Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF)Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF)
Çözümler |
Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF)
Bilinen ve Bilinmeyen Tehditlere ve Güvenlik Açıklarına Karşı Web Siztemlerinizi Koruyalım

Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF)

Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (Web Application Firewall-WAF), veri paketlerini bir web sitesine veya web uygulamasına gidip gelirken izleyen, filtreleyen ve engelleyen bir güvenlik duvarıdır. Web uygulaması güvenlik duvarı, ağ tabanlı, ana bilgisayar tabanlı veya bulut tabanlı olabilir. Bir ağ cihazı, sunucu eklentisi veya bulut hizmeti olarak çalışan WAF, her paketi inceler ve Katman 7 web uygulaması mantığını analiz etmek ve web açıklarını kolaylaştırabilecek potansiyel olarak zararlı trafiği filtrelemek için bir kural tabanı kullanır.
 
Web Uygulaması Güvenlik Duvarları, kuruluşlar tarafından web sistemlerini sıfırıncı gün açıklarına, kötü amaçlı yazılım bulaşmasına, bilinen ve bilinmeyen tehditlere ve güvenlik açıklarına karşı korumak için kullanılan yaygın bir güvenlik denetimidir. Özelleştirilmiş denetimler sayesinde WAF, geleneksel ağ güvenlik duvarlarının ve diğer Saldırı Tespit ve Önleme Sistemi Saldırı Tespit Sisteminin (Intrusion Detection and Prevention System-IDS/IPS) yapamayacağı en tehlikeli web uygulaması güvenlik açıklarından birkaçını tespit edebilir ve anında önleyebilir. WAF'ler, özellikle e-ticaret alışverişi, çevrimiçi bankacılık ve müşteriler veya iş ortakları arasındaki diğer etkileşimler gibi İnternet üzerinden ürün veya hizmet sağlayan şirketler için yararlıdır.
 
Web Uygulaması Güvenlik Duvarı, Hiper Metin Transfer Protokolü (Hyper Text Transfer Protocol-HTTP) isteklerini analiz eder ve bu konuşmanın hangi bölümlerinin iyi huylu ve hangi bölümlerinin kötü niyetli olduğunu tanımlayan bir dizi kural uygular. Bir WAF'ın analiz ettiği HTTP konuşmalarının ana bölümleri GET ve POST istekleridir. GET istekleri, sunucudan veri almak için kullanılır ve POST istekleri, durumunu değiştirmek için bir sunucuya veri göndermek için kullanılır.
 
Web Uygulaması Güvenlik Duvarı, HTTP isteklerinde bulunan içeriği analiz etmek ve filtrelemek için iki yaklaşım veya ikisinin karma bir kombinasyonunu kullanabilir:
 
Web Uygulaması Güvenlik Duvarı, çevrimiçi bankacılar, sosyal medya platformu sağlayıcıları ve mobil uygulama geliştiricileri de dahil olmak üzere, internet üzerinden ürün sağlayan, sayıları giderek artan işletmeler için önemlidir. Çünkü veri sızıntısını önlemeye yardımcı olur. Kredi kartı verileri ve müşteri kayıtları gibi birçok hassas veri, web uygulamaları aracılığıyla erişilebilen arka uç veri tabanlarında saklanmaktadır. Saldırganlar, ilgili verilere erişmek için sıklıkla web uygulamaları hedefler.
 
Bilgi Birikim Sistemleri, müşteriye “doğru çözüm” sunmanın en büyük değer olduğuna inanır. Belirlenen proje bütçesine sadık kalmayı ve zamanında teslim etmeyi amaçlayarak bu alanda yıllardır hizmet vermektedir. Bu kapsamda yetkin ve deneyimli personeli ile birçok başarılı projeler gerçekleştirmiştir. Yaptığımız işleri tanıtma ve size de doğru çözümü sunmamız için lütfen izin verin size ulaşalım.
İletişim Formu
Guvenlik Resmi
GÖNDER