvenlik Aracısı (Cloud Access Security Broker-CASB), bulut ağı kullanıcıları ve bulut tabanlı uygulamalar arasında bir güvenlik kontrol noktasıdır. Kimlik doğrulama, yetkilendirme, uyarılar ve şifreleme dahil tüm veri güvenliği politikalarını ve uygulamalarını yönetir ve uygularlar. CASB'ler, bir kuruluşun verilerine kimin eriştiğine ve uç noktalarda nasıl kullanıldığına ilişkin görünürlüğünü artırır.
 
Bulut Erişimi Güvenlik Aracısının birincil amacı, kuruluşun hassas verilerini hırsızlık, kayıp veya sızıntıya karşı korumaktır. CASB'ler, buluta geçişin ve uç noktaların patlamasının yarattığı bir güvenlik boşluğunu doldurur. Bir CASB'nin temel işlevleri şunları içerir:
 
Bulut Erişimi Güvenlik Aracısı, tüm bulut hizmetlerinde tüm kurumsal veriler üzerinde tam görünürlük ve kontrol sağlayacaktır. Kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı dahil olmak üzere bulut tabanlı tehditleri belirler ve izole eder. CASB, anormal davranışların yanı sıra fidye yazılımı ve kötü amaçlı yazılım gibi tehditleri tespit etmek için yapay zeka (Artificial Intelligence-AI), makine öğrenimi (Machine Learning-ML) ve diğer akıllı otomasyon araçlarından yararlanır. Sürekli değişen tehdit ortamına yanıt vermek ve sürekli tehdit koruması sağlamak için sürekli olarak gelişirler. Bir CASB, bulut güvenlik ekibini herhangi bir aktif tehdit veya anormal aktiviteye karşı uyaracaktır.
 
CASB'ler dört ana ilkeye dayanır: Görünürlük, Uyumluluk, Bulut Güvenliği ve Koruma.
 
1.Görünürlük (Visibility)
Buluta geçiş, BT kuruluşlarının, verilerinin hangi bulut ortamında ve uygulamasında nerede ve nasıl kullanıldığına ilişkin görünürlüğü korumasını katlanarak daha zor hale getirdi. Kuruluş bu verileri "göremezse", bu verilerin kullanımının kuruluşun veri politikalarına uygun olduğundan emin olamaz.
 
Bulut Erişimi Güvenlik Aracısı, kuruluşun hangi bulut hizmetlerinin, uygulamaların ve uç noktaların kurumsal verilere eriştiğine ilişkin görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca kullanıcı kimliğine, konuma, iş işlevine veya cihaza göre değişen erişim düzeylerini kontrol eder. Örneğin, CASB, belirli dosyaların yetkili kullanıcılarla dahili olarak paylaşılmasına izin verebilir ve aynı dosyaların harici taraflarla paylaşılmasını engelleyebilir.
 
2.Uyumluluk (Compatibility)
Bulut tabanlı bir iş modelinin artan karmaşıklığına rağmen, kuruluşlar, gizlilik ve kurumsal verilerin sorumlu kullanımı ile ilgili çok çeşitli devlet ve sektör düzenlemelerine uymaya devam etmelidir. Düzgün tasarlanmış ve yapılandırılmış bir CASB, raporlama etkinliğini otomatikleştirerek ve HIPAA, GDPR ve PCI-DSS gibi ilgili düzenlemelerle olası ihlalleri tespit ederek düzenleyici ortamın basitleştirilmesine yardımcı olur.
 
3.Bulut Güvenliği (Cloud Security)
Şirketler daha uzak ve dağınık bir iş gücüne geçtikçe ve bulut tabanlı altyapıya daha fazla güvendikçe, hassas verileri korumak daha zor hale geldi. Buna ek olarak, bilgisayar korsanlarının ve dijital düşmanların artan karmaşıklığı, kuruluşun önleme yeteneklerine daha fazla önem vermektedir. Geleneksel veri koruma çözümleri, şirket içinde kullanılan verileri korumak için tasarlanırken, bulut hizmetlerini korumak için uyarlanmaları ve genişletilmeleri gerekir.
 
CASB, kuruluşun mevcut DLP'sini tamamlayarak BT'nin aynı ilkeleri bir bulut ortamında kullanılan, hareket halindeki ve hareketsiz olan verilere uygulamasına olanak tanır.
 
4.Tehdit Koruması (Threat Protection)
Dijital düşmanların artan karmaşıklığı, veri hırsızlığı veya sızıntısı riskini artırır. Bu arada, bulut mimarisinin nispeten karmaşık doğası, insan hatası olasılığını artırır. Örneğin, bağlantı noktalarını herkese açık bırakan yanlış yapılandırılmış bulut klasörleri veya güvenli olmayan hesapların veya bir uygulama programlama arabiriminin (API) kullanılması, tipik bulut iş yüklerini basit bir web tarayıcısıyla kolayca keşfedilebilecek açık hedeflere dönüştürebilir.
 
CASB, kuruluşların çeşitli algılama, izleme ve önleme araçları aracılığıyla bulut ortamında veri görünürlüğünü iyileştirmelerine yardımcı olur. Örneğin, CASB, bilgi güvenliği ekibinin dahili ve harici ağlardaki tehditleri gerçek zamanlı olarak taramasını ve düzeltmesini sağlayabilir. Çözüm ayrıca kuruluşun bulut hizmetlerine ve verilere yetkisiz kullanıcı erişimini algılamasını ve engellemesini sağlar.
 
Bilgi Birikim Sistemleri, müşteriye “doğru çözüm” sunmanın en büyük değer olduğuna inanır. Belirlenen proje bütçesine sadık kalmayı ve zamanında teslim etmeyi amaçlayarak bu alanda yıllardır hizmet vermektedir. Bu kapsamda yetkin ve deneyimli personeli ile birçok başarılı projeler gerçekleştirmiştir. Yaptığımız işleri tanıtma ve size de doğru çözümü sunmamız için lütfen izin verin size ulaşalım.
İletişim Formu
Guvenlik Resmi
GÖNDER